Неоднозначні заяви Дональда Трампа щодо статусу українських біженців змушують хвилюватися сотні тисяч людей, які знайшли в США прихисток від війни. аналізує ситуацію і знаходить найцікавіші факти про біженців у США в дослідженні Центру економічної стратегії (ЦЕС).
Скільки в США українських біженців
США входить в топ-3 країн за межами Європи за кількістю прийнятих від початку великої війни біженців з України. В ЦЕС, де вже кілька років вивчають питання міграції з України, стверджують, що у Сполучених Штатах Америки перебуває 5,4% від усіх українських біженців. Навіть включно з Канадою американський континент прийняв менше 10% втікачів від війни, адже основний тягар бере на себе Європа.
З посиланням на дані Міністерства внутрішньої безпеки США в ЦЕС уточнюють, що імміграційні служби США схвалили понад 236 тис. справ у рамках програми «Єднання заради України» (Uniting for Ukraine). В результаті станом на кінець березня 2024 року за цією програмою до США прибули понад 187 тис. українців. Натомість в останніх новинах ЗМІ про українських біженців у США фігурує цифра близько 240 тис.
Чи загрожує українським біженцям депортація з США
Уточнимо, що в межах програми підтримки українських біженців «Єднаймося для України» в США можна було отримати право на тимчасове перебування до трьох років. Проте в кінці січня 2025 року після інавгурації Дональда Трампа США призупинили розгляд нових заяв від українців за цією програмою разом із іншими ініціативами, що стосуються мігрантів.
Вже на початку березня великий резонанс викликало повідомлення агентства Reuters про те, що адміністрація президента США Дональда Трампа начебто планує скасувати тимчасовий правовий статус для українців, які отримали прихисток від війни. Наслідком цього може стати прискорена депортація.
А 6 березня на запитання журналістів, чи дійсно Трамп має намір скасувати статус для українців, президент США відповів насиупне: «…деякі люди вважають, що це доречно, а деякі — ні. І я ухвалю рішення досить скоро». Отже, станом на 7 березня 2025 року подальша доля українських біженців у США залишається невизначеною.

Через зміну міграційної політики мігрантам в США загрожує депортація. Фото: Depositphotos
Що про українських біженців у США розповідає дослідження
Як не парадоксально, саме в США українські біженці заявляли про найкраще ставлення до себе. Жоден з опитаних не поскаржився на погане ставлення місцевих. На думку авторів дослідження ЦЕС, це притаманно країнам, що мають вищий рівень етнічного та культурного різноманіття, як-от: США, Канада та Велика Британія. Проте опитування українців за кордоном в ЦЕС проводили у грудні 2024 року. Отже, ще невідомо, як могли змінитися враження українців про ставлення до них в США у добу президентства Трампа.

Показово, що серед українців у США виявилося порівняно багато тих, кому набагато більше подобається за кордоном – 27%. А стосовно намірів щодо повернення в Україну думки біженців, що знайшли прихисток в США, розподілилися наступним чином:
- точно планую повернення в Україну: 10,8%;
- скоріше планую: 37,8%;
- скоріше не планую: 24,3%;
- точно не планую: 18,9%;
- важко сказати: 8,1%.
Отже, принаймні для 43% біженців з України в США, які однозначно не налаштовані на повернення, зміна міграційної політики з подачі Трампа буде немов холодний душ на голову. Вочевидь, вони будуть шукати прихисток в інших країнах за кордоном.
Додамо, що асиміляція українців у США є доволі помітною. Адже 53% з українських біженців у США вже працюють за тією самою професією, як і в Україні, що є найвищим показником серед інших країн. Близько 62% на достатньому та вільному рівнях (В1 і вище) володіють англійською мовою, а 54% мають в США хороших друзів і знайомих, з якими потоваришували після приїзду. При цьому близько 40% опитаних повідомили, що станом натепер не отримують від США жодної допомоги. Отже, здебільшого економічно активних і добре інтегрованих у місцеве суспільство українських біженців важко назвати для США тягарем.