Facebook Pixel

«Дія» в дії: штраф за пред'явлення водійських е-документів

Водія намагалися оштрафувати за права в застосунку «Дія». Фото: diia.gov.ua

Водія намагалися оштрафувати за права в застосунку «Дія». Фото: diia.gov.ua

Патрульні поліцейські теж можуть помилятися. Навмисно чи свідомо. Якщо від вас вимагають пред'явити документи і відмахуються від застосунку «Дія», сміливо оскаржуйте їхні дії в суді.

П'ять років тому Україна взяла курс на цифровізацію документообігу: вже наступного року всі держпослуги можна буде отримувати онлайн. Щоб водії не возили із собою купу довідок і посвідчень, держава ще у 2019 році розробила електронний застосунок «Дія». Тим дивовижніше, що співробітники МВС вдають, що правові норми для них — не указ. Показова історія, що трапилася 12 жовтня минулого року в Дніпропетровській області — розповідає «Дорожній адвокат».

Потерпілий водій розповів, що 12 жовтня минулого року був зупинений криворізьким нарядом патрульної поліції. Під час процедури перевірки документів інспектори полку патрульної поліції відмовилися розглядати відкриті в додатку «Дія» водійське посвідчення і свідоцтво про реєстрацію т/з. Посилаючись на ч. 1 ст. 126 КУпАП, лейтенант поліції Кошин Іван Іванович склал протокол «за непред'явлення документів на право керування», вказавши що «водій не мав при собі посвідчення водія на право керування, чим порушив п. 2.1.а ПДР». Ця норма передбачає штраф у розмірі 425 грн.

Telegram Logo

Але саме з електронних версій цих документів і почалося функціонування програми. Усі завантажені в «Дію» документи — цифрові версії паперових. Тобто вони дають користувачам змогу керувати транспортним засобом без фізичних водійських прав, а патрульній поліції — перевіряти документи та особу водія за онлайн-запитом у реєстрі.

Водій оскаржив постанову поліцейських у суді, вказавши, що пред'явлення документів в електронному форматі в застосунку «Дія» рівноцінне пред'явленню паперових документів.

Розглянувши справу, суд погодився з правомірністю дій водія і дотриманням вимог п. 2.4 ПДР і постанови КМУ №956 від 23.10.2019 про пред'явлення електронного водійського посвідчення на смартфоні. У результаті суд скасував неправомірний штраф поліції (справа №215/5828/20 ) і підтвердив, що вимога співробітників поліції мати при собі паперові документи на право керування не відповідає закону.

Коментарі

Всі новини