Чому ВВП України зріс лише на 0,5% у лютому: основні виклики економіки

Чому ВВП України зріс лише на 0,5% у лютому: основні виклики економіки

Зростання ВВП України сповільнилось до 0,5% у лютому 2025-го із 1,3% у січні, передусім через обстріли росії, зокрема портів, та зростання невизначеності бізнесу, що нівелювало відновлення в інших секторах економіки. Про це повідомили в Інституті економічних досліджень (ІЕД).

Чому українська економіка зростала повільніше у лютому 2025

У лютому падіння реальної валової доданої вартості (ВДВ) у транспортному секторі прискорилося до 4,5% через обстріли портів. У січні зростання було близько 1% через відсутність транзиту газу.

Сектор торгівлі також уповільнив зростання – до 3,5% до попереднього року (дпр).

Окрім цього, реальна ВДВ у добувній промисловості також скоротилася на понад 5% дпр. Причиною стали обстріли рф мережі видобування та розподілу газу на Харківщині та Полтавщині (як об’єктів «Нафтогазу», так і приватних компаній). До цього галузь вже постраждала від окупації кількох вугільних шахт в Донецькій області.

Зростання реального ВВП у переробній промисловості також стримували обстріли обʼєктів та інфраструктури галузі, а також планові відключення електроенергії. Зростання ВВП склало 2,5% дпр, свідчать дані ІЕД.

За результатами опитування бізнесу від ІЕД, найбільшими проблемами для промислових підприємств у лютому були брак робочої сили, зростання цін у виробництві та небезпека праці.

Водночас лише 18% респондентів назвали доступ до електроенергії перешкодою для роботи. Для порівняння, у серпні 2024-го перебої з електропостачанням були найбільшою перешкодою для підприємців (78%).

«Ймовірно, це наслідок адаптації бізнесу, використання власних потужностей генерації електроенергії та її імпорт», – сказала провідна наукова співробітниця ІЕД Олександра Бетлій.

Падіння ВДВ у електроенергетиці сягнуло близько 5% дпр.

У сільському господарстві реальна ВДВ також скоротилася на 1,1% дпр, за оцінкою ІЕД. На це передусім вплинуло падіння у тваринництві.

Яким був імпорт та експорт України у лютому 2025

У лютому Україна збільшила імпорт електроенергії на майже 30% порівняно з січнем – до 244 тис. МВт-год. У порівнянні з лютим 2024-го імпорт зріс у 2,9 раза. Найбільше постачали такі країни:

  • Угорщина – 35%;
  • Словаччина – 30%.

Скільки Україна імпортувала електроенергії у лютому 2025. Джерело: ІЕД

Також Україна імпортувала найбільші обсяги природного газу із вересня 2023-го – 511,8 млн куб. метрів. Порівняно з січнем обсяги імпорту газу зросли у 12 разів, свідчать дані ExPro. Найбільше газу надійшло з:

  • Словаччини – 46%;
  • Угорщини – 43%;
  • Польщі – 11%.

Загалом у лютому Україна імпортувала товарів на $5,75 млрд, що на 15% більше порівняно з лютим 2024-го. Імпорт машин та обладнання склав $2,14 млрд, що було близьким до показника січня і на 28% вище, ніж рік тому.

Агроекспорт українським морським коридором сягнув 70 млн т. Ще 36 млн т

вантажів – непродовольчі товари (зокрема, руда, металургійна продукція). Загалом морським коридором пройшли вже понад 4 тисячі суден.

Україна перевезла залізницею 12,3 млн т вантажів, що на 12% менше, ніж у січні, і на 16% менше, ніж у лютому 2024 року. Із них:

  • 4,2 млн т – перевезено до портів;
  • 2 млн т вантажів – до західного кордону.

Найбільшу частку в перевезеннях складають руда (43%), зерно (37%) та чорні метали (6%).

Експорт товарів у лютому залишився близьким до січневого, але впав на 10% до попереднього року – до $3,11 млрд. За даними ІЕД, причиною падіння стали менші запаси сільськогосподарських товарів.

Загалом агроекспорт впав на 16% дпр, але залишався близьким до рівня січня.

Яким був імпорт та експорт України у лютому 2025. Джерело: ІЕД

Нагадаємо, за даними Мінекономіки, ВВП України зріс на 1,1% за січень-лютий 2025 року, зокрема, за рахунок промислового виробництва та розширення оборонно-промислового комплексу. Водночас інфляція, руйнування інфраструктури та інші виклики війни значно стримують економічний розвиток.

Нацбанк прогнозує, що українська економіка може зрости на 3,6% у 2025 році порівняно з 3,4% минулого року. Інфляція почне знижуватись із середини 2025-го до 8,4% наприкінці року, а у 2026-му має досягти мети НБУ у 5%.

Прогноз Інститут економічних досліджень (ІЕД) трохи нижчий – зростання на 2,9% у 2025 році та 3,2% у 2026-му. У ІЕД зазначили, що реальний ВВП України залишається на 17,4% нижче рівня до повномасштабної війни.

Прогноз Міжнародного валютного фонду (МВФ) найменш оптимістичний – фонд прогнозує, що українська економіка сповільнить зростання із 3,5% у 2024 році до 2-3% цьогоріч.

Читати на The Page