Припинення транзиту російського газу газотранспортною системою України 1 січня 2025 року не вплинуло на енергетичну безпеку країн-членів ЄС та споживчі ціни на ринку.
Про це на брифінгу у Брюсселі в понеділок, 6 січня, заявила представниця Європейської комісії Анна-Кайса Ітконен, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
За її словами, Україна припинила транзит російського газу через свою територію, як і очікувалось. Ітконен зазначила, що Єврокомісія вже понад рік інтенсивно працює з країнами-членами ЄС, а також з Києвом, щоб заздалегідь підготуватися до такого сценарію.
«Минулого тижня відбулося засідання надзвичайної координаційної групи з питань газу, щоб оцінити наслідки закінчення транзитної угоди, яка дійшла висновку, що немає жодних проблем або побоювань щодо безпеки поставок для Європейського Союзу після закінчення транзиту», — розповіла представниця Єврокомісії.
Крім того, вона зазначила, що ринки врахували відповідні дії України, тож Європейська комісія не побачила стрибків цін на газ у новому році. Також Ітконен додала, що фундаментальні показники ринку залишаються стабільними.
«Попит залишається стриманим на рівні близько 18% порівняно з докризовим рівнем, як і рівні зберігання [газу] також вище докризового рівня», — пояснила вона.
За словами представниці Європейської комісії, важливим фактором підтримання стабільності енергетичної безпеки в Євросоюзі є те, що країни-члени об'єднання розгорнули рекордні рівні відновлюваних джерел енергії.
Водночас вона повідомила, що з настанням холодів Єврокомісія «пильно стежить за нашими державами-членами, щоб також контролювати ситуацію з цінами».
Також вона не підтвердила зустрічі у Брюсселі, котру раніше анонсував прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.
«Комісія залишається в тісному й постійному контакті з усіма нашими країнами-членами. Про зустріч мені нічого оголосити», — сказала Ітконен.
Що відомо про припинення транзиту російського газу через територію України
27 грудня 2024 року прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив Україні припиненням постачання електроенергії у разі, якщо Київ зупинить транзит російського газу до Центральної Європи після закінчення чинної угоди 1 січня.
У відповідь на це президент України Володимир Зеленський заявив, що, ймовірно, путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт.
1 січня 2025 року Україна призупинила транзит російського газу через свою територію, посилаючись на міркування національної безпеки.
Фіцо заявив, що припинення транзиту російського газу через Україну матиме «серйозні наслідки для всіх» у Євросоюзі, проте вони не торкнуться москви.
Також він назвав зупинку транзиту російського газу Україною «диверсією Зеленського» та застеріг про можливе скорочення підтримки українських біженців.
Крім того, Фіцо написав листи з вимогою розглянути ситуацію, що склалася, на адресу президентів Європейської комісії та Європейської ради Урсули фон дер Ляєн і Антоніу Кошти.