Facebook Pixel
IT

Чому український бізнес не відмовляється від російського 1С: які є альтернативи

Багато українських компаній досі використовують російську систему обліку 1С і вважають, що немає жодної альтернативи. Дмитро Обухов, співзасновник і генеральний директор української IT-компанії Bimp, пояснює це страхом перед змінами та розповідає, як відмовитися від російського продукту.

Quote«Тема відмови від 1С – насправді штучно роздута. Її перетворили на щось майже нездійсненне. Мовляв, альтернативи немає, відмовитись неможливо, надто дорого й ризиковано, особливо коли у систему вже вкладені великі кошти. Але насправді все не так», – зазначає Обухов.

Що таке 1С та чому її використовують українські компанії

1С – це російська компанія та однойменна серія програмного забезпечення для автоматизації бізнесу, бухгалтерського обліку, управління підприємствами, складського обліку, торгівлі, виробництва тощо.

За словами Обухова, понад половина компаній, які використовували 1С, регулярно змінювали версії цієї ж системи, проте фактично це просто інший продукт під тим самим брендом.

Компанії легко переходять з однієї конфігурації на іншу, навіть якщо в попередню вже вклали значні кошти та ресурси. Компанії просто ігнорували всі індивідуальні налаштування та доробки, готові почати облік з нуля, щоб лише отримати нові функції та можливості, каже CEO Bimp.

Обухов також навів реальний приклад: компанія понад 10 років користувалася версією «Управління торговим підприємством» на базі 1С, вклавши в неї понад $100 тис. Проте коли на ринку з’явилася нова версія конфігурації, компанія без вагань перейшла на неї.

Quote«Причина проста: франчі були зацікавлені у нових впровадженнях і з ентузіазмом довели керівництву «переваги» нової версії та підкреслили недоліки старої. Чого, до речі, зараз не роблять, якщо не рахувати BAS (українська альтернатива 1С, яка де-факто те ж саме)», – каже Обухов.

Він називає дві причини, чому українські бізнеси називають відмову від російського продукту «нереальною» та «надскладною»:

  • недовіра до нового і невіра в те, що існує щось, окрім 1С. Це штучно нав’язана думка від компаній, які підтримують 1С під новим брендом BAS, каже Обухов;
  • штучний спротив навколо теми відмови, який робить 1С чимось унікальним і незамінним.

Які є альтернативи російському С1

Quote«Насправді, відмовитися від 1С абсолютно реально. І головний інсайт полягає в тому, що більшість компаній вже робили це і інколи по декілька разів, просто не надавали цьому такої драматичної уваги», – каже Обухов.

За його словами, відмова – це не проблема технологій, відсутності альтернатив або вкладених грошей, а питання психології та довіри. Тобто головна проблема – страх, який підтримують «зацікавлені та корисні» особи.

Гендиректор Bimp рекомендує такі альтернативи:

  • для бухгалтерії – «Мастер бух», «Буккіпер», рішення від Odoo;
  • для моделювання процесів для управління проєктами – if.team;
  • для руху грошей – «Фінтелект» та «Фінмап»;
  • для товарної ERP (система для управління ресурсами підприємства) для складу чи виробництва – Bimp (який кастомізується).
Quote«Все є, було б бажання», – резюмує Обухов.

Нагадаємо, Державна служба спецзвʼязку створить реєстр забороненого програмного забезпечення. Критерії, за якими софт може туди потрапити, наразі розробляються, але до переліку точно увійде 1С.

Асоціація стверджує, що компанії, які досі використовують заборонене ПЗ (а український бізнес досі не відмовився від 1С), нестимуть відповідальність за порушення, у деяких випадках з позбавленням волі.

Подякувати 🎉