Facebook Pixel

Чому українські ТЕС залишилися без вугілля напередодні зими

Чому Україна напередодні зими залишилася без вугілля. Фото: centrenergo.com

Чому Україна напередодні зими залишилася без вугілля. Фото: centrenergo.com

Державні теплові електростанції напередодні опалювального сезону 2021/22 залишилися без вугілля через дефіцит капітальних інвестицій на державних шахтах.

Про це повідомив голова наглядової ради ПАТ «Центренерго» Денис Кудін в інтерв'ю інтернет-порталу «Енергореформа».

«Якщо відповідати на запитання, чому «Центренерго» на початку ОЗП (осінньо-зимового періоду – The Page) опинилося без вугілля, то корінь проблеми – це держшахти… Держшахти не впоралися з обсягами видобутку. Причини різні: недофінансування капітальних інвестицій, проблеми з ритмічністю відвантажень, проблеми суб'єктивного характеру – організація роботи та людей. Але факт залишається фактом: вони не видобули 1 млн тонн рядового вугілля», — зазначив Кудін.

Telegram Logo

Згідно з планом Міненерго на 2021 рік, держшахти мали видобути 5,4 млн тонн. Однак на кінець листопада буде лише 4,5 млн тонн. Тобто держшахти видобули вугілля на 1 млн тонн менше.

За словами Кудіна, 1 млн тонн недобутого рядового вугілля — це приблизно 700 тис. тонн вугільного концентрату, який не надійшов на державні ТЕС. «І це рівно той обсяг, якого нам бракувало на кінець жовтня, щоб виконати нормативний запас, встановлений міністерством», — уточнив Кудін.

Як прибрали схему збагачення на «Центренерго»

Коли на «Центренерго» наприкінці лютого зайшла нова команда, знадобилося лише три дні, щоб відмовитися від посередника й цілком перейти на прямі договори.

Це давній «схематоз», коли посередник купував вугілля в держшахт і віз до генкомпаній зі своєю націнкою.

«Сьогодні українське вугілля заходить на «Центренерго» лише за прямими договорами від держшахт і від «Укрвугілля», яке збагачує його через недостатній показник зольності й везе нам», — зазначив голова наглядової ради «Центренерго».

Що потрібно для нарощування видобутку українського вугілля

Потенціал нарощування видобутку вугілля величезний, але для цього необхідно фінансувати створення лав у шахтах.

«Вугілля – це така продукція, яку без підготовки витягнути на поверхню не можна. Строк підготовки – 1,5 року. Якщо профінансувати зараз, то через півтора року можна видобувати принципово інший обсяг», — пояснив Кудін.

Проблеми українських шахт

За даними «Центренерго», наразі є чотири лави, які можна змонтувати в листопаді, грудні та січні. На ці лави потрібно 450 млн грн. Зазвичай ці гроші йдуть із власних коштів шахт. Але зараз їхня діяльність є збитковою, і коштів немає.

«Колись давно, років п'ять — сім — десять тому, ці роботи не фінансували так, як належить, відповідно, бракує ефекту масштабу. Щоб бути на ринку, шахти мають видобувати багато вугілля. Якщо видобувають мало, вони є збитковими», — говорить Кудін.

Надати сьогодні ці 450 млн грн можна або як передоплату від «Центренерго», або уряд може виділити кошти з якихось джерел.

«Ми готові підставити плече держшахтам і фінансувати їх наперед.., щоб шахти змогли змонтувати свої лави. Про це енергетики говорили в кабінеті міністра. Гадаю, у найближчі один-два тижні ми вже побачимо рішення. Вугілля нам потрібне, і ми віримо, що українські шахтарі це вугілля зможуть добути», — сказав голова наглядової ради «Центренерго».

Коментарі

Всі новини