До 24 лютого 2022 року близько 75% українців шукали інформацію в інтернеті російською мовою, що часто наводило їх на російські сайти. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну частка пошукових запитів російською мовою знизилася лише на 10%. Таким чином навіть зараз приблизно 65% українців продовжують використовувати російськомовні запити в інтернеті, пише UABlocklist.
Українська влада та відповідні органи активно працюють над блокуванням сайтів ворожих ЗМІ, щоб зменшити їх вплив на громадську думку. Однак навіть після блокування ці веб-ресурси продовжують з'являтися в результатах пошукових систем.
Але чому так відбувається і чи дійсно Google є лазівкою для ворожої пропаганди?
Проблема справді існує, і досить серйозна. Справа в тому, що блокування певних сайтів у конкретній країні ніяк не впливає на результати пошуку Google. Пошукова система не враховує, чи заблоковано сайт. Якщо Google сам не видалить сайт з пошукової видачі, він продовжить з'являтися в результатах пошуку.
Це легко помітити, якщо провести пошук за певними запитами та проаналізувати результати:
- Сайти kommersant.ru та lenta.ru з'являються на першій сторінці пошуку за запитом «чи будуть вибори в Україні 2024»;
- Сайти lenta.ru, ren.tv, Известия, РБК та інші зустрічаються в Google за запитами «мирні переговори» та «Зеленські переговори»;
- Сайт kommersant.ru займає верхні позиції на запит «скільки мирних жителів загинуло в Україні»;
- Сайти ria.ru, RT і khogov.ru також з'являються на першій сторінці пошуку на запит «новини Херсонської області».
Навіть запит українською мовою «новини Севастополя» може навести користувача на російський сайт nts-tv.com, який є відверто пропагандистським ресурсом. І це лише один із безлічі подібних прикладів.
Загалом, за даними Ahrefs, 15 провідних російських ЗМІ сьогодні присутні в результатах пошуку Google за 8041225 запитами, що потенційно може принести їм понад 34,5 млн візитів на місяць. Чому це відбувається? Насправді існує кілька причин:
- Google сприймає українську та російську мови як споріднені, тому їхнє розрізнення може бути не завжди точним. Як згадувалося, близько 65% українців шукають інформацію в інтернеті російською мовою.
- Для Google мова запиту має більше значення, ніж геолокація користувача або налаштування мови його облікового запису. Контенту російською значно більше, ніж українською, що підвищує ймовірність того, що в пошуковій видачі домінуватимуть російські сайти, оскільки Google може вважати їх більш релевантними.
Оскільки блокування певних сайтів в Україні не має прямого впливу на результати пошуку в Google, залишається сподіватися, що інтернет-провайдери виконають відповідні розпорядження. У такому разі користувач не зможе зайти на пропагандистський сайт без використання спеціальних інструментів, таких як VPN, заміна DNS тощо. Однак тут виникають певні труднощі.
Перевірка кількох інтернет-провайдерів Київської області показала, що в одного з них 5 з 7 пропагандистських сайтів залишаються доступними. В іншого провайдера виявилися відкритими усі 7 сайтів. У Києві ситуація трохи краща, але деякі з цих сайтів все ще не заблоковані.