Facebook Pixel

Мільйони українців відвідують сайти російських ЗМІ попри блокування — дослідження UABlocklist

Активісти UABlocklist виявили, що сайти з російської пропагандою відвідуються мільйони разів на місяць з території України, попри санкції, які ввели РНБО і президент ще у травні 2021 року.

UABlocklist проаналізував показники відвідуваності та популярності заблокованих сайтів російських ЗМІ. Дослідження показує, що хоч кількість відвідувань росзмі з України значно скоротилася, досі є багато українців, які споживають російську пропаганду.

The Page розповідає про головні висновки дослідження.

Які сайти російської пропаганди все ще відвідують українці

Аналіз показує, що найчастіше українці відвідують наступні пропагандистські ресурси:

⦁ ria.ru — до 2 млн відвідувань/місяць

⦁ lenta.ru — 1,3 млн відвідувань/місяць

⦁ РБК — 1,2 млн відвідувань/місяць

⦁ smi2.ru — 1 млн відвідувань/місяць

⦁ MK.RU — 1 млн відвідувань/місяць

Але варто зауважити, що рахуються й всі користувачі з тимчасово окупованих територій, частина яких насправді не є громадянами України. Також статистика відвідувань може не враховувати тих користувачів, які перебувають на території України, але використовують VPN, тому можлива значна похибка.

Скільки українців відвідують заблоковані сайти рф. Графік: UABlocklist

Скільки українців відвідують заблоковані сайти рф. Графік: UABlocklist

Навіть враховуючи можливі огріхи, чисельність українців, які відвідують пропагандистські сайти, все ще велика. Але у багатьох вебсайтів трафік з України мінімальний. Наприклад, у Завтра.ру – лише 17 тис., а у НТВ+ – до 30 тис.

Відвідування російських пропагандистських ЗМІ не завжди умисне

На думку аналітиків UABlocklist, далеко не завжди користувач має на меті відвідати певний ресурс. Зазвичай він просто вводить пошуковий запит і часом отримує російські сайти. При цьому може навіть не звернути увагу, що це за сайт. Далі все залежить, чи заблокований він або чи встановлений у користувача VPN.

Щоб отримати більш обʼєктивні дані про зацікавленість українців у заборонених російських ЗМІ, проаналізували саме брендові запити.

Як часто українці шукають саме заборонені російські сайти

Як часто українці шукають саме заборонені російські сайти

Очевидно, що падіння суттєве. Втім, все ще залишається чимало українських користувачів, які цілком свідомо шукають в інтернеті саме пропагандистські російські ЗМІ.

Схожа картина вимальовується, якщо подивитись і на популярність цих запитів у Google Trends.

Популярність росЗМІ серед українців за даними Google Trends

Популярність росЗМІ серед українців за даними Google Trends

Тож українці досі доволі часто шукають в Google пропагандистські російські ЗМІ.

Google – одна з лазівок російської пропаганди

Google в принципі доволі погано розрізняє українську та російську мови. Тому на український запит можна отримати посилання на російські сайти.

QuoteКритична ситуація з пошуковими запитами, які пишуться однаково українською та російською: «Джо Байден», «США», «Лукашенко», «Полтава» тощо. Імовірність отримати в результатах видачі чимало посилань на російські сайти дуже висока. І мова в браузері та в акаунті Google тут нічого не вирішує.

Ще гірша ситуація з російськомовними запитами (понад 60% українців досі шукають саме російською). До того ж контенту російською досі набагато більше, ніж українською.

Чи є блокування вебсайтів ефективним

Виключно з технічного боку ефективність блокування доволі невисока. Про це говорять у тому числі інтернет-провайдери. Навіть не особливо досвідчений користувач за бажання може легко обійти блокування й отримати доступ до сайту.

З іншого боку, коли людина під час спроби перейти на сайт бачить помилку, їй швидше та легше отримати інформацію на іншому ресурсі, а не шукати обхідні шляхи. Тому обсяги українського трафіка в пропагандистських ЗМІ рф поступово скорочуються.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉