Активісти UABlocklist виявили, що сайти з російської пропагандою відвідуються мільйони разів на місяць з території України, попри санкції, які ввели РНБО і президент ще у травні 2021 року.
UABlocklist проаналізував показники відвідуваності та популярності заблокованих сайтів російських ЗМІ. Дослідження показує, що хоч кількість відвідувань росзмі з України значно скоротилася, досі є багато українців, які споживають російську пропаганду.
розповідає про головні висновки дослідження.
Які сайти російської пропаганди все ще відвідують українці
Аналіз показує, що найчастіше українці відвідують наступні пропагандистські ресурси:
⦁ ria.ru — до 2 млн відвідувань/місяць
⦁ lenta.ru — 1,3 млн відвідувань/місяць
⦁ РБК — 1,2 млн відвідувань/місяць
⦁ smi2.ru — 1 млн відвідувань/місяць
⦁ MK.RU — 1 млн відвідувань/місяць
Але варто зауважити, що рахуються й всі користувачі з тимчасово окупованих територій, частина яких насправді не є громадянами України. Також статистика відвідувань може не враховувати тих користувачів, які перебувають на території України, але використовують VPN, тому можлива значна похибка.

Скільки українців відвідують заблоковані сайти рф. Графік: UABlocklist
Навіть враховуючи можливі огріхи, чисельність українців, які відвідують пропагандистські сайти, все ще велика. Але у багатьох вебсайтів трафік з України мінімальний. Наприклад, у Завтра.ру – лише 17 тис., а у НТВ+ – до 30 тис.
Відвідування російських пропагандистських ЗМІ не завжди умисне
На думку аналітиків UABlocklist, далеко не завжди користувач має на меті відвідати певний ресурс. Зазвичай він просто вводить пошуковий запит і часом отримує російські сайти. При цьому може навіть не звернути увагу, що це за сайт. Далі все залежить, чи заблокований він або чи встановлений у користувача VPN.
Щоб отримати більш обʼєктивні дані про зацікавленість українців у заборонених російських ЗМІ, проаналізували саме брендові запити.

Як часто українці шукають саме заборонені російські сайти
Очевидно, що падіння суттєве. Втім, все ще залишається чимало українських користувачів, які цілком свідомо шукають в інтернеті саме пропагандистські російські ЗМІ.
Схожа картина вимальовується, якщо подивитись і на популярність цих запитів у Google Trends.

Популярність росЗМІ серед українців за даними Google Trends
Тож українці досі доволі часто шукають в Google пропагандистські російські ЗМІ.
Google – одна з лазівок російської пропаганди
Google в принципі доволі погано розрізняє українську та російську мови. Тому на український запит можна отримати посилання на російські сайти.
Критична ситуація з пошуковими запитами, які пишуться однаково українською та російською: «Джо Байден», «США», «Лукашенко», «Полтава» тощо. Імовірність отримати в результатах видачі чимало посилань на російські сайти дуже висока. І мова в браузері та в акаунті Google тут нічого не вирішує.
Ще гірша ситуація з російськомовними запитами (понад 60% українців досі шукають саме російською). До того ж контенту російською досі набагато більше, ніж українською.
Чи є блокування вебсайтів ефективним
Виключно з технічного боку ефективність блокування доволі невисока. Про це говорять у тому числі інтернет-провайдери. Навіть не особливо досвідчений користувач за бажання може легко обійти блокування й отримати доступ до сайту.
З іншого боку, коли людина під час спроби перейти на сайт бачить помилку, їй швидше та легше отримати інформацію на іншому ресурсі, а не шукати обхідні шляхи. Тому обсяги українського трафіка в пропагандистських ЗМІ рф поступово скорочуються.