Чи маємо ми моральне право святкувати? Чи доречно радіти різдвяним святам у такий час? І якщо святкувати, то як зробити це так, щоб не зачепити почуття військових та чутливого суспільства? Третій рік поспіль напередодні Різдва українці розмірковують над цими питаннями, часто залишаючись без чіткої відповіді. Щоб полегшити пошук відповіді, ми звернулися до Ірини Басістої, методистки Центру ментального відновлення «Незламна» від «Фонду Маша».
Життя під час великої війни змінює кожен його аспект. Походи в кафе чи кіно, святкування, навіть право на радість і щастя — усе піддається сумніву. Чи справді ми маємо право на це? Чи це зараз доречно? Чи правильно?
Святкувати чи не святкувати?
Останніми роками ми невпинно виборюємо свою ідентичність, зберігаємо традиції та дбаємо про психічне здоров’я. Свято стає тим маяком, що допомагає нам тримати курс, можливістю заземлитися й зосередитися на малому — на собі та своїй родині.
«Якщо клієнти нашого Центру «Незламна» ставлять схожі запитання, я часто відповідаю зустрічним: «А чи буде у нас ще одна спроба прожити це життя?» — ділиться психологиня Ірина Басіста. — Справжню цінність свят я усвідомила, коли народився мій син. Щороку переконуюся, наскільки важливо дарувати дітям казку, віру в диво та затишок щасливого дитинства. І розумію, що саме це намагаються відібрати в нас росіяни — наші традиції, тепло, здатність радіти та святкувати. Тому вважаю, що потрібно використовувати будь-які приводи та можливості, які допомагають триматися за життя та підтримувати психічне здоров’я».
Тож свята можуть бути хорошим орієнтиром у напрямку «жити життя».
Чому святкувати — корисно?
Хочемо підкреслити, що зараз мова йде про святкування в колі найближчих родичів або друзів. Такі зустрічі мають кілька переваг.
Традиції
Це те, що єднає родини, людей однієї місцевості та всієї країни. Сьогодні особливо важливо відчувати єдність, усвідомлюючи та переживаючи традиції нашої держави та народу.
Психологічна підтримка
«Свята — це не лише про радість, але й про надію, що ми зможемо подолати цей шлях і, зрештою, святкувати так, як мріємо зараз. Наприклад, я пообіцяла собі, що вже зараз готуюся святкувати мої найкращі свята, коли настане мир», — розповідає методистка Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Ірина Басиста.
Підтримка емоційної рівноваги
Наша психіка одночасно потребує як стимулів, так і гомеостазу. Стресових подразників у нашому житті надто багато, а ось позитивні емоції часто доводиться шукати та створювати самостійно. Особливо, якщо ми прагнемо не тільки вижити, а й повноцінно жити в мирній Україні.
Як святкувати так, щоб нікого не образити?
Для багатьох свята можуть бути болісним тригером, нагадуючи про те, що було «до» і чого вже немає. Це абсолютно природно. Відчувати смуток — це нормально, а також нормально переживати сум і радість одночасно. Тому якщо ви вирішили святкувати — це цілком прийнятно, так само як і те, що ви можете не святкувати. Якщо ж ви обрали святкувати, ось кілька напрямів, де можна знайти способи робити це етично, екологічно та з турботою про себе і оточуючих:
- святкувати можна тихо, але щиро: адвент-календарі, затишні сімейні чи родинні посиденьки з традиційними стравами та ритуалами;
- присвятити свої дії добрим справам: годувати котів, відвідати дідусів та бабусь, підтримувати смаколиками військових чи долучитися до якоїсь волонтерської діяльності;
- провести тихі вечори в близькому колі з різдвяними історіями, фільмами та серіалами;
- створити домашню атмосферу: свічки, аромалампи з запахом хвої чи цитрусових;
- зробіть те, що для вас матиме терапевтичний вплив і відновить сили!
Святкувати чи ні — це особисте рішення кожної людини. Для когось це може бути болючим спогадом, а для іншого — підтримкою та відрадою. Наша порада: слухайте своє серце, адже ви — найкращий експерт у своєму житті і заслуговуєте на щастя!