Олена Юрченко: Трамп просто не розуміє, про що ця війна
Дональд Трамп може думати, що путіну потрібен мир, але йому потрібна війна, і він буде її продовжувати, поки житиме. Таку думку Олена Юрченко, фахівчиня з міжнародних відносин, експертка Ради економічної безпеки України, висловила в інтерв’ю 5 каналу.
«Трамп може думати, що путіну потрібен мир, але ми розуміємо, що путіну потрібна війна. Він цим живиться і буде її продовжувати, скільки буде жити і дихати – як і його наступники», – підкреслює Олена Юрченко.
Трамп просто не розуміє, про що ця війна
Українці хотіли б отримати стовідсоткові гарантії, що війна закінчиться за 100 днів. Проте життя в Україні поруч з росією змушує дивитися на речі реально: цього не буде.
Вона вважає, що це фундаментальна проблема його команди чи Трампа персонально. Президент підходить до проблем міжнародної політики як людина раціональна і логічна, як бізнесмен. Трамп говорить про шалену інфляцію в рф і стан російської економіки, про втрачені життя людей як двигуна економіки
«Мені здається, він просто не розуміє, про що ця війна. Це по-перше. По-друге, він не розуміє, що рф не демонструє жодної готовності до переговорів і не збирається укладати мир», – підкреслює Юрченко.
Для ефективних переговорів потрібно, щоб обидві сторони були готові до них. Щоб їхні позиції були якщо не такими взаємовиключними, то хоча б мали якесь поле для компромісу. Зараз цього немає.
«Путіну невигідно закінчувати війну. Він її і не збирається закінчувати. За всі роки його президентства – можливо тільки за тучних нульових – він ніколи не почувався так прекрасно. Ніколи ВПК не працював з такими масштабами, а рівень безробіття не був таким низьким», – пояснює експертка.
Для Трампа в найближчі місяці Україна буде одним з пріоритетів, але явно не основним. Це зрозуміло з президентської промови і указів, що були підписані в перший день.
Наступні місяці для нього стануть періодом усвідомлення, що насправді це не якась локальна війна, яку можна просто розв'язати.
Ту саму помилку в 2021-2022 роках робила адміністрація Байдена, нагадує Юрченко. Вони намагалися говорити з путіним з позиції санкцій. Мовляв, якщо ви підете на збройний конфлікт, то з вами стануться такі неймовірні санкції, ваша економіка загнеться, ваш фонд національного благоустрою буде знищено, ви втратите стільки життів. Це дуже раціональні аргументи, але вони не діють у випадку рф.
Не тому що російська федерація повністю божевільна. Просто це інший тип раціональності. Вони використовують інший тип аргументації.
Трамп може робити все, що хоче, але факт залишається фактом. Рано чи пізно до нього має дійти, що це не можна вирішити за один день, чи за 100 днів. Є великі сумніви, чи вдасться досягти чогось за весь 2025 рік.
Питання просто в тому, що Трамп робитиме, коли зрозуміє, що це неможливо.
«Позитивний для нас сигнал – що він не планує скасовувати санкції і не відкидає аргументи щодо насичення України додатковою зброєю», – додала Юрченко.
Вона сподівається, що колись до команди Трампа дійде, що насправді тільки одна зі сторін конфлікту готова говорити про мир, інша ж цікавиться тільки питаннями справедливого миру з демілітаризацією у всьому регіоні.
Можливі дзвінки і зустрічі путін використає, аби довести, що всі зусилля останніх трьох років щодо політичної ізоляції, щодо блокування контрактів, контактів між росією і зовнішнім світом були марними. Домовлятися він не планує. Щоб змусити його домовлятися, потрібна рішуча перевага на полі бою і рішучий удар по російській економіці.
Олена Юрченко: цікаво буде спостерігати, як Трамп виконуватиме свої передвиборчі обіцянки
Про що говорить Трамп і що він робить
Зміни в Пентагоні
Після інавгурації Трамп почав кадрові зміни в ключових установах, зокрема в Пентагоні. Всі працівники, що відповідають за співпрацю з Україною, були звільнені або переведені. Це може бути пов'язано з бажанням Трампа впровадити нові підходи до зовнішньої політики США, зокрема щодо України.
«Нова мітла мете по-новому, новий президент – новий кабінет», – коментує Юрченко.
Оптимізація управління
Трамп акцентує на важливості оптимізації державного управління, підвищення ефективності державних структур, включаючи Міністерство оборони, фінансів і державний департамент.
«Кадрові зміни в адміністрації – це нормальна практика, особливо для таких міністерств, як Пентагон», – пояснює експертка.
Зупинка міжнародної допомоги
Трамп оголосив про тимчасове припинення фінансування міжнародним організаціям на 90 днів. Проте, як з'ясувалося, це не стосувалося програм, що фінансуються окремо, таких як допомога Україні.
«Тимчасова зупинка допомоги не вплине на фінансування України через спеціальні програми».
Плани щодо завершення війни в Україні
Трамп планує завершити російсько-українську війну протягом 100 днів. Однак, за словами аналітиків, це може бути важким завданням, оскільки Росія не виявляє готовності до мирних переговорів.
«Ми намагаємося завершити війну, але для цього потрібна готовність обох сторін до переговорів, чого наразі немає».
Енергетична політика
Трамп оголосив про відновлення енергетичної незалежності США, включаючи відкриття для експорту скрапленого природного газу. Він прагне зробити США домінуючим гравцем на світовому енергетичному ринку, що може вплинути на Росію.
Вплив енергетичних санкцій на росію
Важливою частиною стратегії протидії росії є вплив на її енергетичний сектор. Трамп хоче, щоб США збільшили виробництво енергоносіїв, замінивши російські поставки. США мають стати головним постачальником енергоносіїв для Європи, щоб послабити росію.
Міжнародні відносини та НАТО
Трамп підняв питання оборонних витрат країн НАТО, вимагаючи збільшення їх внесків до 5% ВВП. Він критично ставиться до того, що США витрачають значні кошти на забезпечення безпеки європейських країн. Європа повинна платити за свою безпеку. США не можуть нести всю відповідальність.
Європейський Союз і НАТО
Європа повинна стати рівноправним партнером США в обороні та безпеці. Трамп наполягає на тому, що Європа повинна більше інвестувати у свій оборонний потенціал, щоб зменшити залежність від США.
Відносини з Європою та НАТО
Трамп виступає за підвищення оборонних витрат країн НАТО, що дозволить зменшити економічне навантаження на США. Це частина його політики ізоляціонізму та прагматичного підходу до зовнішньої політики. «НАТО має вкладати більше в оборону, і це не обговорюється.
Загроза від росії та інші пріоритети США
Україна залишатиметься важливою темою для Трампа, але вона не стане його головним пріоритетом. Питання безпеки Європи та відносин з Китаєм також будуть мати вагоме значення. Трамп ставить інші питання, як Китай і безпека в Азії, вище за Україну, хоча війна з росією – це важливо.