Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер планує представити президенту США Дональду Трампу ініціативу щодо розміщення 30 тисяч європейських військових в Україні. Про це повідомляє The Telegraph.
Очікується, що під час зустрічі у Вашингтоні наступного тижня Стармер детально пояснить, як ці сили можуть контролювати дотримання умов можливого перемир'я, укладеного за посередництва США. Водночас британський прем'єр наполягатиме на тому, щоб США тримали свої винищувачі та ракети в Східній Європі напоготові для негайної відповіді на потенційні порушення угоди з боку росії.
Англо-французьку концепцію «сил заспокоєння» вже представили європейським лідерам на екстреній зустрічі в Парижі. Цей план розробили через занепокоєння, що Трамп після підписання мирної угоди може відсторонитися від подальшого врегулювання конфлікту.

Міністр оборони США Піт Хеггет підтвердив, що основний тягар миротворчої операції ляже на європейські країни та Канаду.

Еммануель Макрон прийняв європейських лідерів, зокрема сера Кейра Стармера, в Єлисейському палаці для екстрених переговорів щодо України Фото: Simon Dawson/No10 Downing Street
Стармер позиціонує себе як «міст» між Вашингтоном та Європою, оскільки Україна та континентальна Європа залишаються осторонь перемовин Трампа з путіним. Він також аргументуватиме необхідність збереження американської присутності для запобігання новому вторгненню росії після завершення бойових дій.

Де можна було б розмістити війська Українські війська захищають лінію фронту Бази для Об'єднаних сил та Франції Повітряне прикриття та супутникове спостереження США Ймовірні маршрути нападу росії
Згідно з планом, близько 30 тис. військовослужбовців будуть розміщені у ключових містах, портах та стратегічних об’єктах України – далеко від лінії фронту. Основний акцент місії робитиметься на технічний моніторинг: використання розвідувальних літаків, дронів та супутників для повного контролю ситуації. Джерела повідомляють, що операція матиме достатню вогневу підтримку для реагування на можливі атаки та сприятиме відкриттю повітряного простору для комерційних авіаперевезень.
«Замість того, щоб розміщувати набагато більші сили в охопленій війною країні, місія покладатиметься на технічний моніторинг, включаючи літаки розвідки, спостереження і рекогносцировки, безпілотники і супутники, щоб забезпечити «повну картину того, що відбувається», – сказав західний чиновник.
Крім того, військово-морські патрулі здійснюватимуть моніторинг Чорного моря, щоб гарантувати безпеку торгових шляхів. Проте цей план значно поступається пропозиції президента України Володимира Зеленського, який наполягає на 200-тисячному миротворчому контингенті. Деякі країни ЄС, зокрема Німеччина, Іспанія та Італія, висловилися проти розміщення військових у зоні бойових дій.
Після переговорів у Парижі Стармер заявив, що місія потребує американської підтримки, щоб запобігти новому наступу росії.
«Метою такої підтримки буде впевненість у тому, що будь-які сили, які будуть розгорнуті, не будуть оскаржені росією», – сказав західний чиновник.
Водночас сили НАТО не вступатимуть у пряму конфронтацію з армією рф, що відповідає політиці Альянсу. Європейські лідери також обговорюють можливе застосування статті 5 договору НАТО у разі нападу на їхні сили в Україні. Вважається, що цей пункт не поширюватиметься на контингент у зоні конфлікту, хоча деякі країни можуть наполягати на його активізації у разі російської агресії.