Адміністрація президента Байдена планує до 20 січня 2025 року, дня інавгурації нового президента, виділити останні понад $6 млрд, що залишилися для військової допомоги Україні. Очікується, що цей крок дозволить продовжити постачання озброєння, оскільки нова адміністрація на чолі з обраним президентом Дональдом Трампом може зупинити цей процес. Про це повідомляє видання Politico, посилаючись на двох представників адміністрації.
Зазвичай після схвалення допомоги її передача в Україну триває кілька місяців, тому зброя, відправлена зараз, може не дійти до України в повному обсязі до моменту зміни адміністрації. Наступний президент може прийняти рішення зупинити ці поставки раніше.
Додатковим ускладненням є обмежена кількість зброї на складах армії США, і поповнення цих запасів потребує часу. На кінець фінансового року 2024, що завершився 30 вересня, в уряду США залишилося понад $6 млрд для військової допомоги Україні. Ці кошти з пакета на $61 млрд, виділеного в квітні, розділені на дві частини: $4,3 млрд на вилучення з існуючих запасів і $2,1 млрд на контракти з оборонними компаніями США.
«Ми надсилаємо щомісяця все, що галузь може виробляти, але проблема полягає в тому, що ви можете надсилати ці речі лише тоді, коли вони виробляються. Адміністрація могла б зануритися в запаси та відправити обладнання швидше, але незрозуміло, чи Пентагон захоче це зробити, оскільки це вплине на його власну готовність», — сказав колишній бюджетник Міністерства оборони Марк Канчіан, який зараз працює в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.
«Пентагон залишатиметься на шляху продовження надання санкціонованої допомоги для підтримки України. Ми очікуємо подальшої допомоги в найближчі тижні», — заявив речник Пентагону підполковник Чарлі Дітц.
У вересні під час візиту президента Зеленського Байден наказав Пентагону використовувати ці кошти до закінчення його президентського терміну, включаючи виділення коштів на виробництво зброї для України. Дональд Трамп і його обраний віцепрезидент Джей Ді Венс розкритикували адміністрацію Байдена за великі витрати на допомогу Україні, в той час як країни Європи надали менші обсяги фінансування. Європейські лідери можуть розцінити обрання Трампа як стимул до збільшення своїх оборонних витрат та посилення підтримки України, якщо це дозволить їхня внутрішня політика.
У Сенаті залишається значна підтримка допомоги Україні серед республіканців. Сенатор Роджер Вікер, ймовірний наступний голова Комітету у справах збройних сил, нещодавно звернувся до Байдена із закликом прискорити поставки озброєння та наростити виробництво. Також союзники США виділили близько $48 млрд з відсотків заморожених російських активів на кредити Україні для реконструкції та придбання зброї. Адміністрація Байдена пообіцяла Києву близько $20 млрд із цієї суми, проте майбутнє цієї обіцянки, як і інших, залишається невизначеним.
«Перше, що він зробив би, це згорнув допомогу Україні. Я б очікував, що він зробить з цього велике шоу. Він сказав би «обіцянка виконана», але він збирається припинити це раніше, я в цьому впевнений», — сказав колишній високопосадовець Пентагону з НАТО та Європи під час адміністрації Обами Джим Таунсенд.
Трамп заявляв про намір досягти домовленості про припинення війни до моменту вступу на посаду, і залишені мільярди військової допомоги можуть стати інструментом впливу в переговорах із Києвом та Москвою.