Башар Асад втік до москви: нова сторінка громадянської війни у Сирії
Колишній президент Сирії Башар Асад перебуває у москві з родиною після того, як росія надала їм притулок «з гуманітарних міркувань», повідомило в неділю російським інформаційним агентствам джерело в кремлі, а також було досягнуто домовленості щодо забезпечення безпеки російських військових баз. Про це повідомляє Reuters.
Раніше російське МЗС заявило, що Асад залишив Сирію і віддав наказ про мирну передачу влади після того, як у неділю повстанці без опору увірвалися в Дамаск, поклавши край майже шістдесятирічному залізному правлінню його сім'ї.
«Президент Сирії Асад і члени його сім'ї прибули до москви. росія надала їм притулок з гуманітарних міркувань», — повідомило неназване джерело у кремлі.
Те саме джерело заявило, що росія виступає за політичне врегулювання у Сирії, де москва підтримувала Асада під час тривалої громадянської війни, і що переговори повинні бути відновлені під егідою Організації Об'єднаних Націй.
«Екстрені новини! Башар Асад і його сім'я в москві. Росія не зраджує друзів у складних ситуаціях», — написав посол рф при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов.
Лідери сирійської опозиції погодилися гарантувати безпеку російських військових баз і дипломатичних установ у Сирії, повідомило джерело інформаційним агентствам. Але деякі російські військові блогери заявили, що ситуація навколо баз була вкрай напруженою, а джерело не повідомило, як довго триватиме гарантія безпеки.
Москва, яка є вірним прихильником Асада, якому вона прийшла на допомогу у 2015 році під час своєї найбільшої близькосхідної операції з часів розпаду Радянського Союзу, намагається врятувати свою позицію. На кону її геополітичний вплив у регіоні та дві стратегічно важливі військові бази в Сирії.
Угода щодо захисту російської авіабази Хмеймім у сирійській провінції Латакія і військово-морської бази в Тартусі на узбережжі стала б для москви полегшенням.
База в Тартусі є єдиним середземноморським центром ремонту і поповнення російського флоту, і москва використовує Сирію як перевалочний пункт для польотів своїх військових підрядників в Африку і з Африки.
Втрата Тартуса стане серйозним ударом по здатності росії поширювати свою владу на Близькому Сході, Середземномор'ї та Африці, кажуть західні військові аналітики.
Військова присутність рф під сумнівом
Російський військовий блогер «Рибар», близький до міноборони рф, заявив, що ситуація навколо баз є серйозним приводом для занепокоєння, незалежно від офіційної лінії москви.
«Військова присутність росії в регіоні Близького Сходу висить на волосині. Те, що хтось вирішив у високих кабінетах, абсолютно не має значення на місцях», — сказав Рибар, припустивши, що російські війська на базах не проявили ініціативи щодо захисту своїх позицій за відсутності наказів з москви.
Російські військові кораблі залишили Тартус і зайняли позиції біля узбережжя з міркувань безпеки, авіабаза Хмеймім була фактично відрізана після того, як повстанці взяли під контроль сусіднє місто, курдські сили почали блокувати російські об'єкти за Євфратом, а російські позиції на нафтовому об'єкті в Хомсі були заблоковані, сказав Рибар.
Раніше в неділю російське МЗС заявило, що обидва військові об'єкти були приведені в стан підвищеної готовності, але применшило будь-який безпосередній ризик.
«Серйозної загрози їхній безпеці наразі не існує. В результаті переговорів між Б. Асадом і низкою учасників збройного конфлікту на території Сирійської Арабської Республіки він прийняв рішення про відставку з поста президента і залишив країну, давши вказівки про мирну передачу влади», — заявило міністерство, додавши, що росія не брала участі в цих переговорах.
У МЗС також заявили, що москва стурбована подіями в Сирії, і закликали утриматися від насильства.
«У зв'язку з цим російська федерація підтримує контакти з усіма групами сирійської опозиції», додали у міністерстві.