72% українок не планують виїжджати за кордон: які причини
72% українських жінок не планують виїжджати за кордон надовго, в основному через сім’ю та почуття приналежності до країни. Лише 15% замислюються про виїзд, решта – не визначились. Про це йдеться у дослідженні Центру економічної стратегії (ЦЕС) спільно з American University Kyiv.
Чому більшість жінок хочуть залишитись в Україні
72% українських жінок не планують виїжджати за кордон надовго. Найчастіше жінок утримують в Україні сім’я та почуття приналежності до країни, свідчать дані дослідження. Серед матеріальних чинників важливими є:
- високий дохід;
- наявність житла;
- доступ до медичних послуг;
- гарна робота.
Чому більшість жінок хочуть залишитись в Україні. Джерело: ЦЕС
Хто серед українців найбільше схильний виїхати за кордон
Серед основних причин, чому українці розглядають міграцію, – бажання кращого рівня життя та безпеки. Загострення бойових дій або загроза окупації підвищують ймовірність виїзду за кордон майже в півтора раза.
Окрім цього, на бажання покинути Україну також впливає можлива втрата доходу або житла, свідчать результати дослідження.
Найчастіше міграцію розглядають молоді (18–29 років) та незаміжні жінки. А ті, хто вже виїжджав за кордон після 2022 року, частіше думають про повторний виїзд.
Серед внутрішньо переміщених осіб жінки в основному не мають сильнішого бажання виїхати, за винятком тих, хто більше спілкується російською мовою.
Водночас для тих, хто розглядає переїзд за кордон, найбільшими бар’єрами є невідомість та страх починати все з нуля на новому місці.
Що стримує українців від переїзду за кордон. Джерело: ЦЕС
«Для багатьох українок ситуація з житлом відіграє важливу роль у питанні залишатися чи виїхати, випереджаючи навіть доходи. Слід продовжувати програми допомоги з орендою житла для ВПО, субсидії на ремонт пошкодженого майна або підтримку реконструкції на місцях», – сказав Володимир Вахітов, директор Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv.
За його словами, такі ініціативи не лише поліпшують житлові умови, а й зміцнюють фізичний зв’язок з місцем, що посилює наміри залишатися в Україні.
Скільки українок виїхало за кордон з лютого 2022
З початку повномасштабного війни 39% українок віком 18-60 років були змушені покинути свої домівки, з яких понад половина вже повернулися.
90% жінок пережили травматичні події, серед яких ракетні атаки та бомбардування, втрата близької людини, руйнування або пошкодження житла.
10% мають досвід життя на окупованій території, а кожна третя має близьку людину, яка служить або служила у Силах оборони.
Нагадаємо, ДПСУ у 2024 році затримала 24 709 громадян України чоловічої статі віком 18-60 років, які намагалися незаконно перетнути державний кордон.