6 вересня у світі відзначають День читання книг, в Болгарії – День об’єднання, в Есватіні – День незалежності, в Пакистані – День армії, в Сан-Томе і Принсіпі – День збройних сил, а в США – День лінивих матусь..
нагадує, які історичні події відбулися 6 вересня в Україні та світі.
6 вересня 1492 року Христофор Колумб вийшов з порту острова Гомера, західної околиці Канарських островів. Це була остання зупинка його мініескадри з великого карака «Санта-Марія» та каравел «Пінта» та «Нінья», на шляху через Атлантичний океан. Через п'ять тижнів, 12 жовтня, моряки побачили вогні на берегу острова Сан-Сальвадор з гряди Багамів. Щоправда, до кінця життя Колумб вважав, що відкрив не новий континент, а західний шлях до Індії.
Рівно за 30 років по тому, у 1522-му, корабель «Вікторія» Фернана Магеллана повернувся до порту Санлукар-де-Баррамеда в Іспанії. Це єдиний уцілілий корабель експедиції Магеллана – перший, що здійснив навколосвітнє плавання.
У 1620-му корабель «Мейфлауер» з пілігримами-протестантами на борту вийшов з англійського порту Плімут у напрямку Північної Америки. 21 листопада корабель зі 102 пасажирами та екіпажем із близько 30 осіб кинув якір біля краю сучасного Кейп-Коду, штат Массачусетс. Ці 130 людей стали першими поселенцями в США.
У 1770-му почалося будівництво Олександрівської фортеці Дніпровської лінії, з якої згодом виросло місто Олександрівськ, яке у 1921 році отримало назву Запоріжжя. Козацьке поселення на острові Хортиця – Запорізька Січ – існувало щонайменше з 1552 року.
У 1885 році князівство Болгарія та напівавтономна область Османської імперії Східна Румелія оголосили про своє об’єднання. Сьогодні це національне свято в Болгарії.
Як українці з'явилися в Канаді
У 1891-му з борту пароплава «Орегон» у порту Галіфакс зійшли перші українці – уродженці с. Небилів на Калущині Іван Пилипів і Василь Єлиняк. Вони стали першими українськими емігрантами до Канади.
«Їхалося 22 дні. В дорозі було всіляко: було так, було інак. Корабель їхав морем, а потім рікою до якогось великого міста. То був Монтреаль […] Котрого дня ми виїхали з Гамбурга, а котрого дня приїхали до Монтреалу, а котрого до Вінніпегу, то, бігме собі не пригадую […] На стадії у Вінніпегу дали нам чоловіка, що говорив по-німецьки, а також і по-нашому, як тепер кажемо, по-українськи. Він мав нам показувати поля, а ми могли їздити куди захочемо, бо залізниця була для нас задармо […] Сподобалися нам фарми. Я записав числа одної фарми на себе, а другі числа записав на Єлиняка, бо він не вмів писати. Ми вернули до Вінніпегу і поплатили по десять долярів за землі, які ми мали взяти як «гомштад», — згадував Іван Пилипів у 1932 році.
У 1915-му, під час Першої світової війни, компанія William Foster & Co провела тест-драйв першого прототипу танка, розробленого для британської армії. Британський важкий Mark I, перший у світі, став на озброєння з 1916 року під назвою C-15.
На фото – британський важкий танк Mark I 25 вересня 1916 року. Танк оснащений дротяним «гранатощитом» і рульовим оперенням, обидві функції відкинуті в наступних моделях.
У 1952-му у Женеві підписана Всесвітня конвенція про авторське право.
У 1965-му Індія відповіла на операцію Пакистану «Великий шолом». Почалася вже друга війна двома країнами за території в Кашмірі. У підсумку сторони зазнали приблизно однакових втрат і у патовій ситуації припинили вогонь 23 вересня. У січні наступного року країни підписали мирну угоду – так звану Ташкентську декларацію – про повернення до лінії розмежування на серпень 1965 року.
У 1966-му прямо на засіданні парламенту Південно-Африканської Республіки в Кейптауні зарізали прем’єр-міністра ПАР Хендріка Вервурда, якого називають архітектором апартеїду. Це була вже друга – успішна – спроба вбити Вервурда. У квітні того ж року на агровиставці фермер стріляв у прем’єра, назвавши того «втіленням апартеїду».
У 1976-му пілот військ протиповітряної оборони СРСР Віктор Беленко приземлився на реактивному винищувачі МіГ-25 у місті Хакодате в Японії та попросив політичного притулку в Сполучених Штатах; його прохання задоволено.
У 1991-му з’їзд народних депутатів СРСР визнав незалежність Литви, Латвії та Естонії.
Два роки тому, 6 вересня 2022 року, Борис Джонсон пішов у відставку з поста прем’єр-міністра Сполученого Королівства. Його замінила Ліз Трасс. За протоколом, вони нанесли візит королеві Єлизаветі II у замку Балморал, щоб вона схвалила нову прем’єрку. Це була остання офіційна зустріч королеви – за два дні Єлизавета II померла.
Того ж дня Україна почала контрнаступ на Харківському напрямку. За тиждень ЗСУ звільнили близько 3000 кв. км території – всю Харківську область на захід від річки Оскіл.