29 серпня у світі відзначають Міжнародний день дій проти ядерних випробувань, в Україні – День пам'яті захисників України, що загинули в боротьбі за незалежність, за суверенітет і територіальну цілісність України, у Словаччині – День національного повстання, у Польщі – День муніципальної поліції, в Індії – День спорту.
У християн сьогодні день усікновення голови Івана Хрестителя, і за народними прикметами, не можна різати ножем нічого, що хоч трохи нагадує голову – навіть хліб ламають руками. Забобони забороняють їсти округлі фрукти та овочі, класти їжу на велике блюдо. А готувати (та їсти!) борщ – взагалі гріх, бо качан капусти схожий на ту саму голову Хрестителя.
нагадує, які історичні події відбулися 29 серпня в Україні та світі.
У 708 році в Японії були викарбувані перші мідні монети.
У 1315-му під час битви при Монтекатіні армія Пізанської республіки під командуванням Угуччоне делла Фаджіола здобула вирішальну перемогу над об’єднаними силами Неаполітанського королівства та Флорентійської республіки, які мали чисельну перевагу.
У 1535 році війська Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтського під час війни з Московським князівством звільнили від окупації місто Стародуб (сучасна Брянщина в рф), яке московити окупували за 32 роки до того.
У 1541-му турки-османи захопили Буду, столицю Угорського королівства на правому березі Дунаю. До речі, з Пештом на лівому березі Буда об’єдналась тільки наприкінці XIX століття.
У 1561 році у Пересопницькому монастирі Різдва Пресвятої Богородиці (сучасна Рівненська область) ченці завершили створення національного символу та присяжної книги українців – Пересопницького Євангелія. Оригінал рукопису, який п’ять років писали попович Михайло Василієвич та ієромонах Григорій, сьогодні зберігається у Національній бібліотеці ім. Вернадського.
У 1698-му Петро I заборонив носити бороди й наказав вдягати європейський одяг.
У 1825 році португальські та бразильські дипломати підписали договір Ріо-де-Жанейро, за яким Португалія визнає незалежність Бразилії, формально завершуючи бразильську війну за незалежність. Договір буде ратифікований королем Португалії через три місяці.
У 1831-му британець Майкл Фарадей успішно продемонстрував перший електричний трансформатор у Королівському інституті в Лондоні.
У 1885 році німецький інженер Готліб Даймлер запатентував перший у світі мотоцикл з внутрішнім згорянням Reitwagen. Через п’ять років він організував компанію Daimler-Motoren-Gesellschaft та разом з інженером Вільгельмом Майбахом почали виробляти невеликі потужні двигуни на продуктах нафтоперегонки. Ця компанія сьогодні відома як Mercedes-Benz,
У 1910-му набув чинності Японсько-Корейський договір про анексію. Офіційно розпочався період японського правління в Кореї.
Як Будьонний зазнав поразки під Замостям у 1920
У 1920 році під час польсько-українсько-радянської війни сили армій УНР і Польщі почали оборону міста Замостя від радянської 1-ї кінної армії Семена Будьонного. Українці та поляки – менше 4 тис. стрільців, включаючи залишки 6-ї Січової дивізії УНР, та три польські бронепотяги – прийняли бій проти понад 16 тис. кавалерії Будьонного. Облогу тримали три дні, поки 31 серпня Будьонний не відступив – на допомогу українцям і полякам наближались нові сили.
Попри поразку, до радянської міфології ця битва увійшла перемогою конармійців. Так, вона згадується у відомій пісні «Конармійська» Олексія Суркова та братів Покрасс:
- «На Дону и в Замостье
- Тлеют белые кости,
- Над костями шумят ветерки.
- Помнят псы-атаманы,
- Помнят польские паны
- Конармейские наши клинки».
Радянська міфологія з поразки Будьонного створила переможеньку – пісня «Конармійська», відео
80 років тому, 29 серпня 1944 року, у місті Банська Бистриця почалося Словацьке національне повстання проти нацистів, яке швидко охопило всю країну.
75 років тому, 29 серпня 1949 року, СРСР провів перше вдале випробування атомної бомби на полігоні в казахстанському Семипалатинську.
30 років тому, 29 серпня 1994 року, британська група Oasis випустила дебютний альбом "Definitely Maybe". Диск згодом очолив чарт Великої Британії.
Wonderwall, беззаперечно найпопулярніша пісня Oasis — відео
Десять років тому, на світанку 29 серпня 2014 року, росіяни розстріляли колону українських військ під час час виходу з-під Іловайська. Причинам та наслідкам Іловайської трагедії присвятив окремий текст.