24 листопада у Румунії відбулися президентські вибори. У другий тур пройшов націоналіст, який висловив захоплення путіним. Це стало одним з найбільших потрясінь в країні з часів падіння комуністичного режиму. Про це пише Bloomberg.
Калін Джорджеску отримав 22% голосів після підрахунку понад 80% бюлетенів, що випередило в неділю прем'єр-міністра Марселя Чолаку, який набрав 20%. Двоє переможців, які набрали найбільшу кількість голосів, вийдуть до другого туру виборів 8 грудня.
Несподівано сильний результат Джорджеску, якому сприяла кампанія в TikTok, спрямована на молодих виборців, є політичним землетрусом в Румунії, яка є членом НАТО, що підтримує Україну і допомагає озброювати Київ, в тому числі протиракетними комплексами Patriot.
62-річний Джорджеску ставить під сумнів користь від членства Румунії в НАТО і військову підтримку України, закликає до припинення війни. В інтерв'ю 2020 року він назвав путіна одним з небагатьох справжніх лідерів у світі і сказав, що російський президент любить свою країну незалежно від засобів, які він використовує.
Румунія має найдовший в ЄС кордон з Україною і є однією з країн НАТО, які заявляють, що їхній повітряний простір був порушений або на територію потрапили уламки в результаті російських повітряних атак на Україну.
«Сьогодні ввечері румунський народ кричав «мир», і це було дуже голосно», — сказав Джорджеску своїм прихильникам у неділю ввечері.
Президент Румунії займає здебільшого церемоніальну посаду, але є головнокомандувачем збройних сил і представляє країну на самітах НАТО та Європейського Союзу.
Зростання популярності Джорджеску збігається зі зміною влади у Вашингтоні, яка, як очікується, вплине на політику щодо України.
У разі підтвердження, недільний результат може стати викликом для Чолаку напередодні загальних виборів, які відбудуться 1 грудня. Коаліція між його соціал-демократами і Ліберальною партією, яка керувала Румунією протягом останніх трьох років, розпалася минулого місяця.
Наступна адміністрація, схоже, зіткнеться з турбулентним періодом, в тому числі з проблемою інфляції та різким зростанням соціальних витрат, що, як очікується, призведе до найбільшого бюджетного дефіциту в Європейському Союзі в цьому році.
Цьогорічні вибори відбулися після періоду відносного політичного спокою в Румунії, позначеного спільним урядом основних партій. Їхній пакт підвів риску під десятиліттям політичних потрясінь і масових протестів — і допоміг просунути вперед давно відкладені інвестиції в інфраструктуру.