Facebook Pixel

Цей день в історії: 2 жовтня у Старобільську Махно повірив більшовикам

2 жовтня у світі відзначають Міжнародний день боротьби проти насилля, День фермерських тварин, День повітряної кульки, Всесвітній день тверезості і боротьби з алкоголізмом, в Італії – День бабусь і дідусів, а в Фінляндії – Свято оселедця.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 2 жовтня в Україні та світі.

Казань брали, Астрахань брали

2 жовтня 1552 року після 44 днів облоги війська царя московитів Івана Грозного взяли Казань. Казанське ханство було анексоване Московією. Проте бойові дії тривали і після падіння Казані: частина татарської верхівки втекла до Чаліму та Мішатамаку, а з ногайців було запрошено нового хана. Ця партизанська війна тривала до 1556 року.

У підсумку все Середнє Поволжя перейшло під контроль Московського царства. Народи, що підкорялися Казані, стали «власністю» московитів: чуваші, удмурти, марійці, башкири. У 1556-му війська Грозного так само анексували Астраханське ханство, а у 1582-му – Сибірське ханство. Таким чином територія Московського царства зросла майже вдвічі.

У 1738-му єпископ Переяславський Арсентій Берло відкрив у Переяславі вищий навчальний заклад Переяславський колегіум, який часто називали Берліанським за прізвищем засновника. За навчальним процесом заклад копіював Києво-Могилянську академію. Один рік у ньому викладав Григорій Сковорода. Через 50 років на тлі згортання світської освіти в Україні Катерина II ліквідувала колегіум разом ще з двома та перетворила його на духовну семінарію.

У 1836-му Чарлз Дарвін повернувся з навколосвітньої подорожі, що тривала п’ять років і надихнула його на створення теорії еволюції.

Як Нестор Махно даремно повірив більшовикам 2 жовтня 1920

2 вересня 1920 року після тривалих переговорів голова ради Революційної повстанської армії України Нестор Махно у Старобільську підписав воєнно-політичну угоду про союз та співробітництво з командуванням більшовицького Південного фронту, яке очолював Михайло Фрунзе.

Фрунзе, який якраз закінчив успішну кампанію на Туркестанському фронті проти Колчака, тільки-но призначили командувати новоствореним Південним (Кримським) фронтом, до якого увійшли 6-та, 13-та і 2-га Кінна армії. Задачею червоного офіцера було так само блискуче витіснити армію генерал-лейтенанта Петра Врангеля з Таврії і Криму.

Завдяки угоді з Махном стратег Фрунзе отримав вагоме підкріплення у кампанії проти Врангеля. У ніч проти 8 листопада під час Перекопсько-Чонгарської операції саме махновські загони першими форсували затоку Сиваш. Фактично на їхніх плечах Південний фронт вийшов у тил перекопським укріпленням, що забезпечило успіх всієї Кримської операції. Вже за тиждень махновські війська разом з більшовиками зайняли Євпаторію.

Передбачувано, більшовики зрадили союзника одразу після розгрому військ Врангеля. 25 листопада центральне управління надзвичайних комісій України направило всім губЧК (сучасний аналог главка СБУ) телеграму з вимогою арешту махновців.

26 листопада Фрунзе порушив підписану у Старобільську угоду і ухвалив наказ вважати Махна і «махновщину» «ворогами радянської республіки і революції». Він назвав «ліквідацію махновщини і бандитизму задачею державної ваги» для Південного фронту. Червоноармійці мали обеззброїти махновські загони, щоб очистити УСРР від «залишків бандитських зграй». У сутичках загинула найбільш боєздатна частина повстанської армії, лише декілька сотень повстанців зуміли прорватись із Криму і доповісти решті махновців про зраду більшовиків.

2 жовтня 1920 року Нестор Махно підписав  у Старобільську підписав воєнно-політичну угоду про союз та співробітництво з командуванням більшовицького Південного фронту, яке очолював Михайло Фрунзе.

2 жовтня 1920 року Нестор Махно підписав у Старобільську підписав воєнно-політичну угоду про союз та співробітництво з командуванням більшовицького Південного фронту, яке очолював Михайло Фрунзе.


У 1990-му в Києві почалася так звана Революція на граніті. Молодь зі Студентського Братства Львова та Української студентської спілки розпочала політичне голодування на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) у Києві.

Подякувати 🎉