30 вересня у світі відзначають Міжнародний день перекладача та День права на богохульство, Всеукраїнський день бібліотек, у Ботсвані – День незалежності, у Польщі – День хлопчиків, а в Канаді – День правди та відновлення, або День помаранчевих сорочок.
нагадує, які історичні події відбулися 30 вересня в Україні та світі.
У 1614 році неподалік Житомира козацька старшина і комісари Речі Посполитої підписали так звану ординацію Житомирської комісії, яка обмежила козацькі права. Реєстрове козацтво взяло на себе обов’язок нести сторожову службу і жити лише в Запорожжі. Козацький реєстр встановлювався у 1000 осіб, за службу реєстрові козаки отримували 10 тис. злотих і 700 штук сукна на рік. Походи на Османську імперію та Кримське ханство були заборонені. Попри все, значна частина козацтва відмовилась визнавати ординацію, що призвело до загострення відносин з урядом Речі Посполитої.

У 1791-му у Відні відбулася прем'єра останньої опери Вольфганга Амадея Моцарта «Чарівна флейта». Через два місяці геніальний композитор помер.
У 1882 році стала до експлуатації перша комерційна гідроелектростанція Томаса Едісона, яка пізніше отримала назву Appleton Edison Light Company.
30 вересня 1915-го літак вперше збили з гармати
У 1915 році, під час Першої світової війни, над містом Крагуєвац у Сербії сербський артилерист Радое Лютовац вперше в історії збив ворожий літак «Даймлер». Він це зробив одним пострілом «земля-повітря» з трофейної крупповської гармати калібру 75 мм.
Майстри військових майстерень у Крагуєваці встановлювали на круглі дерев’яні платформи трофейні польські гармати, захоплені під час Балканських воєн, і піднімали їх на сусідній пагорб, щоб захистити місто.
«Я вірив у свої руки і свій артилерійський досвід. Літак з’явився у прицілі. Ось щаслива мить. Тепер потрібно бути спокійним, зібраним. Мить-друга, і моя рука натискає на курок. Полум'я виривало з труби. В ту ж мить літак захитався, з його фюзеляжу вирвався густий дим. Тоді він попрямував до землі», – так Лютовац розповідав про історичний момент.
За точний постріл командир преміював Лютоваца конем. На ньому Радое доїхав до згорілого літака, щоб віддати військові почесті загиблим ворогам.
На його могилі у Сербії встановлено гармату.
Цей день можна вважати датою появи ППО як роду військ. 30 вересня відзначали як День зенітної артилерії у Королівстві Югославії, а в армії Югославії – День артилерійсько-ракетних частин армії Югославії.

Цей день в історії: 30 вересня 1915 року фактично з’явилося ППО
У 1918-му повстанські сили під проводом Нестора Махна і Федора Щуся розгромили підрозділи Центральних держав (Австро-Угорської, Німецької, Османської імперій та Болгарського царства) в бою за Дібрівку неподалік Синельникового. Бій почався з того, що Махно, Щусь і загони анархістів влаштували засідку на австрійські та українські загони, що стояли в Дібрівці. Анархісти були озброєні кулеметами, їм допомагали місцеві селяни, які разом захоплювали боєприпаси, зброю та військовополонених. Це привело до перемоги повстанців і створення автономної території в регіоні після подальшої поразки Центральних держав.
У 1919 році Рада народних міністрів УНР на чолі з головою уряду соціал-демократом Ісааком Мазепою скасувала суспільні стани в Україні
У 1938-му Велика Британія, Франція, Німеччина та Італія підписали Мюнхенську угоду, за якою Німеччина анексувала Судетську область Чехословаччини.
Того ж дня Ліга Націй одноголосно оголосила поза законом «навмисні бомбардування цивільного населення».
У 1944-му у Франції було засновано агентство «Франс Пресс» (АФП), одне з провідних інформаційних агентств світу.
30 вересня 2005 року данська газета Jyllands-Posten опублікувала 12 карикатур на пророка Мухаммеда та атрибути ісламу. В редакції це рішення пояснили внеском у дискусію навколо релігії. Данські мусульмани одразу осудили цю публікацію, до них приєдналися мусульмани з інших країн. Jyllands-Posten отримала судовий позов, проте суд його відхилив. Протягом наступних декількох місяців ці карикатури були передруковані в газетах більш ніж 50 країн світу. У січні-лютому 2006-го світом прокотилася хвиля багатолюдних ісламських протестів, які супроводжувалися сутичками з поліцією та актами насильства. Зокрема, поруч із данським посольством в Пакистані відбувся вибух, посольства Данії у Сирії, Лівані та Ірані були підпалені. Протестувальники спалювали прапори Данії, Нідерландів, Норвегії, Франції та Німеччини.