На середину жовтня 2024 року майже 14 тис. компаній в Україні мають ліцензію на надання медичних послуг. Про це повідомляє Опендатабот, посилаючись на дані Міністерства охорони здоров’я.
Кількість виданих ліцензій зросла на 16% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найбільш затребуваними напрямами є сестринська справа, управління охороною здоров’я та терапія, а Київ залишається лідером за кількістю ліцензованих компаній — тут розташована кожна п’ята.
На даний час ліцензії МОЗ мають 13 887 компаній і 28 054 фізичні особи-підприємці. Доступність даних про ліцензування можна перевірити в Опендатаботі, однак через відсутність ІПН у ФОПів неможливо з'ясувати, чи має конкретний підприємець ліцензію.
Пік виданих медичних ліцензій припав на 2019 рік — тоді ліцензію отримали 910 компаній за 9 місяців. Відтоді темпи нових ліцензій знижувалися. У 2024 році ліцензії отримали 355 компаній — це на 16,4% більше порівняно з 2023 роком, але нижче від показників 2021 року, коли було видано 670 ліцензій.
Більшість чинних ліцензій видано на молодшу сестринську справу — 87% компаній. Також популярними є ліцензії на організацію та управління охороною здоров’я (81%) та терапію (39%). Однією компанією може бути отримано кілька ліцензій на різні напрями.
Основна частина ліцензованих медичних компаній сконцентрована в Києві (20%), Дніпропетровській області (8%), Донецькій, Львівській та Харківській областях (по 6%).
Серед лідерів за доходами є компанії, де медичний напрям не є основним. Наприклад, у компанії «Нібулон» відкрито медичний відділ для надання медичних послуг працівникам на перевантажувальному терміналі в Миколаєві.
«Отримання медичної ліцензії було обумовлене необхідністю мати професійний медичний супровід працівників Перевантажувального терміналу в Миколаєві — найбільшого об’єкта в мережі перевантажувальних комплексів та елеваторів «НІБУЛОНу». Відтоді маємо тут облаштований кабінет першої медичної допомоги, який зараз надає послуги співробітникам, насамперед, водіям власного транспорту компанії на етапах передрейсового та післярейсового огляду», — коментує директорка з персоналу «НІБУЛОНу» Яна Романенко.
Також серед лідерів — медичний центр «М.Т.К.» із доходом 4,2 млрд грн у 2023 році, мережа клінік «Добробут», лабораторія «Діла» та «Сінево Україна». У списку також є фармацевтичні компанії, такі як «Дарниця», «Київмедпрепарат», «Здоров’я» та «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод».