Facebook Pixel

Цей день в історії. 13 січня – штурм телецентру у Вільнюсі та перший телевізор

13 січня у Фінляндії відзначають день святого Кнута, а в Литві – день захисників свободи. The Page нагадує, які історичні події відбулися 13 січня в Україні та світі.

У 1510 році військо Московського князівства окупувало Псков та знищило Псковську республіку.

У 1610-му Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера Каллісто. Ця планета має розміри, близькі до Меркурія.

У 1919-му Директорія УНР у Києві затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.

У 1928 році компанії RCA і General Electric встановили три перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.

У 1936-му оголошено вироки за так званим Варшавським процесом проти 12 членів ОУН. Степан Бандера (тоді студент Львівської політехніки), гімназист Микола Лебідь і студент Краківського університету Ярослав Карпинець були засуджені до смертної кари, заміненої довічним ув'язненням.

У 1942 році нацисти почали примусово вивозити українців до Німеччини. Остарбайтери працювали на найважчих роботах.

У 1953-му радянські газети опублікували офіційне повідомлення про розкриття «змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил». Справа дев’яти лікарів була оголошена фальсифікацією тільки після смерті Сталіна у березні того ж року. Обвинувачення з підозрюваних були зняті, проте двоє з них померли під час слідства.

У 1989 році по всій Великій Британії вірус Friday the 13th («П'ятниця, 13-те») паралізував комп’ютери. Він досі активізується, коли 13 число припадає на п'ятницю.

У 1991-му у Вільнюсі підрозділ КДБ «Альфа» штурмував телецентр і телевежу. Загинули 15 литовців та один «альфовець», кількість постраждалих перевищила 600 осіб. У Литві цей день відзначають як день оборони свободи.

У 2000 році Білл Гейтс пішов у відставку з поста глави компанії Microsoft.

У 2010-му Апеляційний суд Києва визнав Сталіна, Молотова, Кагановича, Постишева, Косіора, Чубаря і Хатаєвича винними у організації голодомору – геноциду українського народу.

У 2015-му російські окупанти з 5 ОМСБр «Оплот» обстріляли український пункт пропуску поблизу міста Волноваха Донецької області. 12 пасажирів рейсового автобусу «Златоустівка – Донецьк» загинули, іще 18 зазнали поранень. Генпрокуратура України визнала обстріл терактом.

Подякувати 🎉