12 вересня у світі відзначають День співпраці Південь-Південь та Міжнародний день в'язання гачком, в Кабо-Верде – державне свято, у США – Національний день заохочення, сикхи вшановують воїнів, що загинули у битві при Сарагархі, а в Мексиці – ірландський батальйон Святого Патрика.
нагадує, які історичні події відбулись 12 вересня в Україні та світі.
12 вересня 490 р. до н.е. відбулася битва при Марафоні. Під час греко-перської війни афіняни та їхні платейські союзники завдали поразки військам перського царя Дарія I.
У 1683-му відбулася Віденська битва, внаслідок якої об'єднана армія Священної Римської імперії та Речі Посполитої на чолі з Яном III Собеським здобула перемогу над османським військом.
У 1897 році у битві при Сарагархі від 12 до 24 тис. воїнів-пуштунів зазнали кількох сотень втрат від 21 сикхського солдата на британській службі. Це була одна з останніх битв у протистоянні Британської Індії та афганських племен. Племена оточили форт Гулістан неподалік Сарагархі, відрізаючи його від форту Локхарт. Солдати-сикхи – 21 сміливець – відмовилися здаватися та загинули в запеклому бою. Сьогодні сикхи Індії та світу вшановують пам’ять відважних воїнів.
У 1898-му почалися заняття у перших 360 студентів Київського політехнічного інституту.
У 1933 році американський фізик угорського походження Лео Сілард, очікуючи на червоне світло на переході, придумав ідею ланцюгової ядерної реакції. У 1939-му він разом з колегами довів можливість здійснення такої реакції. Сілард взяв участь у створенні першого ядерного реактора. А у 1942–1946 роках Сілард брав участь у «Мангеттенському проєкті».
12 вересня 1940 року знайшли печеру Ласко
12 вересня 1940 року чотири французькі підлітки гуляли високим пагорбом вздовж річки поблизу селища Монтиньяк і натрапили на сосну, яку вивернуло з землі через влучання блискавки. Вузький отвір під корінням відкрив вхід до печери, в якій хлопці побачили купу наскельних малюнків.
Це була печера Ласко – одна з найвідоміших печер кам’яного віку. Вона внесена до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Сьогодні описано вже близько 1900 малюнків з Ласко, які відносяться до так званої Перигорської культури та були створені приблизно у 18-15 тисячолітті до н. е., у ранньому палеоліті. Ласко називають «Сікстинською капелою первісного живопису».
У 1958-му Джек Кілбі, інженер-електрик компанії Texas Instruments, продемонстрував першу працюючу інтегральну мікросхему, яку він створив разом із Робертом Нойсом із Fairchild Semiconductor. Кілбі пізніше став одним із винахідників портативного калькулятора та термопринтера і отримав на них патенти, як і на інші сім винаходів. У 2000 році Джек Кілбі отримав Нобелівську премію з фізики.
У 1990 році в Москві був підписаний договір про остаточне врегулювання щодо Німеччини, або договір «Два плюс чотири». Учасниками угоди стали Федеративна Республіка Німеччина та Німецька Демократична Республіка, а також США, СРСР, Франція та Велика Британія. Договір заклав основу для возз'єднання двох німецьких держав. 3 жовтня того ж року, згідно з «Альянсом», за який проголосувала більшість населення НДР, німецькі землі було об'єднано в єдину Федеративну Державу Німеччину.
Сьогодні 30 років святкує Еліна Світоліна, українська тенісистка.