Сезон зачаття впливає на метаболізм людини — дослідження

Сезон зачаття впливає на метаболізм людини — дослідження

Сезон, у який відбулося зачаття, може впливати на те, як працює метаболізм. Зокрема, люди, яких зачали в холодні місяці, накопичують жир по-іншому, ніж ті, що в теплі.

Відповідне дослідження японські вчені опублікували в журналі Nature Metabolism, передає ScienceAlert.

Як саме сезон зачаття впливає на обмін речовин

Науковці виявили, що серед 356 здорових молодих чоловіків-добровольців, у тих, хто був зачатий в холодну пору року, була більша активна коричнева жирова тканина.

Як пояснює видання, це тип жиру, який спалює енергію, зберігає організм у теплі та допомагає регулювати рівень цукру в крові.

Разом зі збільшенням активності коричневої жирової тканини в учасників помітили:

  • збільшення витрат енергії;
  • нижчий індекс маси тіла (ІМТ);
  • менше накопичення жиру навколо їхніх органів.

Це, за словами ScienceAlert, свідчить про кращий метаболізм у цілому. У тих же, хто має надлишкову вагу або страждає ожирінням, активність коричневої жирової тканини часто була відсутня.

Згодом команда дослідників розглянула другу групу з 286 дорослих чоловіків і жінок різного віку. Вони виявили «скромний, але значний зв’язок» між зачаттям у холодну пору року та активністю коричневої жирової тканини, а також зменшенням ІМТ, площі вісцерального жиру та окружності талії.

Вчені припускають, що збільшення активності цієї тканини впливає на інші метаболічні результати. ІМТ сам по собі, до прикладу, не був безпосередньо пов’язаний із періодом зачаття.

«Отримані результати є лише кореляційними, але вони підтверджують і розширюють інші спостережні дослідження, які виявили, що сезон, у який людина народилася, може вплинути на її здоров’я в подальшому житті», — йдеться в публікації.

Поточне дослідження не виявило істотного зв’язку між днем народження людини та її метаболічним здоров’ям. Водночас воно демонструє зв’язок із періодом зачаття, за 266 днів до народження.

Вчені з’ясували, що що холодна погода може впливати на генетичну експресію чоловічої сперми або жіночих яйцеклітин. І ці зміни можуть передаватися нащадкам, коли дві статеві клітини зустрічаються і запліднюються.

Біомедик Такеші Йонесіро з Токійського університету каже, що це може бути «складна прогностична адаптація до холоду», яка передається з покоління в покоління, що дозволяє нащадкам краще виживати в холодному кліматі.

Вплив холоду перед зачаттям на метаболізм нащадків. Фото: Metabolis

Також ці висновки підтверджуються минулими дослідженнями на мишах. Вони показали, що вплив певних погодних умов під час попереднього зачаття може покращити метаболізм нащадків, можливо, через епігенетичні перемикання в спермі їхнього батька.

Коли автори того ж самого дослідження застосували свої висновки до людей, то з’ясували, що ті, хто був зачатий у холодні місяці, мали на 3,2% більше шансів мати активну коричневу жирову тканину. Тоді як ті, хто був зачатий у теплі місяці, частіше мали її брак.

Науковці з Японії тепер розширили ці результати. У своєму дослідженні вони піддавали учасників чоловічої статі дії холодної температури в 19 °C протягом 2 годин. Активність коричневої жирової тканини й метаболічну активність оцінювали після впливу холоду та перебування при кімнатній температурі.

Вчені помітили, що її активність була помітно вищою у тих, хто був зачатий в Північній півкулі:

  • між 1 січня та 15 квітня,
  • 17 жовтня та 31 грудня.

Однак у тих, хто був зачатий у теплий період між 16 квітня та 16 жовтня, активність коричневої жирової тканини була нижчою.

Нагадаємо, нещодавно вчені також з’ясували, що навіть одна ніч без сну може спричинити значні потрясіння в імунній системі, потенційно сприяючи розвитку ожиріння, діабету і серцево-судинних захворювань.

Читати на The Page