Facebook Pixel

Не чистиш зуби — збільшуєш ризики для серця: як це працює

Стан здоров'я порожнини рота може мати далекосяжні наслідки для серцево-судинної системи. Зокрема, захворювання ясен та інфекції ротової порожнини можуть спровокувати запалення та дозволити шкідливим бактеріям потрапити в кров, а у важких випадках навіть призвести до прямого інфікування серцевої тканини.

Про це повідомляє ScienceAlert.

Як саме стан здоров’я порожнини рота впливає на серцево-судинну систему

Видання зазначає, що в центрі зв’язку між здоров'ям ротової порожнини і серцево-судинною системою лежить пародонтит – важка форма захворювання ясен, спричинена тривалим накопиченням зубного нальоту та недостатньою гігієною порожнини рота.

Якщо не лікувати зубний наліт, він подразнюватиме та запалюватиме тканини ясен, погіршуючи їх стан. Таким чином, бактерії матимуть легший доступ до кровоносної системи.

Фото: drohobych-poliklinika.org.ua

Фото: drohobych-poliklinika.org.ua

Щоденні дії, такі як чищення зубів щіткою, зубною ниткою або жування, а особливо стоматологічні процедури, можуть призвести до поширення цих мікробів організмом.

Потрапляючи в кров, певні бактерії можуть прикріплюватися до ендотелію, внутрішньої оболонки кровоносних судин. Це порушує судинний бар'єр та полегшує поширення інфекції по всьому організму, зокрема до життєво важливих органів. У крайніх випадках це може призвести до відмови органів або навіть смерті.

Запалення та інфекції

В публікації йдеться, що системне запалення є одним з основних способів, як здоров'я порожнини рота впливає на серце. Хронічний пародонтит викликає тривалу імунну відповідь, підвищуючи рівень ключових маркерів запалення, таких як С-реактивний білок і цитокіни.

«Ці молекули можуть пошкоджувати стінки кровоносних судин і сприяти розвитку атеросклерозу – стану, який звужує артерії, підвищує кров'яний тиск і різко збільшує ризик серцевих нападів та інсультів», — пише ScienceAlert.

Видання також зазначає , що погана гігієна порожнини рота може підвищити ризик інфекційного ендокардиту (ІЕ) – серйозної інфекції внутрішньої оболонки серця або клапанів.

Цей стан зазвичай виникає, коли бактерії порожнини рота, особливо з групи стрептококів viridans, потрапляють у кров і колонізують пошкоджені ділянки серця.

Люди з аномаліями клапанів, протезами клапанів або вродженими вадами серця є особливо вразливими. Так, пацієнтам із протезами клапанів або певними захворюваннями серця стоматологи можуть навіть рекомендувати антибіотики перед певними процедурами, щоб мінімізувати ризик інфекційного ендокардиту.

Одне з досліджень показало, що люди з пародонтитом мали в 2 рази вищу ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця порівняно з тими, хто має здорові ясна. Натомість інші дослідження вказують на ефект «дози-відповіді»: чим важче захворювання ясен, тим більший серцево-судинний ризик.

Мікробіом ротової порожнини

Окрім цього, гігієна порожнини рота може впливати на здоров'я серця через зміни в мікробіомі організму. У погано доглянутому роті шкідливі бактерії переважають корисні, викликаючи дисбаланс, відомий як дисбактеріоз.

Це може порушити імунну функцію та сприяти хронічному запаленню та атеросклерозу.

Нагадаємо, у 2024 році в Україні зареєстрували майже 46 тисяч випадків інфаркту міокарда. І це серйозне захворювання є одним з основних причин смертності.

Подякувати 🎉