Чистий четвер – одне з найважливіших і найсимволічніших свят у християнській традиції. Воно припадає на четвер останнього тижня перед Великоднем – Страсного тижня – і має глибоке духовне та символічне значення. У 2025 році Чистий четвер відзначатиметься 17 квітня.
Чистий четвер – значення
Чистий четвер – це день, коли згадується Таємна вечеря Ісуса Христа з апостолами. Саме тоді Христос встановив таїнство Євхаристії (Причастя), а також здійснив акт смирення – омив ноги своїм учням, показуючи приклад служіння ближнім. У цей день віряни особливо замислюються над чистотою не лише тіла, а й душі.

Чистий четвер, depositphotos.com
Чистий четвер – традиції
Однією з найвідоміших традицій є ранкове купання – кажуть, що вода цього дня має цілющу силу, а тому в Чистий четвер люди намагалися вставати до сходу сонця і «змивати» з себе весь бруд і хвороби.
Генеральне прибирання – ще одна традиція, яку активно підтримують українці. Здавна вважалося, що дім потрібно очистити не лише фізично, а й енергетично. Усе сміття, пил, старі речі – все мало піти з хати, щоби Великдень зустріти у чистоті та гармонії.
Ще одна сторона – це, звісно ж, духовне очищення. Віряни намагаються обов’язково сповідатися та причаститися в цей день. Це головний сенс свята – оновлення і прощення гріхів перед найбільшим християнським святом – Воскресінням Христовим.
Також саме у Чистий четвер традиційно починають випікати паски та фарбувати яйця. Вважається, що все, зроблене цього дня з молитвою та добрими думками, матиме особливе благословення.
Часто цього дня запалюють освячену свічку, яку потім зберігають увесь рік. Вона є оберегом дому, а в давнину її запалювали під час грози чи хвороби в родині.
Що не можна робити в Чистий четвер
- Сваритися, ображатися, лаятися – це суперечить духу дня.
- Займатися важкою фізичною роботою після заходу сонця.
- Відкладати прибирання на пізніше – у п’ятницю вже не можна виконувати господарські справи.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Як працюють лабораторії швидкого прототипування для молодих винахідників та стартаперів