Топ професій, де людей заміняє ШІ

Штучний інтелект дешевше, ніж праця людині. До того ж він значно швидший, не вигорає, не прогулює, не потребує вихідних та відпусток. Так, він досі припускається помилок, яких уникає людина, його роботу потрібно перевіряти. Але звільнення людей та передача їхньої роботи ШІ — нова реальність. Пропонуємо подивитися на ринок, де штучний інтелект вже залишає людей без роботи.

Ігрова індустрія

Ігрова індустрія — галузь, де найбільше помітна заміна людського розуму на штучний. Насамперед без роботи залишаються художники, графічні дизайнери, ілюстратори та аніматори.

Японський стартап Crypko AI займається створенням персонажів за допомогою штучного інтелекту. Програма дає доступ до нескінченного потоку різноманітних зображень, згенерованих ШІ за $34, і це проти $692 за одну ілюстрацію, створену людиною.

Ледве не єдиною перевагою людини перед машиною в цієї галузі є наявність почуття смаку. Але коли мова йде про бізнес та величезні обсяги, то це відходить на другий план.

Фахівці в галузі освіти

Штучний інтелект поки не може замінити справжнього вчителя, а ось створити навчальну програму вже вміє. Це призвело до скорочення штату на 10% у компанії Duolingo наприкінці 2023 року. На створення перших 150 курсів компанія витратила 12 років. ШІ може розробляти 100 курсів щороку.

Сьогодні матеріали для уроків готує штучний інтелект, ситуація виглядає дещо абсурдною: вже не людина вчить ШІ, а ШІ людину.

Поки штучний інтелект працює, людина не відпочиває, а шукає нову роботу. Джерело: depositphotos

Копірайтери та журналісти

Штучний інтелект вже успішно створює контент. Якщо правильно поставити завдання, то текст буде готовий до публікації за лічені секунди.

Німецьке видання Bild замінило сотні працівників, як-от редакторів, коректорів, на ШІ. Він може автоматично перекладати новини, писати їх та створювати клікабельні заголовки, але поки що його потрібно перевіряти, бо він може розповсюджувати недостовірну інформацію. Також ШІ поки що не здатен написати повноцінний репортаж, провести розслідування або взяти інтерв’ю.

Перекладачі

Переклад від штучного інтелекту не є досконалим, але компанії вже сьогодні відмовляються від перекладачів, віддавши їхню роботу автоматичному перекладу. Це дозволяє створювати сайти, чий контент буде доступний багатьма мовами.

Штучний інтелект не настільки чутливий, щоб перекласти літературний твір або підтримувати живу бесіду, але перекласти друкований текст він може за секунди: будь то новина, юридичний документ чи опис товару.

А ось синхронного перекладача ШІ замінити поки що не може. Розпізнавання голосу — досі його слабка сторона.

Співробітники служби підтримки клієнтів

Насправді сьогодні вже важко знайти компанію, де з клієнтом відразу розмовляє людина. Відповіді на більшість питань може дати чат-бот. ШІ легко опановує різні професії і вже може надавати юридичні, бухгалтерські та інші консультації.

На ринку праці вже кардинальні зміни через появу ШІ. Джерело: depositphotos

Маркетологи

Більше не потрібні збори маркетологів, щоб розробити стратегію. Це успішно робить ШІ, він же здатен створювати персоналізовані повідомлення, відповідає за таргетовану рекламу і навіть здатен передбачати бажання покупців.

Страховики

ШІ може краще за людину розрахувати ризики, проаналізувати дані та підібрати оптимальну страховку. Людина може витрачати на такі розрахунки тижні, штучний інтелект обробить дані в тисячі разів швидше і не візьме відсоток з продажу страховки.

Лікарі

ШІ поки ще не може повністю замінити лікаря-людину, але він вже є її асистентом: здатен діагностувати хвороби та пропонувати лікування. У низці країн, наприклад в Японії, Ізраїлі, США, Китаї, а також Великій Британії та Німеччині, лікарі вже не займаються розшифруванням знімків МРТ, УЗД та КТ. Вони спираються на аналіз від ШІ.У Саудівській Аравії нині тестують лікарню без лікарів.

В Україні діагностику туберкульозу довірили ШІ. А застосунок Helsi хоча і не ставить діагнозів, може розшифрувати завантажені аналізи сечі та крові, оцінити ризики здоров’ю та порадити лікаря.

Сьогодні люди вже змушені конкурувати зі штучним інетелектом за роботу. Джерело: depositphotos

Вчені

Багато наукової роботи сьогодні виконує штучний інтелект. Сам він не може зробити прорив, але може аналізувати дані, допомагаючи метеорологам робити прогнози, створювати необхідні біологам нові білкові конструкції, перетворювати на графіки соціологічні дослідження та багато іншого.

Військові

Війна сьогодні здебільшого технологічна. Штучний інтелект визначає цілі, може аналізувати дані розвідки. Без алгоритмів ШІ сучасна війна була б ще кровопролитнішою. Але, на жаль, без людей війни поки що неможливі.

Програмісти

У травні 2025 року Microsoft заявив про скорочення штату на 3% (а це близько 6 тис. людей), більшість з яких — програмісти.

Так компанія намагається завдяки ШІ скоротити витрати, доручивши рутинні процеси машині. Кого звільняти — вирішує теж алгоритм.

Генеральний директор Alphabet Сундар Пічаї каже, що Google покладається на штучний інтелект для створення чверті свого нового коду.

І хоча це лише 25% роботи програміста і вона рутинна, зазвичай саме така робота є стартом для початківців. Ось таке спасибі творцям від їхнього дітища.

У Microsoft ШІ приймає рішення про звільнення. Джерело: depositphotos

Висновки

Штучний інтелект змінює ринок праці, але він ніколи і не був стабільним. Всю історію людства прогрес змінює роботу людей, так було і під час промислової революції, так було в усіх сферах. Але такі зміни ще й створюють нові професії та потребують від людини зміни навичок (наприклад, сьогодні від секретаря вже не вимагають вміння користуватися комп'ютером — це за замовчуванням).

Штучний інтелект забирає собі те, що пов’язано з рутиною, повторюваними діями та аналітикою. Сьогодні він здебільшого стає просто інструментом для полегшення роботи, але треба враховувати ці зміни та пам’ятати, що виживає той, хто краще адаптується.

Читати на The Page