«Туроператори вже не селитимуть в один готель українців і росіян», — голова ДАРТ Мар’яна Олеськів про реакцію світового туризму на війну

Голова ДАРТ Мар’яна Олеськів: де українцям відпочити і як при цьому розминутись з росіянами. Фото: пресслужба ДАРТ

Українська туристична галузь потерпає від повномасштабних воєнних дій рф не менш, ніж інші. З огляду на те, що сезон відпочинку в країні триває із червня до жовтня, галузь лише входить у період найбільших економічних втрат.

Голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів розповіла The Page про відпочинок, який цього року можуть собі дозволити українці, а також про те, як змінює світовий туризм війна, розв'язана Кремлем.

Як світовий туризм реагує на війну в Україні? Чи можна говорити про туристичні санкції?

Якщо говорити про всю туристичну спільноту, світ чітко дав зрозуміти росії, що засуджує війну, розв’язану нею проти України. Країну-агресора виключено із Всесвітньої туристичної організації ООН (ВТО ООН).

Країни-члени організації дали чіткий сигнал: туризм будується на мирі та взаємоповазі між народами. І вони відстоюватимуть ці цінності.

Що це рішення означає для росії? По-перше, це репутаційний провал: росії прямо кажуть, що їй не місце в цивілізованому світі. Держави вже розуміють, що шлях дипломатії та діалогу не дає результатів.

Другий чинник – економіка та розвиток туризму в росії де-факто заморожується. Світова спільнота, яка визначає туристичні тренди, більше не розглядатиме країну-агресора як партнера, не ділитиметься з нею надбаннями та досягненнями.

А ВТО ООН позбавить росію потужного, зокрема й дипломатичного, майданчика для комунікації та просування своїх інтересів. Не буде й доступу до багатьох міжнародних програм, а співпраця зведеться нанівець.

Крім того, міжнародні сервіси з пошуку короткострокової оренди приватного житла Airbnb, Expedia, Booking більше не працюють у рф. Ба більше, в Airbnb взагалі заборонили російським і білоруським громадянам бронювання житла по всьому світу.

Також нещодавно стало відомо, що готельна мережа Marriott припинила свою роботу в Росії.

Як тепер українцям співіснувати з росіянами на курортах?

Вважаю, туроператори не селитимуть в одні й ті самі готелі українців і росіян. Будемо сподіватися, що найближчим часом росія як імперія припинить існування і питання розв'яжеться автоматично.

Після нашої перемоги росія має пройти тривалий цивілізаційний шлях, отримати нові якості щодо гуманності, ерудиції, честі та цінностей. І лише після повної трансформації знову претендувати на місце з-поміж мирних, доброзичливих, порядних і чесних людей.

Через те, що більшість морських курортів на півдні тимчасово окуповані, де відпочивати українцям? І які обмеження щодо літнього відпочинку можуть бути пов'язані з війною?

Сьогодні на вістрі усіх рішень громадян України є питання безпеки. Безпека пересування, проживання, роботи, відпочинку. Місцеві органи влади, а також спеціальні органи та служби мають давати оцінку безпеки у своєму регіоні.

Давати рекомендації — йти на пляж чи ні, йти в пішу мандрівку чи ні — це відповідальність за людські життя. І якщо місцева влада, ДСНС, поліція та військові в кожному регіоні готові брати на себе відповідальність і рекомендувати якісь місця для відпочинку, це матиме певне раціо. Однак кожна людина самостійно ухвалюватиме рішення щодо своєї безпеки та пріоритетів.

Щодо того, де в Україні можна відпочити, – це західні та центральні райони країни. Дуже багато іноземних туристів приїздили в Західну Україну — і не лише для того, щоб відпочити на природі, а й щоб підлікуватися в наших санаторіях.

Альтернативою українському морю цього року можуть стати Карпати та Закарпаття. Фото: dyvys.info

Наразі курорти Львівщини, Закарпаття та інших рекреаційних територій, куди полюбляли їздити іноземні туристи, майже порожні. Ціни на послуги та проживання впали навіть у Буковелі. Якщо так триватиме далі, то медичну частину цих закладів доведеться поставити на паузу, а працівників відправити у вимушені відпустки.

Це вкрай негативно позначиться як на самих курортах, які можуть втратити висококваліфікованих фахівців, так і на туристичній галузі загалом. Тому ми зараз займаємося розробленням спеціальних програм реабілітації як для військових, так і для цивільних, які постраждали внаслідок воєнних дій.

Готуємо звернення до міжнародних фондів, які готові фінансово долучитися до подібних програм. Це дасть змогу не тільки підтримати туристичну галузь України і зберегти робочі місця, а й надати необхідну допомогу військовим і цивільним особам.

Яка частка українців відпочивала раніше на морі?

Згідно з дослідженнями, приведеними торік на замовлення ДАРТ, українці найбільше полюбляють пляжний відпочинок. Принаймні так стверджували 48% опитуваних.

На другому місці — екскурсійний туризм, це понад третина респондентів (36%). На третьому — гірськолижні курорти (17%). Також респонденти порівняно часто називали найулюбленішими видами відпочинку в Україні лікувально-оздоровчий туризм і тури вихідного дня.

Скільки іноземних туристів і з яких країн приїхало до нас торік? Якими були вподобання українців щодо відпочинку?

Упродовж 2021 року ми ретельно шукали відповіді на питання «хто?», «що?» і «куди?». Хто наш турист, що йому потрібно та куди йому за цим податися? Тому вперше за 30 років незалежності за ініціативи ДАРТ компанія «Х’юмен Ресерч» провела містку аналітичну роботу зі збору статистичних даних, які стосуються вподобань українських та іноземних туристів.

Якщо порівнювати з 2020 роком, то кількість іноземців, які перетнули кордон нашої держави у 2021 році, зросла на 26,3% і становила майже 4,271 млн осіб.

Активно виявляли інтерес до відвідин України громадяни Саудівської Аравії. Торік Україну відвідали 56 тис. туристів із цієї країни, кожен із них у середньому витратив за поїздку майже $1 500. З Італії та Великої Британії до нас теж завітали по 56 тис. мандрівників. Дещо менше з Грузії – 49 тис. та Азербайджану – 48 тис.

За 2021 рік до бюджету громад надійшло 244 млн грн туристичного збору. Цей показник на 86,8% перевищує показник 2020 року, що склав 130,6 млн грн. Також він на 20% вищий за цифри 2019 року, коли до бюджету надійшло 196 млн грн.

Щодо українців, то минулого року кордон перетнули 14,7 млн наших співвітчизників. До топ напрямків-мільйонників увійшли Польща — 4,49 млн, Туреччина – 2,05 млн, Угорщина – 1,72 млн, Єгипет – 1,46 млн.

Щодо внутрішнього туризму, то виявилося, що активніше подорожують жителі Сходу та Заходу України, дещо менше — з південних і центральних областей.

Як підрахувати втрати української туристичної галузі від війни?

Туристичний сезон цьогоріч в Україні непростий. Частина туристичної та рекреаційної інфраструктури окупована, частина зруйнована. Якісь готелі зруйновані вщент, якісь частково, те саме стосується баз відпочинку. Ми фіксуємо ці втрати, щоб оцінити їх і в майбутньому допомогти у відновленні.

Постраждали туроператори та турагенти, які через війну на декілька місяців припинили роботу.

Наразі дещо відновили роботу туроператори, які спеціалізуються на внутрішніх подорожах. Зокрема, один із найбільших туроператорів Західної України, який займається організацією подорожей усередині країни, поновив свою діяльність приблизно на 30%, як порівняти з минулим роком.

В’їзного туризму сьогодні в Україні практично немає. Є іноземні журналісти, волонтери, представники міжнародних організацій, які працюють в Україні. Наші туроператори надають їм певні послуги щодо в’їзду та поселення. Але це крапля в морі, як порівняти з об’ємами, що були торік.

Якщо говорити про виїзний туризм, то сьогодні він не належить до питань критичного імпорту, і свою звичну діяльність ані туроператори, ані турагенти, які на цьому спеціалізувалися, вести не можуть. Деякі з них організовують тури для українців з інших країн, але попит на ці послуги є доволі незначним.

Станом на зараз відомо, що за перші чотири місяці 2022 року податків зі сфери туризму до державної скарбниці надійшло на 18% менше, ніж за цей самий період торік. Але це тільки верхівка айсберга, адже зазвичай туристичний сезон в Україні розпочинався в червні й тривав до жовтня. І ми зараз лише входимо в період найбільших економічних втрат.

Як збирається інформація про втрачені об'єкти туристичної галузі?

Є спільний проєкт «Росія заплатить», який реалізується Офісом президента, трьома міністерствами — Мінекономіки, Міністерством із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Мінінфраструктури, а також Держагентством розвитку туризму, KSE Institute (аналітичним центром при Київській школі економіки) та Асоціацією готелів і курортів України (UHRA).

Проєкт передбачає створення реєстру пошкоджень у різних галузях економіки, зокрема й у туристичній.

Аналіз завданих збитків здійснюють аналітики KSE Institute та волонтери з партнерських організацій. Оцінки відновлювальної вартості надають безплатно фахові експерти з готельного девелопменту.

ДАРТ теж документує знищені й пошкоджені об’єкти туристичної та рекреаційної інфраструктури. Ми взяли на себе обов’язок одразу фіксувати заподіяну російськими орками шкоду, розробили спеціальну реєстраційну форму для всіх департаментів туризму при ОДА. Це ляже у дві площини – юридичну, як доказ вчинених злочинів, а також в інвестиційні програми для відновлення того, що знищено.

Читати на The Page