Сезон грипу на порозі: симптоми, профілактика та поширені міфи про хворобу

Лікар-терапевт медичного центру «Лелека»

Для осінньо-зимового періоду характерне збільшення кількості респіраторних захворювань. Цього року завдяки теплій погоді епідеміологічний поріг не перевищено, проте з початку жовтня понад півмільйона українців захворіли на ГРВІ. Як розпізнати грип, вберегтися від нього та що робити, якщо все ж таки захворіли?

Яким буває грип?

Існує чотири типи вірусів грипу: A, B, C і D.

Саме віруси грипу A і B викликають сезонні епідемії захворювань у людей. До того ж тип А — це єдиний вірус грипу, який може викликати пандемію, тобто глобальну епідемію грипу.

Інфекції, викликані вірусом грипу С, зазвичай викликають легкі захворювання і не вважаються причиною епідемій серед людей.

Віруси грипу D переважно вражають велику рогату худобу, переходячи на інших тварин, але невідомо, щоб вони заражали людей і викликали захворювання.

Як розпізнати грип?

Симптоми грипу здебільшого схожі на симптоми застуди, проте він все ж таки має свої особливості. Найбільш характерними сигналами, що ви підхопили цей вірус, є:

  • різке підвищення температури тіла до 37,8 — 40,0 С та навіть вище;
  • сухий кашель;
  • біль у м’язах;
  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • закладеність носа;
  • ломота у тілі.

Дієві поради, як вберегтися від грипу

Головне правило захисту від вірусів — міцний імунітет. Проте працювати над його посиленням слід щодня замість того, щоб намагатися покращити ситуацію прийманням «імуномодуляторів».

Тож що потрібно робити?

  1. Збалансоване харчування. Уникайте та обмежуйте вживання продуктів, які викликають мінімальне запалення в організмі: солодощі, оброблені продукти, цукор, трансжири тощо.
  2. Регулярні заняття спортом. Щонайменше 150 хвилин щотижня.
  3. Достатній питний режим. У нормі потрібно вживати 30-35 мл на кожен кг ваги. Якщо не пити достатньо води, це впливає на виділення жовчі. Це своєю чергою спричиняє проблеми із всмоктуванням вітамінів, особливо жиророзчинних, та інших корисних мікроелементів, що допомагають у комплексному підході зміцнення імунітету.
  4. Достатній сон. Не менше 7 годин на добу.
  5. Турбота про ментальне здоров’я.
  6. Нормалізація ваги. Надлишкова вага та ожиріння можуть призводити до порушення імунних функцій. Бажано рахувати не калорії, а звертати увагу на якість та нутрітивну цінність продуктів.
  7. Вакцинація. Про це варто розповісти окремо й детальніше.

Ось топ-5 найпоширеніших міфів про вакцинацію від грипу:

Міф 1. Грип — це несерйозно, тому мені не потрібна вакцина

Насправді щороку від грипу може померти 650 000 людей. Навіть здорові люди можуть захворіти на грип, а особливо люди з уразливою імунною системою. Більшість людей одужують протягом кількох тижнів, але у деяких можуть розвинутися ускладнення, включаючи інфекції пазух і вуха, пневмонію, запалення серця або мозку.

Міф 2. Вакцина проти грипу може заразити мене грипом

Насправді введена вакцина проти грипу містить інактивований вірус, який не може викликати грип. Якщо ви відчуваєте біль або легке підвищення температури, це нормальна реакція імунної системи на вакцину, яка зазвичай триває лише день або два.

Міф 3. Вакцина проти грипу може викликати серйозні побічні ефекти

Доведено, що вакцина проти грипу безпечна.

Міф 4. Я зробив щеплення, але все ж захворів на грип, тому це не працює

Річ у тім, що кілька вірусів грипу циркулюють постійно, тому люди все ще можуть захворіти на грип попри вакцинацію, оскільки вакцина є специфічною для одного штаму. Однак вакцинація підвищує шанси захиститися від грипу. Це особливо важливо, щоб зупинити вплив вірусу на людей з уразливою імунною системою.

Міф 5. Я вагітна, тому не повинна робити щеплення від грипу

Навпаки — вагітним жінкам особливо необхідна вакцина проти грипу, оскільки їхня імунна система слабша, ніж зазвичай. Інактивована вакцина проти грипу безпечна на будь-якому терміні вагітності.

Якщо ви все ж таки захворіли на грип — не зволікайте та одразу звертайтесь до лікаря, адже лікування буде найбільш ефективним у перші 48 годин. Бережіть себе та будьте здорові!
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page