Лідери країн, міжнародних організацій, бізнесу, громадського сектору в Берліні обговорили, як відновлювати Україну. Це відбувалося під час Ukraine Recovery Conference – URC 2023.
Але є важливі акценти, які варто робити, коли на міжнародних заходах йдеться про відбудову. Вона має відбуватися для громадян України і з урахуванням їхньої візії, як розвивати свої громади. Ось про це дуже часто забувають.
Відновлення для громадян чи для галочки?
Коли приймається рішення, на що витрачати кошти – думка кожного мешканця громади важлива. Насправді на третьому році війни нам так і не вдалося залучити до цього процесу громадян. А кошти платників податків інших країн вже витрачаються на відбудову. І постає питання в доцільності таких витрат.

Україна формує бренд «держави у смартфоні». І у нас у цифровізації дійсно є серйозні успіхи. Але при цьому навіть не кожен третій громадянин долучений до процесів відбудови. Є навіть такі населені пункти, де долучений лише кожен десятий. Такі дані виявив під час дослідження Центр розвитку інновацій, їх надали представник органів влади на місцях. А це значить, що ситуація може бути навіть гіршою.
Дослідження охопило всі області України (без тимчасово окупованого Криму). Ми опитали представників виконкомів понад 200 громад із загальним населенням майже 7,5 млн та майже 1 млн ВПО та перевірили їхні відповіді (методологія). Показник участі у відновленні – менше 20%, а загальний показник участі становить не більше 33%
До прикладу, Ірпінь – лідер як і за кількістю проєктів відновлення (понад 200 проєктів), так і за залученістю громадян (майже 60%). І це ще раз доводить, що саме залученість впливає на інтенсивність процесів відновлення.
Чим загрожує низька залученість громадян?
- Ресурси та кошти на відновлення можуть використовуватись неефективно і не принесуть максимальної користі для відновлення та розвитку громад.
- Довіра громадян до місцевої влади та загалом до інститутів падає, бо їх не залучають до цих процесів.
- Ризики корупції та зловживань при розподілі коштів на відновлення зростають, бо громада не зацікавлена контролювати те, що їй не потрібно було відновлювати.
- Розвиток громад, як економічний, так і соціальний, гальмується.
і загрози стають особливо гострими в контексті масштабних інвестицій в рамках післявоєнної відбудови України та реалізації принципів «краще ніж було». Загальна кількість проєктів відновлення лише зараз становить понад 5000 з сумарним бюджетом понад 300 млрд грн, що складає майже п'ять бюджетів міста Києва! Це дані аналітичної системи DREAM. Але тут пораховані ті об’єкти, про відновлення яких більшість мешканців громад навіть не здогадується, і тому виникає питання доцільності. Без належного залучення громадськості значна частина цих ресурсів може бути витрачена неефективно.
Що робити владі та міжнародним партнерам?
Недостатньо просто виділяти кошти. Україні необхідно поставити амбітну мету – досягти рівня залученості не менше 60% протягом наступних 2-3 років. Наприклад, ТОП 3 країни за індексом щастя населення входять у ТОП 20 країн до залученості населення згідно з індексом ООН. У 2022 році Україна ставила ціль потрапити до ТОП 20 цього рейтингу.
Для цього Центр розвитку Інновацій почав розробку платформи eIDEA (electronic Inclusive Democracy through Engagement and Action), яка стане частиною екосистеми DREAM. Цей інструмент має на меті запровадити ефективні механізми участі громадян у процесах відновлення та розвитку громад. Вона дозволить громадянам легко подавати ідеї проєктів, визначати пріоритети через голосування та опитування, брати участь у публічних обговореннях. Запровадження платформи надасть можливість запобігти загрозам, які виникають від низької залученості громадян, таким як корупція, неефективне використання коштів, довіра до процесу відновлення, підвищення економічного та соціального становища.
Україна, яка позиціонує себе «країною в смартфоні», зараз має унікальний шанс не просто відбудувати інфраструктуру, а створити по-справжньому демократичну, інклюзивну та ефективну модель місцевого розвитку. Залученість громадян до процесів відбудови вплине на більшу активність громадян на виборах і на їхні вимоги до кандидатів, які мають займатися якісним менеджментом як громад, регіонів, так і країни загалом.