Facebook Pixel

Як зміцнення гривні позначиться на ринку нерухомості

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

2019 рік увійде в історію як рік рекордного зміцнення гривні щодо долара за останні кілька років — з 27,5 грн/$ у січні до 23,5 в грудні/$. У Bloomberg уже порахували, що рекордна ревальвація досягла 19%.

Минулого року ми показали всьому світу, що вміємо дивувати: спочатку результатами президентської кампанії, потім парламентської, а потім і економічними фінтами.

QuoteКурс валют — найменше, що розхитувало ринок житла 2019 року.

Зрозуміло, такого зміцнення не чекав ніхто. Більше того, група економістів, серед них і експерти ринку нерухомості, побоювалися, що саме цей фактор виб'є ґрунт з-під ніг девелоперів, у яких як не крути вартість квадратного метра увесь час була підв'язана під іноземну валюту (з урахуванням усіх складових: витрат на матеріали, зберігання капіталу, інфляції тощо).

Не сталося 2019-го і звичного сезонного коливання курсу (ослаблення до літа, подорожчання до осені), яке зазвичай дуже впливає на поведінку покупців на первинному ринку і спад або зростання продажів.

Але курс валют — найменше, що розхитувало ринок житла 2019 року. Набагато сильніше на ньому позначилися загальнополітичні тенденції, а також галузеві проблеми: ситуація навколо «Укрбуду» призвела до втрати купівельної довіри до забудовників. З цим останнім доведеться боротися 2020-го.

Читайте також: Три головних питання про ринок житла в Україні 2020 року

Навіть сильні концепції і нові формати житлових комплексів відчували тимчасові труднощі влітку і досить довго розгойдувалися восени. Тому говорити про те, що дуже вигідні умови за облігаціями внутрішньої позики для нерезидентів, які мали прямий вплив на зміцнення нацвалюти, зіграли головну роль у зниженні ціни квадрата, було б неправильним.

Занадто багато прямих факторів вплинуло на ціни на первинному ринку цього року: подорожчання будматеріалів через інфляцію і мита на імпорт, а також будівельно-монтажні роботи через відтік кадрів за кордон.

У грудні 2019 року квадратний метр у новобудовах Києва в середньому коштував у гривні 23 700 грн, а в доларах — $1000, що на $20, або 2,04% більше показника листопада. У національній валюті ціна просіла на 300 грн, або 1,25% за місяць.

За рік ціна зросла на 700 грн, або 3,04% у гривневому еквіваленті та на $160, або на 19,05% у доларах.

QuoteЯкщо ревальваційний тиск залишиться, це позначиться на ціні, яка продовжить падати.

Що стосується мінімальної вартості квадратного метра, то в грудні 2019 року вона становила 16 500 грн/кв. м, що на 200 грн, або 1,21% більше, ніж попереднього місяця. За рік же цей показник збільшився на 500 грн, або 3,13%. У доларовому еквіваленті мінімальна вартість за місяць змінилася на $30, або 4,55%, підскочивши до $690, а за рік — на $120, або 21,05%.

Якщо ревальваційний тиск залишиться, а для того є прямі передумови, як-то, наприклад, плани зниження валютних надходжень від експорту продукції металургії або запуск 7-річних ОВДП, який обіцяє Мінфін і який точно сподобається іноземним інвесторам, вплив курсу нацвалюти і ослаблення «твердої» валюти позначиться на ціні нерухомості, яка продовжить падати.

Читайте також: Як змінювалась ціна на квартири в новобудовах Києва протягом 2019 року

Однак не варто прив'язувати ціни на нерухомість на первинному ринку виключно до американської валюти. Навпаки, уже сьогодні і в подальшому вона залишиться лише одним з низки факторів, що впливають на ціну квадрата.

Споживачі на ринку є, більше того, платоспроможний попит за рік навіть виріс у процентному співвідношенні на 5-8%, що дуже непогано для 2019 року. Але люди розгубилися.

Як мінімум через «Укрбуд», як максимум — через нерозуміння, що відбувається в інших девелоперів. До того ж зміцнення гривні перетягло частину інвесторів, які розглядали нерухомість як інвестиційний актив, до інших сегментів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора