Як залучити грошовий грант на локальний проєкт відбудови

аналітик політики і даних Інституту аналітики та адвокації

Протягом останнього року українська влада та міжнародні партнери реалізували низку важливих кроків, спрямованих на забезпечення процесу відбудови країни. Водночас одним із постійних питань на шляху до повного відновлення є пошук та забезпечення фінансування, зокрема і на місцевому рівні. Звичайно ж, для держави, яка воює, безповоротна фінансова допомога є найвигіднішим варіантом. Тож у цьому матеріалі пропоную розглянути особливості гранту як одного з джерел фінансування відбудови в громадах, а також значну увагу приділити порядку залучення грантового фінансування.

Де брати гроші на відбудову

Відбудова передусім буде відбуватися на місцях, у громадах. Тож представники органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) у співпраці з громадськістю мають діяти максимально ефективно та шукати усі доступні можливості для відновлення, зокрема й у питанні забезпечення фінансування відбудови.

У липні 2022 року було внесено зміни в законодавство щодо регіональної політики. Вони також стосувалися й особливостей відновлення регіонів та територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України. Зміни передбачають необхідність розробки та затвердження територіальними громадами планів відновлення та розвитку, які, зокрема, мають містити інформацію про джерела фінансування.

Пошук джерел фінансування для проєктів відбудови на місцевому рівні є і буде одним з ключових питань усього процесу відновлення. Ті громади, які ще не розпочали процес залучення фінансування, мають розглянути всі можливі варіанти отримання коштів, особливу увагу при цьому приділяючи грантам.

Що робити, щоб отримати грант

Право ОМС отримувати гранти нормативно забезпечено. Однак залучити таке фінансування досить непросто, особливо для тих, хто ще не має такого досвіду.

Крім того, чинне законодавство не містить єдиного чіткого порядку отримання грантів, а для отримання фінансування слід попередньо реалізувати деякі кроки, які допоможуть підготуватися та отримати грант на проєкт відновлення.

Одним із різновидів безповоротної фінансової допомоги також є міжнародна технічна допомога (далі — МТД). Від грантів вона відрізняється тим, що надається партнерами з розвитку (донорами) відповідно до міжнародних договорів України, які ратифікував парламент.

Слід зазначити, що порядок залучення МТД виглядає досить складно, натомість він чітко регламентований. За умови ґрунтовної і тривалої підготовки отримання міжнародної фінансової допомоги виглядає цілком реально і може стати одним із варіантів локального проєкту відбудови.

У підсумку, на нашу думку, є низка важливих кроків, які має реалізувати уряд, неурядовий сектор, ОМС для зміцнення інституційної спроможності влади на місцях залучати грантові кошти на відбудову, а саме:

  • Уряду варто розробити методичні рекомендації для громад щодо загального порядку залучення грантів, які охоплюватимуть увесь процес від пошуку донорів до звітування за проєктом.
  • Національні громадські об’єднання мають розглянути ідею створення національної платформи або удосконалення вже існуючої (наприклад, урядовий портал «Децентралізація») з метою поширення знань та навчання представників громад щодо порядку залучення грантів та обміну досвідом між ОМС.
  • Органи місцевого самоврядування мають забезпечити можливість пошуку, підготовки, реалізації та моніторингу грантових проєктів шляхом створення окремого відділу, покладення вищевказаного завдання на відділ, який вже існує, чи залучення позаштатних експертів. Крім того, влада на місцях має сформувати базу донорів з посиланнями на їхні офіційні вебсайти та здійснювати постійний моніторинг оголошень грантових конкурсів.

Більш детально з процесом залучення грошового гранту на локальний проєкт відбудови можна ознайомитися у policy brief: «Грошовий грант як один зі способів фінансування відбудови в громадах».



Матеріал підготовлено в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page