У світі, де лідогенерація та впізнаваність бренду є ключовими факторами успішного маркетингу, ефективним залишається давнє його призначення – справити враження, викликати потужну реакцію та закарбуватися в емоційній підсвідомості споживача. З технологічним прогресом і винайденням нових способів впливу на колективну свідомість ефектність маркетингу відокремилася в самостійний його фактор – «вау» фактор. Як wow-маркетинг заслужив статус окремого інструменту, та як дійсно викликати в споживача вау-реакцію? Про це – далі у статті разом із примітними кейсами.
Чому враження – головний інструмент маркетингу?
Буквальне тлумачення фактору «вау» – це такий досвід взаємодії клієнта з вашим продуктом або послугою, який змушує його негайно сказати або подумати: «Вау!», тобто викликати приємне здивування.
Фактично, це момент, коли клієнт отримує надзвичайно позитивний досвід, який змушує його захопитися можливістю повернутися до вашого підприємства за товаром або послугою знову й знову.
Фактор «Вау» пропонує малому бізнесу та іншим компаніям, які мають певні недоліки на ринку, можливість виділитися на тлі конкурентів, щоб привабити клієнтів, які шукають щось більше, ніж просто хорошу ціну. Один дуже позитивний досвід спонукає клієнтів повертатися для повторних візитів. З часом кілька послідовних і дуже позитивних вражень подібного роду призводять до лояльності клієнтів – найміцнішого зв'язку, який ваш бізнес може встановити.
Як зробити спортивний маркетинг «вау»?
Спортивний маркетинг – чи не єдина ніша, для якої пройдені етапи широкої впізнаваності та всеосяжних каналів просування створюють повноцінні умови для реалізації Wow-ефекту.
Тим фактом, що індустрія спорту так чи інакше побудована на враженнях, користуються й провідні компанії сектору – від спонсорів організацій до власне спортивних клубів.
Важливість спорту в маркетингу підтверджує принаймні SuperBowl (Cупербоул) – фінальний матч за звання чемпіона Національної футбольної ліги США. Не дивлячись на те, що популярність американського футболу значно нижче за популярність європейського, фінал Супербоула є періодом найбільш масової прикутості різних сегментів аудиторії до телеекранів і медіаресурсів. Саме тому ціна за 30 секунд ефірного часу в цей період досягає аж $7 мільйонів.
Тим не менш, не дивлячись на те, що майже будь-яка маркетингова кампанія, що використовує спорт як центральну тематику, побудована на генерації Wow-лідів (згадайте принаймні резонансу інформаційну кампанію Turkish Airlines з Ліонелем Мессі та Кобі Браянтом), квінтесенцію такого wow-маркетингу регулярно демонструє RedBull.
Саме RedBull є унікальним прикладом того, як розгалужені та систематичні спонукання до вражень приводять до корпоративного успіху за рахунок wow-асоціацій. І все це – завдяки (в будь-якому контексті) сміливим ініціативам компанії, які є імплементацією її слогану: «RedBull надає крила».
Окрім спонсорства команд F1 і мотоспорту, RedBull полюбляє захоплювати аудиторію скаженими трюками, які, здавалося б, не мають жодного практичного значення, окрім виклику емоції. Так, завдяки неординарному підходу маркетологів австрійської корпорації напій RedBull тепер прямо асоціюється з прольотом літака через тунель, рекордом стрибка с трампліна на гірських лижах, або навіть перегонами пілотів Формули 1 на амфібіях – феноменально складними, але вражаючими інфоприводами, що уособлюють непідробний дух авантюризму й екстриму, який транслює бренд.
Що показово, wow-маркетинг-стратегія RedBull робить продукт компанії популярним без демонстрації цього самого продукту. Таку тенденцію вдало підсумовує популярний іронічний коментар, яким користувачі мережі регулярно реагують на численні витівки компанії: «RedBull робить що завгодно, крім напоїв».
Не дивлячись на успіх RedBull у взаємоінтеграції з різними спортивними й екстремальними дисциплінами, найбільш популярним каналом просування залишається футбол і його фан база. Це й не дивно – найпопулярніша спортивна гра приваблює бренди з усіх галузей – навіть із криптовалютної.
Як би дивно це не звучало, але спорт (особливо футбол) є найбільш затребуваною нішею для Web3-маркетингу.
Причин на це декілька, і всі вони витікають із головного завдання PR у Web3-індустрії – управління репутацією та підвищення обізнаності мас про блокчейн-технології.
Так, спортсмени завжди асоціювалися з успіхом і наполегливістю, а спорт у цілому – ще й із престижем. Взаємоінтеграція Web3 і спорту, очевидно, додає індустрії цифрових активів репутації чогось визначного, унікального та при цьому змагального. Таку стратегію використовував зокрема й Binance у рамках випуску NFT в партнерстві з Кріштіану Роналду.
У той же час публічність спортсменів та їх авторитет робить їх ідеальним каналом трансляції інформації про Web3 через призму універсальності маркетингу як інструменту.
Одним із найбільш яскравих прикладів, у якому Web3 wow-маркетинг зміг поєднати в собі спорт, криптовалюту та геймінг, є остання колаборація мережі роздрібної торгівлі АТБ, WhiteBIT і Української асоціації футболу (UAF). У рамках кампанії, що присвячена Euro 2024, шанувальникам футболу випала можливість колекціонувати картки з гравцями української збірної, які вже доступні в магазинах АТБ. Водночас для найбільш затятих колекціонерів створили систему бонусів – залежно від кількості й епічності зібраних карток учасники зможуть претендувати на винагороду до 1000 USDT.
Така кампанія вийшла за рамки традиційних партнерств криптовалютних компаній із футбольними персоналіями та клубами.
Wow-маркетинг і EdTech
У часи цифрових технологій, коли інформація знаходиться у вільному доступі, платформи для онлайн-навчання стрімко набули популярності. У певний момент свого життя кожен з нас вирішував навчитися чомусь новому, опановуючи онлайн-курси, оскільки вони пропонують учням можливість гнучкого та зручного набуття необхідних навичок, не виходячи з дому. Однак освітній ринок також переповнений різноманітними компаніями, яким доводиться використовувати нестандартні маркетингові стратегії, щоб виділитися та привабити аудиторію.
Preply — українська компанія, яка відома не лише всередині країни, а й по всьому світу. Preply часто співпрацює з відомими блогерами та викладачами мов у соціальних мережах, які діляться досвідом використання платформи або пропонують знижки своїм підписникам. Компанія також створює цікавий і корисний контент на мовну тематику. Від порад з вивчення мови до світлин з корисними фразами та відеоуроків. Такий контент привертає увагу користувачів, які зацікавлені у вдосконаленні своїх мовних навичок.
Preply також запустив реферальну програму, яка заохочує користувачів ділитися платформою зі своїми друзями. Адже кожен, хто їх порекомендує, отримує знижку або бонус на наступні уроки. Компанія також демонструє, що йде в ногу з часом і використовує штучний інтелект для покращення користувацького досвіду.
Ще одним прикладом є додаток Duolingo. Всі ми знаємо їх знамениту зелену пташку, яка прийде до вас, якщо ви пропустите один день навчання.
Пташку часто використовують у рекламних кампаніях та соціальних мережах, щоб привернути увагу користувачів. Щоб вразити та заохотити свою аудиторію, Duolingo поєднує креативність та інновації у своїй маркетинговій стратегії. Додаток надає безплатний доступ до навчального контенту, що дуже приваблює користувачів. Однак вони також пропонують платні підписки для доступу до додаткових функцій, таких як відсутність реклами або запуск програми без підключення до інтернету. Компанія використовує гейміфікацію у своєму сервісі, щоб заохотити юзерів до регулярного навчання. Відстеження прогресу, успіхів і досягнень, а також змагання з іншими користувачами роблять процес навчання цікавішим. І не забувайте про пташку Дуолінго, яка старіє, коли ви довго не заходите в додаток. Крім того, вони співпрацюють з великою кількістю компаній та інфлюенсерів, щоб рекламувати свій продукт. У своєму TikTok команда Duolingo створює багато мемів та трендових відео, які залучають нових користувачів до використання їх додатку.
Wow-маркетинг і DeFi
За кожним успішним бізнесом ховається велика історія, сповнена випробувань. Поглянувши пильніше, можна побачити, що майже всі значущі підприємства зробили досить багато, аби досягти певного рівня, й одним зі значущих китів цієї роботи є маркетинг.
Monobank — один з унікальних прикладів wow-маркетингу. Насамперед створення мобільного банку в смартфоні, який не потребує стояння в довгих чергах, вже викликає так званий «вау» ефект. Однак одним з останніх яскравих прикладів wow-стратегії стала співпраця з «Оболонню». В середині квітня на полицях АТБ з'явився новий «заспокійливий» напій, розроблений у колаборації — «Живчик» зі смаком яблука та валеріани. Окрім нового смаку, він також вирізнявся унікальним дизайном з відомими талісманами двох брендів — котом monobank та Живчиком.
Іноземний ринок дещо відрізняється від українського, і в цьому головна суть і правило маркетингових стратегій — адаптація до певної країни та її потреб.
Одним із прикладів іноземного Wow-маркетингу є співпраця Current, провідної американської фінтех-компанії, та Джиммі Дональдсона, відомого як MrBeast, одного з найпопулярніших авторів та філантропів YouTube. Їх партнерство розпочалося з найбільшого розіграшу для фанів MrBeast. У своєму відео «I Got Hunted by a Bounty Hunter» він оголосив про роздачу $100 000 серед 100 000 глядачів. Шанувальники мали можливість отримати готівку з тегу MrBeast, Jimmy’s Current, та обміняти безплатні бали платформи на ексклюзивні товари MrBeast x Current у додатку.
Маркетингова стратегія відомого британського онлайн-банку Monzo, на відміну від більшості фінтех-компаній, які у соціальних мережах здаються холодними та корпоративними, зуміла знайти свій унікальний голос. І знайшла вона його завдяки знаходженню спільної мови з цільовою аудиторією.
Так, на одному з білбордів банк іронічно обіграв підвищений попит жителів міста Кардіфф на товари оптики, додавши коментар: «Бʼємося об заклад, ти точно зможеш прочитати це бездоганно». Схожі тезиси, що виокремлювали категорію товарів, на яку жителі певних міст витрачають найбільше, зʼявилися й у інших містах Сполученого Королівства.
Джерело: LinkedIn/Monzo Bank
То що ж робить Wow-маркетинг важливим?
У сьогоднішніх реаліях поступово загострюється конкуренція, а увага користувачів стає все більш цінним ресурсом. Саме тому компаніям доводиться шукати нові способи вирізнятися з-поміж конкурентів. Одним з таких варіантів є WOW-маркетинг, який не тільки привертає увагу, але й залишає яскраві враження.
WOW-маркетинг — стратегія, спрямована на створення сильного емоційного зв'язку між брендом і споживачем. Вона полягає в нестандартних, креативних та інноваційних підходах до просування продукту. Зокрема, це може бути унікальний дизайн продукту, креативна реклама, виняткові активності тощо. Важливою особливістю WOW-маркетингу є здатність виходити за рамки стандартних рекламних кампаній і створювати ситуації, здатні привернути увагу аудиторії.
В основі стратегії лежить розуміння своєї аудиторії та вміння надавати емоційний досвід. Вона створює середовище для взаємодії між брендом і споживачем, зміцнюючи лояльність і стимулюючи віру в продукт і послугу.
Що ж робить WOW-маркетинг важливим? Існує низка ключових причин:
Створюючи незабутній досвід для споживачів, стратегія дозволяє компаніям будувати кращі стосунки зі своєю аудиторією. Потужний WOW-маркетинг зміцнює зв'язок клієнта з брендом і заохочує користувачів до повторних покупок у майбутньому. Що важливо в контексті залучення та утримання лояльних клієнтів у довгостроковій перспективі.
Крім того, такий маркетинг може сприяти вірусному поширенню. Чим більше вражень він залишає після себе, тим більша ймовірність його поширення серед друзів та підписників у соціальних мережах. Завдяки цьому бренди отримують додаткову рекламу і привертають увагу нових клієнтів без зайвих витрат.
Власне, бажання отримати WOW-ефект спонукає компанії шукати інноваційні рішення та більш креативний підхід до продукту чи послуги. Таким чином сприяючи потенційному розвитку та вдосконаленню компаній.
І, звичайно, ще однією причиною є той факт, що стратегія допомагає виділитися з-поміж тисяч інших пропозицій. На ринку щодня з'являються сотні нових продуктів, тому компаніям потрібно запропонувати щось, що зробить їх бренд унікальним.
Підсумок
Сучасний український бізнес, стійкий і динамічний, розвивається навіть в умовах війни завдяки новим маркетинговим стратегіям. Кейси Monobank та Preply демонструють, як ефективна маркетингова стратегія може допомогти стартапам вийти на нові ринки та завоювати довіру клієнтів. Водночас іноземні приклади Monzo, RedBull та Duolingo підтверджують, що успіх на міжнародному ринку вимагає глибокого розуміння менталітету та потреб цільової аудиторії. Чітке визначення цілей та оцінка проміжних результатів дозволяють вчасно коригувати свій курс і рухатися до досягнення поставлених цілей.