Facebook Pixel

Як розробити інтуїтивний і зручний користувацький інтерфейс для вебсайту

Користувацький інтерфейс – це не просто візуальна частина вебсайту, а логіка, інтуїтивність і комфорт кожної взаємодії. А його зручність – не магія і не удача, а вміння зрозуміти користувачів та їхні шляхи. В епоху, коли всі чекають від будь-якого продукту максимальної простоти, інтерфейс – мистецтво, підкріплене наукою.

І ця наука знайшла відображення в сучасних інструментах – фреймворках, що дають змогу спростити процес розроблення, системах тестування та конструкторах, що дають змогу зібрати сайт без технічних знань і досвіду в дизайні, а з 2023 року в AI-генераторах, що спростили шлях розроблення до написання одного запиту.

Але хоч AI і змінив правила гри, але з'явилося нове питання – як об'єднати їхній потенціал і створити дійсно інтуїтивний веб-сайт? Як досягти того, щоб інтерфейс не просто «працював», а допомагав клієнтам природно взаємодіяти з сайтом? Як знайти точний баланс між автоматизацією та унікальністю?

Кілька ключових принципів та етапів розробки

Для початку ми розглянемо важливі етапи створення сайту – до початку розробки, в її процесі та після неї. Незважаючи на очевидність деяких, важливо зазначити це.

  • Аналіз аудиторії. Перший крок до створення інтуїтивного дизайну веб-сайту і головна помилка більшості. Якщо у вас уже є продукт, то ви знаєте, хто його покупець, а отже, маєте майже всі потрібні дані. Додайте до них дані опитувань про бажані функції, опрацюйте сценарії взаємодії клієнтів.
  • Технічна простота. Що довше сайт вантажиться, то незручніша робота з ним, а для деяких користувачів це практично червоний прапор. Оптимізуйте код і зображення, мінімізуйте анімації. Працюйте з інструментами, що дають змогу створити сайт, адаптований під усі (мобільні) пристрої.
  • Мінімалізм має стосуватися і дизайну. Не перевантажуйте сайт візуально, щоб не викликати зайвої напруги. Приберіть ВСЕ зайве, залишивши тільки те, що необхідно для виконання завдань. Виділяйте елементи за допомогою шрифтів, контрастів, їхньої ієрархії між собою. Використовуйте єдиний стиль для всього сайту.
  • Особливу увагу приділіть навігації – створіть прості й логічні шляхи, «слід із хлібних крихт», що дає змогу повернутися до будь-якого пройденого кроку. На кожному з них користувач повинен чітко розуміти підсумок своїх дій, а також бачити відгук (індикатори прогресу, смуги завантаження, анімації повідомлень).
  • Після запуску проводьте тестування та аналіз поведінки користувачів на сайті. Це дасть змогу швидко виправити помилки і перевірити нові поліпшення.

Ці кроки допоможуть створити інтерфейс, зрозумілий і зручний для користувачів, але як їх реалізувати? Час зануритися в комбінацію технологій та інструментів.

Які інструменти допоможуть у роботі

Для кожного етапу і принципу можна підібрати інструмент, що прискорить процес.

Для аналізу аудиторії – ключового фактора для інтерфейсу – можна використовувати:

  • Google Analytics – детальна статистика відвідуваності сайтів, відстеження дій і поведінки користувачів, проведений час і конверсія.
  • Crazy Egg – сервіс для візуалізації взаємодії користувачів на сайті: теплові карти кліків, скролів, переміщень курсора.
  • AI від ChatGPT – створення звітів на основі аналізу веб-сторінок.

Для побудови інтерфейсу до моменту технічної реалізації задуманого:

  • Lucidchart – додаток для створення діаграм, що дає змогу побудувати майбутній призначений для користувача шлях і опрацювати навігацію сайту.
  • Zeplin – сервіс, що дає змогу дизайнерам і розробникам зводити макети й автоматизувати складання інтерфейсів. Наприклад, бачити точні відступи, шрифти і кольори, що мінімізує помилки і покращує точність реалізації.
  • Storybook – інструмент для розробки UI-інтерфейсів «в ізоляції». Він дає змогу збирати і документувати компоненти, тестувати їхню поведінку та інтегрувати в систему дизайну на етапі розробки.
  • Figma – інструмент для візуалізації макетів навігації. З його допомогою можна розробляти інтерактивні прототипи і ділитися ними з командою.

Ще три сервіси для тестування інтерфейсів із реальними користувачами:

  • Lookback – інструмент для спостереження за діями відвідувачів сайту в реальному часі та запису їхніх сесій + функція проведення інтерв'ю.
  • UserTesting – платформа, що дає змогу тестувати готовий сайт із реальними учасниками (записи сесій, відгуки та аналіз поведінки).
  • Maze – тестування проєкту, збір інфо про взаємодію з інтерфейсом.

Для збору зворотного зв'язку можна використовувати вбудованих ботів. Вбудувати їх можна за допомогою таких сервісів як Intercom, Typeform або SurveyMonkey.

Чи можуть допомогти з інтерфейсом AI і конструктори сайтів

Конструктори дійсно можуть допомогти у створенні інтуїтивного і зручного інтерфейсу, особливо якщо вам потрібно швидко запустити новий проєкт з обмеженими ресурсами на дизайн і розробку. У 2024-2025 році вони здатні:

  • Створити робочий прототип вебсайту за короткий термін – MVP або мінімально життєздатний продукт – завдяки великій базі готових шаблонів і блоків, що використовують найкращі практики з розробки зручного інтерфейсу.
  • Допомогти швидко налаштувати прототип і наповнити його потрібною інформацією завдяки генерації контенту за допомогою AI, а також впровадити додаткові функції (чат-боти, платіжні рішення, кошик, оформлення товарів).
  • За допомогою AI, згідно з текстовим запитом замовника (його вимогами, побажаннями і даними про бізнес), згенерувати сайт менше ніж за годину.
  • Адаптувати всі сторінки сайту будь-якого типу під мобільні пристрої.

Однак у AI-конструкторів є й обмеження: вони не здатні створити унікальні рішення, що раніше ніде не використовувалися, генеруючи «схожі» сайти.

Які конструктори є на ринку

Конструктори та AI-генератори добре підходять для початкових етапів, швидкого тестування ідей і створення працюючого прототипу, готового до редагування.

  • Wix. Конструктор і редактор сайтів, що допомагає зібрати макет із шаблонів, запустити, наповнити контентом і додати функцію електронних платежів. Не вимагає технічних знань і навичок дизайну, але, незважаючи на простоту, чудово підійде для запуску легких сайтів (лендінгів, портфоліо, візиток).
  • WebFlow. Складніший інструмент, що дає повний контроль над кодом проєкту, анімацією сайту. Сервіс вимагає оплати, але дає змогу запускати сайт форматів HTML і CSS у себе на серверах. Хороший варіант для створення і тестування проєкту з повним контролем над усіма елементами.

Конструктори з AI можуть стати цінним інструментом для швидкого розроблення та аналізу інтерфейсу, але для більш індивідуальних рішень потрібна робота дизайнерів і UX-фахівців.

Однак головна можливість – це консультації сервісу з побудови стратегії бізнесу в мережі Інтернет, допомога в аналізі аудиторії та складанні AI-запиту.

AI-технології + людський досвід = інтуїтивність і комфорт кожної взаємодії.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]