Facebook Pixel

Як Clearstream може дозволити Україні заощадити сотні мільйонів на держборзі

Роман Сульжик
екс-банкір JP Morgan, Deutsche Bank

Цього тижня відбулась важлива для України подія – міжнародний центральний депозитарій цінних паперів Clearstream приєднав український ринок до своєї мережі.

Україна – це держава, що розвивається, і щоб залучити капітал, українцям треба грати за правилами зарубіжних інвесторів. Донедавна іноземці, відкриваючи рахунок у Нацбанку, зустрічались з вимогою підготувати величезну кількість паперів. Будь-який іноземний банк, коли бачить таку бюрократію, не хоче навіть наближатися до нашої держави.

Це успіх, коли в країну приходять такі міжнародні інститути, як Euroclear чи Clearstream. Іноземні інвестори звикли працювати через ці структури. Вони спрощують процес купівлі українських державних цінних паперів. Тепер купити українські ОВДП можна не тільки в Україні, але й за кордоном. Більш за те – операції відбуваються у гривні.

У кожній країні є ринок боргу. Зараз Україна випускає борг у доларах, євро і гривні. Для країни набагато вигідніше випускати борг у гривні. Так, за нього доводиться платити більше відсотків, але національної валюти держава може надрукувати скільки завгодно. Тобто девальвувати гривню і менше виплатити іноземним кредиторам. Для інвесторів, які купують борг у гривні, ризики більші.

На сьогоднішній день близько 30 – 40% всього боргу знаходиться в гривні, решта – у важкій валюті. Цю ситуацію потрібно змінювати. Державі необхідно збільшити обсяг боргу в нацвалюті хоча б до 60 – 70%. Прихід в країну Clearstream – це як раз спрощення доступу іноземців до гривневого боргу.

Особливо прикро, що позитивні наслідки запуску Clearstream будуть нейтралізовані політичною турбулентністю й високими ризиками. Мало того, що в Україні будуть позачергові парламентські вибори, йде війна, а інвестори не знають, чого очікувати від нового президента, так ще й людина, асоційована із Зеленським, каже, що Україна потенційно оголосить дефолт і не виплатить за боргами.

Звичайно, вже було спростування від Олександра Данилюка, але цього не достатньо. Такі заяви повинні заперечуватись на найвищому рівні. Для того, щоб заспокоїти інвесторів, президент повинен був написати листа до Financial Times. Видання опублікувало б колонку Володимира Зеленського з заявою, що цей вислів – особиста думка пана Коломойського, яка не має жодного відношення до політики країни.

Нацбанку знадобилося три роки напруженої роботи, щоб привести Clearstream у країну, ініціювати спеціальний закон про номінального утримувача. І якщо б Ігор Валерійович утримався від одіозних заяв, то цілком можливо, що зараз процентні виплати за боргами зменшилися б на 1 – 2% на рік.

Кожен відсоток – це приблизно $500 млн у рік, які могли б піти до бюджету замість обслуговування боргу. І ця можливість перекреслена такими абсолютно згубними заявами.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]