Тиск на гривню знижується: тижневий огляд

Григорій Кукуруза
економіст Ukraine Economic Outlook
Фото: DarkmoonArt_de/Pixabay

Фото: DarkmoonArt_de/Pixabay

5 — 12 жовтня гривня зміцнилася з 28,4 до 28,3 UAH/USD (повернувшись у коридор 28,2 — 28,4).

Короткостроковий «відскік» курсу за 12.10 з 28,21 до 28,3 зумовлений технічним дефіцитом валюти через вихідний день у США (День Колумба) і можливістю провести транзакції тільки з постачанням наступного дня (TOM).

Після «осідання» гривні з 27,6 у середині серпня до поточних 28,2 — 28,4 UAH/USD ринок традиційно збалансувався в жовтні без інтервенцій Національного банку.

Telegram Logo

Останнього разу НБУ виходив на ринок 5 жовтня і продав лише $8,7 млн під попит нерезидентів, що несподівано посилився.

Нагадаємо: у попередні три тижні інтервенції НБУ становили від 9% до 20%+ реальних постачань валюти на міжбанку (наша оцінка обсягів продажу за вирахуванням самих банків у рамках їхньої валютної позиції та трейдингу; авторський індикатор експериментального характеру).

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ревальваційний тренд жовтня розпочався тижнем раніше, ніж очікувалося. Прогнозоване нами сальдо тиску на ринок вказує на невеликий, але стійкий профіцит валюти в жовтні-листопаді на рівні $150 — 250 млн за місяцем.

grafik1.jpg

Це дасть змогу гривні поки утримуватися в коридорі 28,0 — 28,6 UAH/USD попри послаблення монетарної політики.

Так, щоби знизити тиск на курс, Національний банк останніми тижнями займався вилученням гривні із системи. Середній залишок банків на коррахунках впав із 56 — 60 до 43 млрд грн (з мінімумами, що відповідали локальним максимумам зміцнення гривні в 32 млрд грн).

Особливо гостро це відбилося на зменшенні загального портфеля виданих кредитів рефінансування на 1 млрд грн (до видавання 5,3 млрд грн 9.10 низці банків — основним покупцям ОВДП із початку року) і зростанні портфеля депозитних сертифікатів майже на 30 млрд грн лише за місяць.

grafik2.jpg

Паралельно фіксування споживчої інфляції у вересні на рівні 2,3% (рік до року) проти очікуваних ринком щонайменше 3 — 3,5% говорить про більш затяжний «дефляційний» тренд.

Що за зростальних ставок за гривневими ОВДП розширює їхню реальну прибутковість.

Відповідно можливий відтік із депозитних сертифікатів і приріст рефінансування будуть компенсовані значним зростанням гривневих залучень Мінфіну в 4 кварталі, що знизить прямий тиск на курс (через вкрай низьку питому вагу попиту на валюту в держвидатках).

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини