Facebook Pixel

Штучний інтелект, гендерна рівність та численна українська делегація: чим запам’ятався Web Summit 2023

Федір Компанієць
Кофаундер та CEO компанії Gart Solutions

Цьогорічний Web Summit був дійсно визначною подією цього бізнес-сезону, яка привернула до себе увагу ще задовго до свого початку (через політичний скандал колишнього CEO Падді Косгрейва. Але незважаючи на це і на велику кількість тих, хто відмовився їхати на подію, Web Summit як і раніше — це культова подія для багатьох стартапів, технологічної індустрії та інноваційного бізнесу загалом. Враховуючи масштаб конференції (понад 70 тис. відвідувачів з більш ніж 160 країн світу), ця подія є однією з найбільш популярних івентів ІТ-сфери, де перетинаються інтереси як стартапів, так і інвесторів, tech-ентузіастів, медіа та можновладців багатьох країн світу.

Якщо ви попросите мене коротко підсумувати Web Summit, то наведу слова одного зі спікерів, що мені резонують:

QuoteМи всі приїхали сюди для чого? Я приїхав сюди, щоб спілкуватися і вчитися один у одного. Але як ми вчимося один від одного? Це починається з відкритого розуму. Ми повинні залишити наші упередження позаду і спорожнити нашу чашу для старих ідей, щоб ми, можливо, могли винести деякі нові ідеї, які ми будемо вивчати сьогодні або завтра. Щоб слухати і ділитися, потрібне сприйняття.

Якщо ж хочете зрозуміти, чим була наповнена конференція — читайте далі.

День перший: ШІ, «кентаври та єдинороги», Кличко та гендерна рівність

Тема, актуальність якої зростає і все ще зростатиме — штучний інтелект (ШІ). На саміті велика увага приділялась саме ШІ. Ні для кого не нова тема, але розвиток штучного інтелекту навіть за останній рік — просто разючий.

Саміт став платформою для розмов про ШІ

Дослідниця етики штучного інтелекту Мередіт Віттакер та президентка компанії Signal пролила світло на необхідність відповідального впровадження штучного інтелекту, повторюючи важливість етичних міркувань у розробці ШІ.

Спойлер: в месенджер Signal не інтегруватимуть штучний інтелект, ба більше — Віттакер категорично проти цього рішення і зазначає, що це надзвичайно важливо в питаннях захисту конфіденційності. Тому, компанія докладає значних зусиль, щоби збирати якомога менше даних про користувачів.

Є й абсолютно протилежні думки (і їх більшість) стосовно широкого застосування ШІ в різних галузях: охорона здоров’я (здатність допомагати в діагностиці та персоналізованому лікуванні), фінанси (покращення виявлення шахрайства), роздрібна торгівля (революція в роботі з клієнтами та оптимізації ланцюжка поставок), технології розумного міста, безпілотних автомобілів, особистих помічників на основі штучного інтелекту (Microsoft Copilot, Google Assistant, ChatGPT) та багато-багато інших прикладів. Настає ера масової адопції ШІ.

Наступна тема, яка особисто мене зацікавила — чи стануть «кентаври» новими «єдинорогами?»

*Кентавр — це стартап з більш ніж $100 млн щорічного регулярного доходу. Єдиноріг — стартап, який досяг оцінки у $1 млрд.

Ми всі чули про «єдинорогів». З цікавого, що саме кентаври зараз у центрі уваги, хоча Дрю Гловер (генеральний партнер Fiat Ventures) вірить, що великої різниці між кентаврами та єдинорогами немає, і «if you do US $100 million in revenue, I, as an investor, am very happy to call you a unicorn». Загалом, враховуючи теперішні економічні перипетії, і кентаври і єдинороги та навіть значно менші стартапи привертають увагу потенційних інвесторів.

Перший день саміту для мене, як і всіх українців, запам’ятався виступом Володимира Кличко. Звісно що, про Україну. Кличко підкреслив готовність українців у відстоюванні своєї країни, висловив підтримку демократії та обговорив важливість цифрової трансформації для подолання корупції. Кличко закликав до підтримки та визнання потенціалу України як країни з ресурсами та талановитими людьми. Скажу щиро, відчувалася гордість за гідне представлення України Кличком.

Особлива гордість — це стенд України, який, без перебільшень, збирав немало інтересу в іноземців.


Не менш гостро піднімалася тема про потребу спільної відповідальності за сприяння гендерній рівності. Оскільки жінки становлять менш як 30% у структурах компаній, менш як 20 відсотків у менеджменті та менше ніж 10 відсотків як фаундерки.

Міністр економіки Португалії Антоніо Хосе Коста да Сілва заявив, що у технологічному секторі потрібно більше жінок та загалом жінок, які займають керівні посади та впливають на прийняття рішень.

Позитивний тренд до зростання кількості жінок в ІТ зафіксовано, але все ще не існує коректного гендерного балансу усередині компанії.

День другий: Сонік, крипта та сторітелінг

Їжак Сонік може зійти з наших екранів та ожити за допомогою сучасних технологій. Провідне місце тут займає Японія, яка не лише славиться своїм створенням контенту, але й тримає гілку першості у світі VTubers.

*VTubers — це світ віртуальних ігор YouTube-стримерів, які оживляють різноманітних персонажів.

Цікаво, що спікери назвали таку тягу серед молоді до оживлення улюблених персонажів бажанням контролю та самостійності у соціальних мережах та на просторах інтернету.

Після розмови про важливість гарного емоційного стану засновників бізнесу (ой, повірте, це дійсно важливо) не менш цікавою була дискусія стосовно крипти. Актор Бен Маккензі, який нині великий криптоскептик, розглядає криптовалюту як «дослідження маній», порівнюючи її з багаторівневим маркетингом, де великий відсоток людей зазнає збитків. А от знову ж повертаючись до ШІ, Маккензі вірить в оптимістичний вплив штучного інтелекту та його подальший розвиток.

Зрештою, ваш бізнес стоїть не лишень на продукті або послугах, які ви надаєте — важливо правильно та вміло доносити цінність вашого продукту та послуг. Тут на допомогу приходить сторітелінг, який, будучи частиною вашої комунікаційної кампанії, здатен сформувати довіру з цільовою аудиторією. Про культуру формування довіри теж говорилося дуже багато (довіра ж є життєво необхідною для подальшого розвитку бізнесу та залучення нових інвестицій).

День третій: українська делегація на Web Summit та психоделіки

Поступово конференція добігла кінця, та третій день події був не менш насиченим, ніж попередні (тут я не говорю про Night Summit чи більш неформальні тусовки).

З нетривіальних піднятих тем на конференції — дискусія про психоделіки та їх поєднання з терапевтичними розмовами, що може позитивно вплинути на фізичне та психічне здоров'я людини. Взагалі, практика вживання психоделіків значно змінилася з шаленим розвитком технологій, тож побачимо, це принесе нам більше користі чи шкоди.

Українська делегація на Web Summit 2023

Україна гідно представила себе як надійного технологічного партнера на Web Summit 2023. До української делегації увійшли такі інноваційні компанії, як Aspichi, birb та YouScan. Чотири українські стартапи, зокрема Uspacy та S.LAB, увійшли до топ-100, а S.LAB (інноваційна ідея екологічного посуду на основі міцелію) увійшла до топ-10 у конкурсі WebSummit PITCH.



Участь української делегації на саміті стала можливою завдяки спільним зусиллям організаторів, зокрема Міністерства цифрової трансформації України, Українського фонду стартапів та Ukrainian Hub за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», Посольства України в Португалії та інших партнерів. Найцінніше, що попри вагання української делегації щодо відвідування саміту, ми змогли продемонструвати технологічну потужність і прагнення України долати глобальні виклики.

Замість висновків

Web Summit — це потужне місце зустрічі IT-ентузіастів з потенційними клієнтами, інвесторами та партнерами. Тому, потрібно чітко знати, що ти хочеш отримати від цього заходу (і чим ти можеш бути корисним навзаєм).

І хоча подібного типу конференції — це місце нетворкінгу, все ж ви матимете змогу послухати доповіді та обмінятися основними інсайтами під час особистих зустрічей.

Сподіваюся, мої спостереження дозволили вам трішки більше зануритися в атмосферу події.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]