Facebook Pixel

Що не так з іпотекою під 10% річних

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості
Умови для отримання іпотеки під 10% річних. Фото: Nattanan Kanchanaprat/Pixabay

Умови для отримання іпотеки під 10% річних. Фото: Nattanan Kanchanaprat/Pixabay

Кількість звернень до банків із метою дістати схвалення іпотечного кредиту за літо зросло в три-чотири рази, але масовою іпотеку в Україні поки не назвеш. Та й із доступною президент, мабуть, погарячкував.

Масовою іпотека вважається в тому разі, якщо кожна третя угода на ринку укладається з допомогою банківської позики. А в нас не те що кожна 10, навіть не кожна 20 квартира купується в такий спосіб. І на те є цілком обґрунтовані причини.

Іпотека під 10% лише на перший рік

Передусім це відсоток за кредитом. 10% річних, які так активно обговорюють останнім часом, — це спецумови в кількох банках і тільки на перший рік.

Telegram Logo

Уже з другого року людина сплачує за обслуговування кредиту за рухомою ставкою. У її основі — індекс UIRD + маржа банку-позичальника в розмірі 3-4%. Сумарно приблизно 13-15%.

Індекс UIRD — це індекс на підставі ставок за депозитами 20 найбільших банків України. Він переглядається та змінюється залежно від кон'юнктури ринку.

Доступні ставки за кредитами мають бути на рівні 2 — 5%, а для цього потребуються зменшення облікової ставки, бажання українців нести гроші на депозити під невеликий відсоток і готовність банків фінансувати іпотеку не без допомоги держави (фінансування банків Мінфіном).

Перший внесок за іпотекою в розмірі 30-40%

Друга причина — первинний власний внесок у розмірі 30-40% від вартості житла.

Людині потрібно назбирати ці гроші, але водночас продовжувати платити за оренду квартири, харчуватися, закривати інші базові потреби. Якби внесок зменшили хоча б до 15-20%, кількість позичальників збільшилася б у рази.

Вимоги до високого доходу позичальника

Ну і, нарешті, вимоги щодо високого доходу позичальника. Умовно: щоби схвалили кредит у розмірі 1 млн грн, людина має підтвердити офіційні доходи на рівні $1-1,5 тис.

А в нас усе взагалі не так, адже, згідно з даними Держстату, лише 6,5% українців мають доходи вище ніж $1 тис. Сірі схеми та зарплати в конвертах позбавляють шансів на іпотеку значну кількість людей.

Коли в Україні запрацює іпотека?

Для того, щоб іпотека запрацювала, потрібна низька фіксована відсоткова ставка на тривалий строк до 20 років із мінімальним першим внеском — 10-15% власних коштів.

Крім того, необхідні фінансове плече з боку держави в розмірі від 1,5 млрд грн і бажання розібратися в законодавчій базі, особливо щодо надання дозвільної документації, механізму добудови проблемних об'єктів і відповідальності забудовників за шахрайські схеми із житлом.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини