В одне з найважливіших американських свят, День подяки, у четвер, ті інвестори, які роблять ставку на підвищення американського ринку акцій, цілком могли подякувати тим, завдяки кому американський ринок акцій зростає вже, якщо не помиляюся, восьмий тиждень поспіль.
Навіть з рахунку збився... Наприклад, Дональду Трампу за те, що вже досить довго і вміло маніпулює очікуваннями інвесторів, обіцяючи, що договір із Китаєм вже ось-ось буде підписаний.
Китайцям, які роблять кроки назустріч, декларуючи заяви, які подобаються американцям. Наприклад, про посилення заходів із боротьби з крадіжками інтелектуальної власності.
ФРС, яка за рік знижувала ставки тричі і, щоб запобігти кризі ліквідності, лише за один тиждень в кінці жовтня «влила» у систему $400 млрд. Більше того, продовжує з тих пір щотижня «вливати» по $60 млрд, що, для порівняння, трохи більше, ніж ВВП сусідньої з нами Білорусі.
По суті, США залишилися єдиним острівцем благополуччя серед океану проблем розвинених економік.
Ну і, звичайно ж, подякувати американському споживачеві, який з упевненістю дивиться в завтрашній день і стимулює своїми покупками зростання ВВП. А економіка, дійсно, зростає.
Оприлюднена цього тижня чергова оцінка ВВП США в третьому кварталі була збільшена з 1.9% до 2.1%, замовлення товарів тривалого споживання зросли у жовтні на 0.6%, хоча економісти прогнозували падіння на 0.8%, а заявки з безробіття знизилися з 217 до 213 тисяч.
По суті, США залишилися єдиним острівцем благополуччя серед океану проблем розвинених економік. Долар зміцнюється, прибутковість облігацій та ринок акцій зростають. Схоже, Трамп взяв непоганий старт у виборчій кампанії і впевнено йде до мети.
А обговорення його витівок в рамках процедури імпічменту, швидше за все, закінчиться нічим — просто обговоренням. У всякому разі, на відміну від історії з імпічментом Ніксона, коли від останнього відмовилися багато впливових республіканців, Трампа ніхто не кинув. А, якщо врахувати, що в Сенаті у партії Трампа — більшість, то і шанси на імпічмент — примарні.
На відміну від американської економіки, яка ще міцно стоїть на ногах, в Китаї потихеньку накопичуються проблеми. Юань слабшає, економічне зростання сповільнюється, китайський суверенний борг зростає в ціні по відношенню до американського, а ринок акцій падає.
Ще на початку літа кореляція між китайським і американським ринками акцій була найвищою за останні чотири роки, але з тих пір кожен пішов своєю дорогою: S&P 500 виріс на 7.2% і продовжує штурмувати історичні максимуми, а Shanghai Composite втратив 3.6%.
За даними Bloomberg, різниця в дохідності між десятирічними китайськими і американськими облігаціями зросла у жовтні до 1.6%, що було викликано проблемами з ліквідністю китайського ринку. Для порівняння, наприкінці 2018-го ця різниця становила всього лише 0.25%.
Більше того, такі гіганти, як Wall Street, Goldman Sachs і Morgan Stanley знизили свої рекомендації щодо китайського ринку з «купувати» до «тримати», в тому числі, через зниження темпів економічного зростання в Піднебесній, які в 2020 році прогнозуються на рівні нижче 6%.
Цікаво, чи стануть китайці більш поступливими, зважаючи на ці проблеми, і чи підуть на мирову з Трампом? Чи проявлять твердість і покажуть зуби, особливо після того, як Трамп таки підписав закони про захист прав протестувальників із Гонконгу, чим викликав невдоволення китайського керівництва, яке пообіцяло «дати здачі» і не допустити втручання США у внутрішні справи країни?
Що стосується завершення тижня, то в п'ятничний післясвятковий ранок ф'ючерси на основні індекси почервоніли, що було викликано падінням ринку в Гонконзі на 2.03%. З початку вересня це стало найбільшим падінням за один день. Настрій передався й іншим азійським ринкам і зрештою докотився і до Америки.
Але, звичайно, кінець цього тижня – це насамперед «Чорна п'ятниця». Від того, наскільки відчайдушно битимуться за товари зі знижками американські покупці, залежить, у тому числі, наскільки активно інвестори будуть скуповувати акції роздрібних операторів.
Та й загалом, активний споживач – основа американської економіки, і якщо в Чорну п'ятницю щось піде не так, то в короткостроковій перспективі чорні часи можуть настати і на ринку. Але поки що все виглядає дуже оптимістично і паровоз американського ринку летить вперед на всіх парах.
Хороших всім вихідних і вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора