Facebook Pixel

Жорстка криза вже навесні. У чому ризики держбюджету-2021 для України

Павло Кухта
колишній виконувач обов'язків міністра економіки України

У вівторок, 15 грудня, Верховна Рада має розглянути держбюджет на 2021 рік — у понеділок проєкт був затверджений парламентським комітетом. Однак після засідання фракції «Слуга народу» спікер Дмитро Разумков терміново скликав бюджетний комітет, щоб збалансувати показники. Отже, процес може затягнутися. У чому ризики затвердженого проєкту?


Базова проблема проєкту держбюджету-2021 — у нього одразу було закладено високий дефіцит у розмірі 5,5% ВВП. Крім того, прописана дуже висока дохідна база, яка нічим не підкріплена.

Наприклад, уже вчора надійшов лист, підписаний очільником Держмитниці про те, що вони не зможуть виконати цей план. До другого читання дохідні показники необґрунтовано роздули, але незрозуміло, звідки взяти ці гроші.

QuoteПотрібно чітко співпрацювати з МВФ, щоб бути зрозумілими і прозорими для західного інвестора.

Це означає, що коштів постійно бракуватиме і їх доведеться закривати запозиченнями. А нам потрібно $10 млрд тільки для того, щоб рефінансувати попередні борги. Тобто треба буде залучати купу грошей.

А це означає, що Україна знову повністю залежатиме від зовнішніх партнерів. Звісно, уряд намагатиметься взяти більшу частину грошей із зовнішніх ринків, але тут потрібен МВФ, щоб отримати достатні обсяги.

Тобто потрібно чітко співпрацювати з МВФ, отримати від нього «зелене світло», щоб бути зрозумілими і прозорими для західного інвестора.

У чому основний ризик прописаного бюджету: його, звісно, можна зробити й із більшим дефіцитом, якщо працює політично стійкий компетентний уряд. І якщо чітко слідувати програмі МВФ, грати за правилами, то все може пройти нормально.

Але наразі групи впливу в Україні, які постійно намагаються розхитати ситуацію, разом із цим проєктом отримали сигнал: гроші нібито є.

Висновок: можна чинити все що завгодно — гроші все одно дадуть. І є великий ризик, що на початку року якась із груп впливу (поки що незрозуміло, яка саме) знову може почати виробляти щось дивне, як, наприклад, було з Приватбанком.

QuoteГрупи впливу, які постійно намагаються розхитати ситуацію, отримали сигнал: можна чинити що завгодно — гроші будуть.

Відверто кажучи, цей Кабмін не надто компетентний і не має серйозної політичної ваги, тому не зможе їм щось протиставити.

А за відсутності запозичень ми зануримося в бюджетну кризу, але жорсткішу, ніж зараз.

Річ ще ось у чому: держбюджет-2021 гірше за бюджет 2020 року — проєкт цього року був кращим. Через те ми ризикуємо опинитися в бюджетній кризі не наприкінці року, а в середині або навіть уже навесні.

Що зі свого боку може мати й політичні наслідки через нездатність Кабміну розв'язувати такого роду проблеми.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора