Facebook Pixel

Переговори з МВФ: чи вибереться Україна з бюджетної кризи?

Павло Кухта
колишній виконувач обов'язків міністра економіки України

Мінфін відзвітував, що успішно завершив переговори з МВФ за основними параметрами проєкту держбюджету-2021. Основний акцент перемовин стосувався формування рамки доходів, витрат і дефіциту. Чи дає це надію на отримання траншів наступного року?


Те, що Мінфін зміг домовитися з МВФ — непоганий знак, це дає шанс виконати умови МВФ, вийти на зовнішні ринки та залучити запозичення.

За моєю інформацією, Мінфін у процесі переговорів із МВФ знизив дефіцит майбутнього бюджету з 6% до 5,3%. Також вони переглянули і зменшили номінальний ВВП з огляду на те, що повільніше зростатиме економіка в 2021 році.

Переглянули і графік підвищення мінімальної зарплати — буде 6,5 тис. грн не з середини року, а з грудня 2021. З січня мінімалку поставлять на рівні 6 тис. грн.

Фактично їм потрібно скинути кілька десятків мільярдів видатків з держбюджету. Подивимося, який бюджет видадуть на Кабмін, загальні цифри, найімовірніше, не зміняться, тому що вони поки не знають, які витрати ще урізати.

Цьогоріч транш ми вже не встигаємо отримати, звичайно. Вони провалили і умови виконання програми МВФ, і залучення грошей в борг.

Держбюджет цього року так сформований, що має великий дефіцит — велику вилку між доходами та витратами. А не було ні прогресу за програмою МВФ, ані з залучення інших коштів.

Як наслідок, наприкінці року фізично стало не вистачати грошей, і буде тільки гірше: в окремих установах чиновникам уже не виплачують відрядні, просто не йде проплата.

Тому і щодо наступного року не впевнений, що все буде добре. Цього року був шанс, що все пройде нормально — потрібно було просто виконувати умови та залучати запозичення, але цього не зробили. І ось у нас на рівному місці бюджетна криза.

Багато залежить ще від того, як швидко Рада ухвалить новий держбюджет. Я думаю, вони проголосують — але як завжди, з боями та торгами.

Контекст. Раніше The Page повідомляло, що, за даними джерела в Міністерстві фінансів, раніше весни 2021 МВФ не надасть черговий транш. Причина в тому, що планова робота за програмою МВФ Stand-by та заплановані реформи були провалені Кабміном.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора