До кінця 2020 року Україна, найімовірніше, вже не встигне отримати черговий транш від Міжнародного валютного фонду (МВФ) та як наслідок — пільгових позик інших донорів, які прив’язані до нього, хоча від цієї допомоги залежить виконання бюджету на цей рік. «Радіо свобода» виділила п’ять сценаріїв для України в таких умовах.
Сценарії України без допомоги від МВФ та в умовах дефіциту бюджету:
- емісія, або друк гривні, який в Україні можуть використати опосередковано або за допомогою великого рефінансування державним банкам. Останні потім зможуть позичати кошти Міністерству фінансів, щоб відомство перекривало дефіцит бюджету. Однак у Національному банку зазначають, що такого сценарію у країні не буде.
- жорстке скорочення витрат бюджету (секвестр), крім наступних: зарплати, пенсії та медицина;
- спроби отримати кошти з недержавного та державного секторів. Йдеться, зокрема, про спроби отримати кошти за рахунок державних банків, пропозицію великим державним підприємствам сплатити податки авансом, відтермінувати повернення ПДВ тощо;
- Україна також може вийти на зовнішні та внутрішні ринки запозичень і розмістити свої цінні папери під великі відсотки, які, за словами фінансистів, зможуть істотно подешевшати для країни;
- можуть використати ситуацію з платіжним балансом країни. Йдеться про те, що у 2020 році Україна отримує більше валюти від експорту, ніж передбачалося в умовах кризи, а відтік валюти є меншим за звичайний, через те, що купівельна здатність українців зменшилась і через те, що громадяни стали менше подорожувати за кордон.
Контекст. Раніше заступник головного редактора у своїй колонці писав, що, за даними джерела в Міністерстві фінансів, раніше весни 2021 року МВФ не надасть черговий транш через те, що планова робота та реформи провалені. «Це ціна експериментів, які проводили з НАБУ, КСУ, Нацбанком і антиковідним фондом 2020-го», — зазначало джерело.