Ціна газу для Китаю, що поставляють газопроводом «Сила Сибіру», з II кварталу 2021 року становить $148 за 1 тис. кубометрів. До цього була 121. Це дані китайської митниці — ціна «на вході».
Розмови про «коротке плече поставок» тут так само недоречні. Довжина газопроводу російською територією — 2159 км. Для порівняння — газопровід «Ямал-Європа» має таку ж довжину (до кордону з Німеччиною).
Просто держава, яка має кілька «входів» і яка досить жорстко здатна захищати свої інтереси, отримує потрібну цінову пропозицію. І в Москві не плачуть через «спонсорування» або «утримання» когось. Вважаючи ціну справедливою.
Питання лише в суб'єктності та здатності планувати розвиток своєї системи, створюючи конкуренцію. Наприклад, Китай за останні 20 років створив інфраструктуру для прийому газу з Туркменістану, Казахстану, Узбекистану. І, до речі, там, де немає конкуренції (немає перемичок всередині країни), навіть КНР платить багато. Наприклад, купуючи газ у М'янми по 332 долари за тисячу кубів. Просто тому, що немає альтернативи.

У нашому регіоні «китайським шляхом» активно просувається Туреччина, яка вже стала газовим хабом і хоче отримати можливість обирати не серед 5-6 (як зараз), а 7-8 постачальників до 2025 року (продовжуючи лобіювати прокладку газопроводів Каспієм і вхопившись за родовища в районі Північного Кіпру).
Ці кейси — прекрасна ілюстрація того, «як можна робити» для українських еліт.
Для білоруських — теж приклад. Зокрема коли:
1. Влада йде на посилення позицій єдиного постачальника.
2. Лідери «опозиції», розмовляючи з російськими експертами, ретранслюють російський же наратив про «фінансову підтримку цінами на газ». Приклад — Туреччина і, особливо, КНР.
Кремль в 2021 році спонсорує Пекін?
Текст опубліковано за згодою автора
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора
Читайте також
Практичний кейс трьох українських компаній, які працевлаштовують людей з інвалідністю
Угода про надра між Україною та США: перші юридичні висновки та потенційні наслідки