Імпорт з РФ і граничні ціни. Що змінить на ринку електроенергії новий закон

Юрист ETERNA LAW

На підпис Президента чекає прийнятий 4 грудня Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії»» (Закон). У зв'язку з цим предметом аналізу став текст законопроєкту № 2233 до другого читання.

Зміни, передбачені Законом, можна умовно класифікувати за групами осіб, на які поширюється їхня дія. Нижче детальніше розглянуто деякі з цих змін.

Читайте також: Росія продовжить продавати Україні електроенергію через Білорусь

Загальні

1. Заборонені продаж та/або постачання електроенергії, імпортованої з Російської Федерації, – як за двосторонніми договорами, так і на внутрішньодобовому ринку. Водночас Кабінет Міністрів України наділено правом скасовувати зазначену заборона. Обов'язковими умовами для реалізації такого права є:

  • наявність ризику виникнення надзвичайної ситуації в об'єднаній енергетичній системі України. Таким чином, скасування заборони – це захід щодо запобігання т. зв. blackout, ризик настання якого слід оцінювати за критеріями, визначеними пунктами 2.3, 2.4 глави 2 розділу V Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309;
  • цей захід має бути терміновим, і, вдаючись до нього, КМУ має визначити термін поновлення дії заборони.

2. У разі суттєвого коливання цін НКРЕКП тепер зможе, згідно з визначеною нею методикою, тимчасово встановлювати граничні ціни на ринку «на добу вперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринках для кожної торгової зони з відповідним обґрунтуванням.

Допомогти НКРЕКП не помилитися із встановленням факту суттєвого коливання цін має суб'єкт, що погоджує нормативно-правові акти, які можуть впливати на конкуренцію (зокрема правила ринку, кодекси систем розподілу та передачі, а також кодекс комерційного обліку), – Антимонопольний комітет України.

Читайте також: Що регулює новий закон про ринок електроенергії

Ухвалене НКРЕКП за підсумками консультацій з АМКУ рішення про визначення максимальних і мінімальних цін має якнайменше впливати на формування вільної (ринкової) ціни. Водночас встановлені НКРЕКП мінімум/максимум будуть підлягати регулярному перегляду на предмет доцільності та необхідності зміни їхнього рівня – не рідше, ніж один раз на пів року.

Заборонено продаж та/або постачання електроенергії, імпортованої з Російської Федерації – як за двосторонніми договорами, так і на внутрішньодобовому ринку.

У цьому контексті доречною виглядала б також окрема згадка обов'язкового узгодження з АМКУ результатів такого перегляду, однак розглянута редакція такого не передбачає.

Для учасників ринку «на добу вперед»

  1. У період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2025 року включно нижній поріг обов'язкового щомісячного обсягу продажу електроенергії її виробниками (за винятком виробників з альтернативних джерел) та імпортерами на ринку не може бути нижчим за 15% їхнього обсягу продажів електроенергії на місяць згідно з правилами ринку. У цей же період НКРЕКП буде наділена правом прийняти рішення про обов'язковий продаж електроенергії на ринку «на добу вперед» у випадках, передбачених правилами цього ринку.
  2. Максимальне значення нижнього порогу обов'язкового щомісячного обсягу продажу електроенергії на ринку для виробників (крім мікро-, міні-, малих ГЕС і станцій виробників з альтернативних джерел) та імпортерів, що визначається НКРЕКП, збільшується вдвічі. Тепер воно становитиме до 30% обсягу продажів на місяць, згідно з правилами ринку.

Водночас мінімальне значення цього порогу складе 10% до кінця 2019 року та 15% на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2025 року. Винятком є виробники, що працюють з альтернативними джерелами енергії.

Читайте також: Мінекоенерго хоче підвищити тарифи споживачам, які використовують багато електрики

Для імпортерів та експортерів (трейдерів зокрема), а також постачальників споживачів

Тимчасово, до кінця 2020 року, НКРЕКП надаються повноваження щодо обмеження доступної пропускної здатності, що розподіляється на добових і місячних аукціонах – в частині міждержавних перетинів між Україною та країнами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства.

У зв'язку з цим також Регулятору надається право анулювати результати річного аукціону, на якому була розподілена пропускна спроможність зазначених перерізів на 2020 рік. Таке анулювання передбачає відшкодування коштів, сплачених за розподілену пропускну здатність.

Для виробників, які здійснюють когенерацію на теплоелектроцентралях

У випадках, передбачених рішеннями КМУ про покладення спеціальних обов'язків на виробників за їхнім зверненням, НКРЕКП тимчасово, до 1 квітня 2020 року, надається право встановлювати таким виробникам тариф на рівні, який не нижчий за собівартість.

Основні зміни для виробників електроенергії з відновлюваних джерел енергії очікуються від розгляду однією з найбільш обговорюваних ініціатив цього місяця –законопроєкту № 2543, який також передбачає внесення змін в Закон України «Про ринок електричної енергії».

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора