Геополітичний дуплет Путіна. Ігноруючи здоровий глузд…

директор Інституту світової політики

МЗС РФ. Фото: google.com

Росія зробила геополітичний дуплет, запропонувавши США та НАТО «Пропозиції заходів безпеки», які навряд чи можна назвати документом зі сфери дипломатії. Це більшою мірою наслідок неоімперської зарозумілості й відчуття безкарності.

Москва пропонує Вашингтону та Брюсселю не лише відмовитися від перспектив розширення НАТО та створення військових баз на території країн, які Росія вважає зоною власного ексклюзивного впливу. РФ пропонує повернути ядерну зброю на національну територію (для США це означатиме виведення ядерних сил із Європи) та не розгортати ракети малої та середньої дальності за межами національної території, відмовитися від будь-якої військової діяльності на території України, Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії.

Російські «дипломати» (тональність їхніх заяв не дає змоги відмовитися від використання лапок) вимагають від західних візаві оперативної реакції. А за її відсутності — погрожують військово-технічними наслідками. Російський МЗС «терміново» вимагає відповіді на власні ініціативи, наголошуючи, що ситуація складна. Цілком очевидно, що російська влада не розраховує на позитивну відповідь і вже підготувала наступні заходи з ескалації напруження. Цілком можливо, що це не лише зосередження збройних сил на українських кордонах, але й розміщення ядерної зброї в Калінінградському анклаві та окупованому Криму.

Нахабна за змістом і хамська за формою пропозиція Кремля свідчить про те, що там дійшли висновку: настав час повертатися до вищої ліги світової політики, звідки Росію фактично виключили у 2014 році. РФ вважає, що пристосувалася до санкцій, а її система влади дозволяє диктувати умови цивілізованому світу. Ніде правди діти – чимало європейських політиків бояться війни, а ескалація напруженості напередодні різдвяних і новорічних свят лише додає панічних настроїв.

Україна, яка перебуває на вістрі російської агресивної риторики, великою мірою не має альтернативи, крім підготовки до захисту від вторгнення. Щодо НАТО, то необхідно розуміти: погодження Альянсу з пропозиціями Росії спричинить його важку поразку, підірве авторитет і надихатиме Кремль на нові агресивні дії. Зазначу, що Росія й зараз не пропонує від свого імені жодних поступок, і немає причин вважати, що Путін має намір відмовлятися від агресивної політики.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора