Вчора в Сенаті США зареєстрували законопроект, метою якого є припинення будівництва «Північного потоку – 2». Авторами проекту є сенатори Тед Круз, Джин Шахін, Джон Баррасо і Том Коттон.
Це важливий результат кількох років перемовин і роз’яснювальної роботи, яку команда «Нафтогазу» вела у Вашингтоні з американськими партнерами. Хоча це ще не фінальне рішення, проте ми пройшли важливу віху, і тепер можу про це розказати.
На відміну від інших схожих документів, цей законопроект містить не заклик, а вимогу застосувати санкції щодо осіб, задіяних у певних видах робіт та послуг, які є критичними для завершення «Північного потоку – 2». Зокрема йдеться про послуги з глибоководного прокладання труб. Цієї технології «Газпром» не має і замовляє такі роботи у підрядників.
Важливо, що у законопроекті «Круза-Шахін» йдеться про санкції, які з хірургічною точністю націлені саме на ворожий для України проект «Газпрому». На відміну від статті 232 санкційного закону CAATSA, під запропоновані санкції не підпадатимуть інші інфраструктурні проекти, у яких можуть бути зацікавлені західні компанії.
Ці санкції не мають на меті зашкодити компаніям Євросоюзу та повністю відповідають духу євроатлантичного співробітництва між США та Європою. Нагадаю, що Європарламент прийняв кілька резолюцій із закликом припинити будівництво цього проекту через його очевидну політичну забарвленість і економічну шкоду, якої він завдасть інтересам європейських споживачів.
Санкції спрямовані на те, щоб «Газпром» не зміг сконцентрувати під своїм контролем шляхи доставки газу. Це захистить процеси об’єднання фрагментованих ринків газу Європи, яких вона досягла після кризи 2009 року.
Якщо «Північний поті – 2» запустять, він замінить собою традиційні маршрути транзиту газу не лише в Україні, а і в країнах ЄС. Це означає, що більшості європейських країн, які користуються російським газом, доведеться вкладати сотні мільйонів євро у нові газопроводи, щоб під’єднатися до нової інфраструктури «Газпрому». Газотранспортні компанії неминуче перекладуть ці вимушені додаткові витрати на європейських споживачів. Тобто запуск «Північного потоку – 2» зробить російський газ дорожчим для європейців.
Дещо парадоксально, але ці санкції підуть також на користь «Газпрому», якому не потрібно буде витрачати кошти на будівництво непотрібної інфраструктури за межами Росії. Компанія матиме можливість не фінансувати геополітичні проекти Кремля, а сфокусуватися на модернізації російської ГТС, на якій останнім часом почастішали аварії. Знаю, що ці випадки викликають неабияке занепокоєння у європейських контрагентів «Газпрому».
Важливо, що цей документ внесли представники як республіканської, так і демократичної партій США. Очікуємо, що законопроект підтримає значна кількість сенаторів і що він набуде чинності протягом найближчих місяців.