Facebook Pixel

Фінансування судів: чи є світло в кінці тунелю

Ольга Лопушанська
заступниця виконавчого директора Асоціації правників України зі зв’язків з органами влади, к.ю.н.

27 листопада 2020 року уряд вніс до Ради доопрацьований проєкт закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік». Що про це думають правники?


Ми стурбовані ситуацією із недофінансуванням судів у проєкті Державного бюджету на 2021 рік, а також нестачею бюджетних коштів для забезпечення потреб у поточному році.

Асоціація правників України звернулася до уряду та парламенту із Відкритим зверненням щодо забезпечення фінансування судової системи у 2020 і 2021 роках.

Ми закликали забезпечити фінансування бюджетних програм для здійснення судочинства у повному обсязі.

Переконана, що повноцінне функціонування судової системи без належного матеріального забезпечення є неможливим. Умови роботи людей є важливими як у приватній, так і публічній сфері.

Сторони, звертаючись до суду, прагнуть отримати якісні та своєчасні послуги правосуддя для захисту своїх прав. Співробітники суду, працюючи в умовах великого навантаження, не повинні хвилюватися через те, як їм прогодувати сім’ю.

Яка ситуація зараз?

Ситуація, за якої органи влади, суддівського врядування та самоврядування вже понад пів року неодноразово звертали увагу на критичний стан фінансового забезпечення апеляційних і місцевих судів, є неприпустимою.

Як наслідок – ледь не щодня бачимо повідомлення про те, що суди припиняють відправлення поштової кореспонденції. Вища рада правосуддя інформує — судді подають у відставку.

Гостро стоїть питання виплати зарплатні працівникам апаратів судів. Водночас матеріальна винагорода має бути гарантією професійності працівників апаратів судів, а також запобіжником корупції.

Невирішеними залишаються питання оплати відеоконференцзв’язку та роботи присяжних.

За інформацією Державної судової адміністрації України, станом на кінець листопада дефіцит фінансування судів становив пів мільярда грн, зокрема, 95,4 млн грн для оплати праці працівників апарату судів.

Чи є вихід?

Глобальна фінансова криза та пандемія мають навчити владу пріоритезувати витрати й оптимізувати бюджетні видатки. Я глибоко переконана у тому, що питання захисту прав людини і збереження стратегічної інфраструктури державних установ має стояти на порядку денному влади.

Крім того, надзвичайно важливим є виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань, що не тільки допоможе вирішити питання із покриттям бюджетних витрат, а й підтримувати статус України як суб’єкта міжнародних правовідносин, якому можна довіряти.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора