Facebook Pixel

Комендантська година. Чому поліція не може розганяти нас на ніч по домівках

Євген Грушовець
партнер практики кримінального права Ario Law Firm

Комендантську годину вже введено в декількох областях, але в Нацполіціі зазначили, що без запровадження надзвичайного стану таке рішення має не більш ніж рекомендаційний характер. Чи це так насправді? Наскільки загалом є законним введення комендантської години без надзвичайного стану? Чи можуть встановити комендантську годину по всій Україні?

Відповідно до чинного законодавства, комендантську годину можна запровадити лише за умови встановлення режиму надзвичайного стану. Він, зі свого боку, вводиться указом президента, який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення. Але навіть і тут є свої нюанси.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», запровадження комендантської години, тобто встановлення заборони щодо перебування на вулицях та в інших громадських місцях без спеціальних перепусток і посвідчень особи у певний час доби, є можливим за наступних підстав:

- здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;

- виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих, особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

- виникнення масових заворушень, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їхні права і свободи;

- спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;

- масового переходу державного кордону з території суміжних держав;

- необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.

Жодного слова про запровадження комендантської години через виникнення пандемії в переліку не йдеться.

Тобто навіть у разі запровадження в Україні надзвичайного стану правомірність такого заходу, як комендантська година, можна буде оскаржувати.

До речі, і додатковий захід в разі надзвичайного стану – перевірка документів у громадян, а за необхідності й проведення особистого огляду речей, транспортних засобів, багажу, приміщень і житла – допускається лише за вищезазначених обставин. Катаклізми та пандемії до цього переліку так само не входять.

Тому комендантська година, введена в деяких регіонах, дійсно може мати лише рекомендаційний характер, а притягнення громадян до відповідальності за її недотримання є протизаконним.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора