Facebook Pixel

Бізнес на дому: чим можна і чим не можна займатися в квартирах на першому поверсі

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості
Фото: Free-Photos/Pixabay

Фото: Free-Photos/Pixabay

Переведення житлового приміщення в нежитлове на перших поверхах — поширена практика для тих, хто хоче влаштувати офіс на дому або перепрофілювати об'єкт під орендний бізнес.

Залежно від локації, розташування, інфраструктури району, зручності під'їзних шляхів, організації простору, ремонту в приміщенні ставка оренди може бути від $7 до $25 за квадратний метр.

З огляду на попит на приватні нотаріальні, юридичні кабінети, маленькі офіси для стартапів, бізнесів сфери послуг, б'юті-центрів, використання квартири в обов'язковому порядку вимагає переведення її з розряду житлового приміщення в нежитлове.

Telegram Logo

Звичайно, майстер манікюру може приймати і у себе вдома, однак, якщо ми говоримо про повноцінний салон, то краще зробити все згідно з буквою закону з окремою вхідною групою, що тягне за собою, найчастіше, реконструкцію та реорганізацію приміщень.

До слова, згідно із законом «Про основні принципи та вимоги до безпеки та якості харчових продуктів», квартира в житловому будинку, що не виведена з житлового статусу, не може бути зареєстрованою як будь-яка виробнича та/або зворотня потужність, адже приміщення використовується не за призначенням.

Щоб перевести квартиру з житла в комерційне приміщення, вона повинна відповідати основним вимогам: можливість обладнати окремий вхід і евакуаційний вихід, розташування на цокольному, першому поверсі, якщо на другому і під вами нежитлове приміщення, — теж можна, власник і будь-які особи повинні бути виписаними.

Нагадаю, що якщо ви перепрофілюєте приміщення, обов'язково потрібно подбати про якісну приточно-витяжну вентиляцію, привести приміщення відповідно до санітарних і пожежних, а також містобудівних норм. Робити це потрібно, не коли гряне грім у вигляді ось таких перевірок, а з метою убезпечити себе, орендаря, людей навколо та не порушувати права сусідів, що живуть у цьому ж будинку.

Якщо в будинку є ОСББ, обов'язково на зборах потрібно обговорити питання реконструкції, щоб спокійно вести бізнес.

Якщо говорити про раптом активизовані перевірки, я б назвала їх закиданням сіток у тиху воду. З огляду на те, що навколо ДАБІ наприкінці минулого року розгорівся неабиякий скандал через колапс у великому будівництві та зростаючі побори при вирішенні проблем із дозвільною документацією, корупційні потоки істотно виснажилися, адже великі забудовники масово відмовляються вирішувати проблеми за допомогою відкатів.

До того ж і бізнес, і громадськість пильно стежать за реформуванням системи та роботи, що накладає важкий тягар на звичний життєвий уклад системи контролю за будівельним сектором. Тому нинішні перевірки можна розглядати в двох аспектах.

Перший момент — це спосіб зобразити бурхливу діяльність, нехай в абсурдному ключі, враховуючи, що з 18 березня 2020 року немає жодної людини, яка б пройшла професійну атестацію та отримала кваліфікаційний сертифікат, який дозволяє їй здійснювати архітектурно-будівельний контроль.

Другий прихований сенс — бажання заробити під шумок, якщо раптом власник приміщення, знаючи за собою грішок або не розуміючи свої права, почне вирішувати питання в звичній манері. Відразу обмовлюся, що в такому разі можна потрапити і на відкат у конверті, і на окремий начебто як офіційний штраф.

Як наслідок витрачені даремно можуть бути суми від 10-12 тис. грн до 70-100 тис. грн. Їх цікавить практично будь-яка неузгоджена зміна. Штраф можна отримати за додатково прокладені труби, збільшення площі за рахунок об'єднання кімнат тощо.

Наскочити з перевіркою частіше, ніж до інших, можуть у кафе з кухнею, кондитерську, салон краси, лазні, сауни, спа-салони, враховуючи, що тут найбільше поле для маневрів щодо дотримання санітарних, а також містобудівних норм і обмежень при організації робочих процесів у колись житловому фонді. Оскаржувати результати перевірки доведеться в суді, а це витрачені на супутні витрати гроші, часові втрати та нерви.

Тому дуже важливо тримати руку на пульсі та відстежувати ініціативність органів контролю та реагувати блискавично на випередження, залучаючи юристів, як тільки стане відомо про будь-яку перевірку. Тим паче, що всі вони зараз проводяться фактично з грубим порушенням закону.

По-перше, причина в тому, що Держархконтроль не відновлений досі, по-друге, до кінця карантину діє заборона на проведення органами контролю планових перевірок у сфері господарської діяльності.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини