Facebook Pixel

B2B Jewelry: держава vs головна афера країни. Рахунок веде піраміда

Євген Грушовець
член Асоціації правників України, партнер Ario Law Firm
Фото: СБУ

Фото: СБУ

8 лютого 2021 року о 8:20 Печерський райсуд Києва має розглянути клопотання про арешт та передачу арештованого у рамках провадження щодо B2B Jewelry майна до Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Це перший крок, який відкриває можливість у подальшому розрахуватися з частиною ошуканих вкладників золотої піраміди. Тим часом ми отримуємо інформацію, що маркетингове обличчя B2B Jewelry Микола Гонта нібито відпочиває на екзотичних островах, поки тисячі ошуканих українців намагаються повернути свої кошти.


Через майже рік моїх «пригод» за лаштунками золотої піраміди B2B Jewelry та почасти безуспішних спроб активізувати розслідування щодо відповідальних за масштабну фінансову піраміду осіб, нарешті, з’явилося світло у кінці тунелю.

Незабаром Печерський райсуд Києва має розглянути ініційоване нашою командою питання про те, щоб майно, яке належить організаторам золотої оборудки, та яке було арештовано у серпні 2020 року (а саме – декілька авто вартістю у сотні тисяч доларів) передали до АРМА в якості забезпечення цивільних позовів.

Telegram Logo

Коротко про мої пригоди у проєкті B2B Jewelry

Справа B2B Jewelry стала для мене своєрідним викликом. Коли рік тому я придбав «срібний» сертифікат на 1000 грн, аби зсередини промоніторити діяльність організації, що обіцяє надприбутки у понад 400% річних, я не міг передбачити, що ця справа стане таким «провалом» для усієї держави та громадян.

Поки українці несли туди у прямому сенсі слова мільйони гривень, літні люди віддавали останні накопичення зі своїх мізерних пенсій, організатори оборудки (за інформацією СБУ) придбали собі цілий острів з нерухомістю на Дніпрі, десятки елітних авто та, за приблизними підрахунками, змогли отримати близько $250 млн.

Водночас, коли почали виходити численні журналістські розслідування, я також став висвітлювати механізми роботи B2B Jewelry. Зокрема, пояснював, що придбання таких картонок-сертифікатів нічим не підкріплено юридично: немає ні фіскальних чеків, ні банківських транзакцій, адже покупки в ювелірній мережі можливо зробити лише за готівкові кошти. Причому валюта не має значення: чи то гривня, чи то долари або євро. Так само я намагався пояснити, що за фактом і самої організації B2B Jewelry не існує, що це десятки ФОПів, до яких у разі необхідності пред’явити претензії буде дуже складно.

Пізніше, коли піраміда почала «розвалюватися» й обіцяні за мій «срібний» сертифікат відсотки перестали надходити у спеціальний кабінет, це «розв’язало мені руки» подати відповідну заяву до поліції. Так я став одним із перших потерпілих у справі B2B Jewelry.

За свої експерименти я отримав від організаторів «золотої» схеми брудні pr-кампанії, націлені на дискредитацію моєї професійної репутації і навіть заяву до поліції про фейковий злочин, начебто також скоєний мною. Всі свої дії в рамках цієї справи я активно висвітлював у соцмережах та ЗМІ. Це призвело до того, що ми почали отримувати численні звернення від десятків постраждалих українців. До нас по допомогу зверталися люди з різних регіонів України: і ті, які втратили кілька тисяч гривень, і такі, чиї вклади у «золотий проєкт» нараховували мільйони. Одразу підкреслю задля унеможливлення будь-яких маніпуляцій: для нашої команди ця справа є Pro Bono-проєктом. А отже, вкладників, які віддали свої гроші на початку існування мережі B2B Jewelry, ми консультуємо на безоплатній основі.

Разом з тим людям, які звертаються до нас сьогодні, у 2021 році, після численних та резонансних викриттів фінансової піраміди у медіа, розпіарених слідчих дій правоохоронців, показових затримань організаторів «золотого проєкту», ми відмовляємо у допомозі навіть за винагороду. Можливо, прозвучить жорстко, але, вважаю, що відповідальність за існування та функціонування такої нахабної шахрайської схеми на очах у всієї країни лежить не тільки на контролюючих та правоохоронних органах, а й на тих українцях, які попри все наведене вище продовжують спонсорувати злочин.

Тим часом у B2B Jewelry…

Не говоритиму про те, що відомо всім із новин у ЗМІ, а саме – про минулорічні масштабні обшуки у мережі крамниць B2B Jewelry не тільки в Україні, а й в Казахстані, арешт майна, вручені підозри, затримання Миколи Гонти, його дружини, яка є головою благодійного фонду «Зимородок», причетного до оборудок піраміди, та головного бухгалтера мережі. Зупинюся на тому, що намагалася зробити особисто наша команда юристів, аби зрушити справу. Забігаючи наперед, скажу, відверте небажання правоохоронних та судових органів шукати та відновлювати справедливість приголомшує. Отже...

Перше. Проаналізувавши судову практику стосовно потерпілих в оборудках B2B Jewelry з регіонів, ми дійшли висновку, що суди на місцях зовсім не зацікавлені розглядати подібні справи та, як правило, ухвалюють рішення про передачу матеріалів на розгляд до Ладижинського міськсуду Вінницької області – на малу батьківщину організаторів «золотого проєкту». Зі свого боку, Ладижинський суд відмовляє у відшкодуванні потерпілим. Більш-менш шанси на справедливість можна отримати у столичних судах.

Та сама ситуація і з роботою правоохоронних органів на місцях. У регіонах організаторам шахрайської схеми про підозру ніхто не повідомляв.

Друге. Ми поставили під сумнів кваліфікацію дій Миколи Гонти та його поплічників. Вважаємо, що він вчинив не 2-3 злочини, а більше. Наразі фігурантам справи оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:

  • ч.3 ст. 28 (вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою);
  • ч.2 ст. 222 (шахрайство з фінансовими ресурсами),
  • ч.3 ст. 209 (відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом) КК.

Провадження, відкрите за моєю заявою та заявами потерпілих, яких ми консультуємо, ґрунтується також на ч.4. ст. 190 КК — шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою. Санкція передбачає до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Третє. Ми ініціювали низку слідчих дій, зокрема і допит Миколи Гонти за участю потерпілих. Але допит не відбувся, адже, за нашими даними, головний фігурант справи тоді був дуже «зайнятий» – відпочивав із родиною на екзотичних островах.

Четверте. В інтересах наших підзахисних ми звернулися з клопотанням про вилучення арештованого майна з метою забезпечення цивільного позову і з подальшою передачею цього майна до АРМА. Коли воно буде реалізоване, хоча б частина вкладників зможуть отримати відшкодування. Це чи не єдина позитивна новина для наших клієнтів. Розгляд має відбутися 8 лютого.

Поразка держави та успіх Гонти і тих, хто за ним стоїть

Усе, що відбувається протягом останнього року, – це історія успіху Миколи Гонти та людей, які за ним стоять. Слід розуміти, що Гонта у ланцюжку осіб, які відповідальні за B2B Jewelry – лише рекламне обличчя. Про те, хто є реальним бенефіціаром афери, я розповім, як тільки отримаю необхідні докази.

Водночас це неабияка поразка державних органів, які мали б регулювати діяльність B2B Jewelry. А це й Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінпослуг, і Нацбанк, і податкова, і правоохоронні органи – СБУ, Нацполіція, прокуратура. Так само це поразка і для всього суспільства, на очах у якого розвернулася та (!!!) успішно функціонує масштабна фінансова піраміда.

Домашній арешт Миколи Гонти та його дружини (на мій погляд, неадекватний для злочинів, у яких він підозрюється, запобіжний захід) був змінений на особисте зобов`язання.

Після масштабних обшуків та медіавикриттів магазини мережі B2B Jewelry знову почали відкриватися в регіонах, а левова частка бізнесу перебралася в онлайн, де активно залучає нових жертв.

Що далі? Питання скоріш риторичне. Адже коли за відвертий кримінальний злочин ніхто не несе покарання, ймовірність, що подібних злочинів ставатиме більше, зростає. І поки час невпинно спливає, шанси на отримання компенсації жертвами розвіюються.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини