У неділю, 10 листопада, в бізнес-центрі «Парковий», що в центрі Києва, пройшла перша частина з'їзду правлячої партії «Слуга народу». У зовні дуже позитивній атмосфері було обрано нового голову партії та взято курс на місцеві вибори.
Про економіку говорили мало. Переважно «слуги народу» відправляли журналістів за коментарями до голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Проте деякі депутати не побоялися висловити свою позицію. І вона, на думку кореспондента , свідчить, що конфліктів на економічному ґрунті в партії не уникнути.
Зміна рульового
Сказати, що перший день з'їзду минув гладко, складно хоча б тому, що біля входу в бізнес-центр депутатів зустрічали політичні опоненти з плакатами, на яких було нарисано: «Де гроші, вкрадені з «Привату»?», «Слуги, обіцянки – не іграшки», «ЗП в конвертах — кінець епохи бідності?» і тому подібні.

Біля входу в бізнес-центр депутатів зустрічали політичні опоненти з плакатами, на яких було нарисано: «Де гроші, вкрадені з «Привату»?», «Слуги, обіцянки – не іграшки», «ЗП в конвертах — кінець епохи бідності?»
Але видимість біля будівлі була нульовою, тож плакати могли розгледіти тільки делегати та журналісти.
Загалом у залі зібралося близько 500 чоловік. З них понад 100 журналістів. Під час з'їзду в холі майже не було людей. Каву й чай не готували, пояснюючи, що так розпорядилися організатори.
З'їзд вів голова оргкомітету Олександр Корнієнко – претендент номер один на посаду керівника партії.
Спочатку виступив колишній глава «Слуги народу» Дмитро Разумков:
– Сьогодні ми – велика команда, яка пройшла разом великі вибори. Такого результату, як у нас, не було не тільки в Україні, але й в ЄС.
Він відрапортував, що після обрання в Верховну Раду парламентарії розглянули 272 законопроєкти і прийняли 77. І поскаржився, що партії не вистачало людей і часу, щоб виконати завдання (напевно, тих, про які запитували люди з плакатами біля входу).
Далі Разумков пообіцяв виконати завдання керівництва партії, створити розгалужену партійну структуру та регіональні команди.
Після виступу він склав з себе повноваження, і Олександр Корнієнко, голова оргкомітету з'їзду, був обраний новим лідером партії.
– Я хочу звернутися до тих, з ким ми зустрічалися на Новоселівській, 7, і розробляли рішення для країни. Тоді був «драйв для ліфту». Все здавалося простим і зрозумілим, було зрозуміло, де вороги, де друзі. Зараз все змішалося, почалася політика, і не зрозуміло, чи не став твій однопартієць ідеологічним супротивником, – сказав Корнієнко.

Нардеп Павло Сушко, новообраний голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко та голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Фото: УНІАН
Далі він озвучив три етапи майбутньої роботи партії. Перший — завершення перезавантаження влади, створення нової якості політики на регіональному рівні. Другий — якісно новий підхід до партійного керівництва, третій — перетворення партії на центр прийняття оптимальних політичних рішень в країні.
Але крилатим став такий його жарт: «Щоб ліфт працював, партія повинна бути сексі».
Після виступу (чи, може, після цієї фрази) Олександр Корнієнко був одноголосно обраний новим головою «Слуги народу».
Економіка на службі народу
На з'їзді майже не були озвучені пов'язані з економікою рішення. Все зводилося лише до загальних фраз про майбутнє процвітання.
Децентралізація – головна «фішка» уряду Володимира Гройсмана – схоже, тепер є й основним фетишем «Слуги народу».
– Україна стане країною багатих громад, у яких буде останнє та перше слово щодо питань розвитку життя на їхніх територіях, – звучало з трибуни.
Коли ж кореспондент спробував з'ясувати деталі цього плану процвітання, то всі «слуги», наче змовившись, відправляли за коментарями щодо економічних прогнозів до голови комітету з фінансів, податкової та митної політики Данили Гетманцева.
Проте, варто зазначити, було й кілька винятків. Народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк пояснила, чому такий скромний показник економічного зростання закладено в проєкті бюджету:
– Закладений у бюджеті прогноз 2,7% – це максимальний, оскільки, найімовірніше, до ринку землі цьогоріч ми не готові.
Багато чого, за її словами, буде залежати від того, чи вдасться домовитися з МВФ.
– Хоча залежати від кредитів погано. Але альтернативних способів залучення інвестицій в економіку без земельної реформи не так вже й багато, – сказала Василевська-Смаглюк.
І додала, що добре, що цього року більше заклали доходів від приватизації, оскільки, на її думку, наступного року буде продано «Центренерго» та інші підприємства. І тут її слова мало чим відрізнялися від того, що говорили «попередники».
Особливу думку щодо економічних питань у розмові з висловив народний депутат Олександр Дубінський:
– Щодо економіки — у мене не дуже хороші очікування, пов'язані з Кабміном, тому що, на мою думку, половина міністрів профнепридатна для цих функцій. Тому допоки склад уряду не буде відкоректовано, очікування щодо економіки в мене не найпозитивніші.
А от щодо недавнього скандалу, пов'язаного з членами комітету Гетманцева від «Слуги народу», то увесь негатив, схоже, позаду. Нагадаємо, що тоді глава фінансового комітету Ради Данило Гетманцев звинуватив частину фракції в тому, що депутати корумповані Антоном Яценко. Підозри в цьому виникли через те, що депутати не захотіли голосувати один із законопроєктів, пов'язаних з оцінкою майна. Унаслідок цього депутати були змушені проходити детектор брехні.
– Загострення щодо Гетьманцева минуло, — каже Василевська-Смаглюк.
Більшість депутатів переважно говорили про майбутнє.
– Намічено позитивні цілі, у нас формується команда державного рівня на місцях, ми відчуваємо медіапідтримку. Я сподіваюся, що всі наші економічні очікування й обіцянки уряду щодо економічного зростання відбудуться, – сказав народний депутат Валерій Зуб.
«Дуже хочеться, щоб економіка зросла не на 40%, як говорив Гончарук, а в кілька разів, і щоб люди почали повертатися до України з інших країн», — сказав народний депутат Дмитро Чорний.
Та й загалом делегати цього дня більше демонстрували віру в керівництво, ніж розуміння економічної ситуації в країні.
– Дуже хочеться, щоб економіка зросла не на 40%, як говорив Гончарук, а в кілька разів, і щоб люди почали повертатися до України з інших країн, — сказав народний депутат Дмитро Чорний.
Більшість рішень на з'їзді депутати приймали одноголосно. Єдиною гучною заявою стала пропозиція Антона Полякова пройти новому главі партії детектор брехні щодо продажу округів у Чернігівській області.
Але загалом атмосферу цього дня можна було назвати цілком доброзичливою.
Наступний з'їзд партії «Слуга народу» має відбутися до 15 лютого 2020 року.